Sözel Mantık ve Görsel Okuma

OBir

MEB
Özel üye
Sözel Mantık Soruları Nasıl Çözülür?

I. Adım:
Önce soru kalıbı okunur. Bu, metindeki bilgilerin nasıl değerlendirileceği konusunda bize yardımcı olacaktır.
II. Adım: Metindeki bilgiler dikkatle okunmalı, gerekli görülenlerin altları çizilmeli, küçük notlar alınmalıdır.
III. Adım: Metindeki bilgiler görünür hâle getirilmelidir. Yani bir tablo çizilerek bilgiler tabloya yazılmalı ve seçeneklerden gidilerek soru çözülmelidir. Eğer metinde ya da seçeneklerde tablo verilmişse çıkarım ve eleme yoluyla cevap bulunmalıdır.
Sorunun çeşidine göre metindeki bilgiler yardımıyla yaptığımız çıkarımları not ederek ve seçenekleri eleyerek de cevapları bulabiliriz.

Görsel Okuma Nedir?
  • Görsel kavramı her türlü afiş, simge, işaret, levha, harita, kroki, fotoğraf, resim vb. içerir. Bunları yorumlamak bir anda öğrenilebilecek bir şey değil, bugüne kadarki bilgi ve kültür birikimini harmanlayıp “yordama” işidir.
  • Ne kadar çok soru çözülürse bu beceri o kadar çok gelişir. Görsellerdeki ayrıntılara dikkat etmek önemlidir.
  • Görsel üzerinde tarih yazıyorsa tarihlere dikkat etmek gerekir.
  • O ana kadar öyle bir simge ile karşılaşılmamışsa dahi “Neyi ifade ediyor olabilir?” şeklinde seçenekler üzerinden tahminde bulunulabilir.
  • Tıpkı paragrafta yazılı olmayan bilgilerin paragraf çözümünü etkilemediği gibi görselde olmayan bir ayrıntı veya görselde yazmayan bir bilgi soru çözümüne dâhil edilmemelidir.

Tablo Okuma Nedir?

ÖğrenciElifDefneErkan
Gidilen ilErzurumKonyaAfyon
Katılınan müsabaka VoleybolM. TenisiBasketbol
  • Tablolar satır ve sütunlardan oluşmaktadır.
  • Tabloları yorumlarken satır ve sütunları kalemimizin ucuyla takip etmemiz sınav sırasında dikkatimizden kaçmaması için önemlidir.
  • Tabloda olmayan bir bilgi soru çözümüne dahil edilmemelidir. Tabloda bulunanlar net bilgiyken bulunmayanlar sadece ihtimallerdir.