Son Tüketim Tarihi Geçse Bile Rahatlıkla Tüketebileceğiniz 10 Yiyecek

Enda

Neylersin!!!
V.I.P

Kimi zaman herhangi bir bozulma belirtisi göstermeyen yiyecekleri de son kullanma tarihi geçtiği için çöpe atarız. Halbuki marketlerden satın aldığımız pek çok ürün, tavsiye edilen tüketim tarihi geçse bile gönül rahatlığıyla tüketilebiliyor. Paketlerin üzerinde yer alan bu tarihler, aslında yiyeceğin en kaliteli olduğu zaman aralığını ifade ediyor. Yani bu tarih geçtikten sonra yiyeceğin tadında ve kalitesinde bir bozulma yaşanıyor ancak bu yiyeceği tüketmek, sağlığımız için bir sorun teşkil etmiyor.

1. Mısır gevreği​

1.jpg

Eğer tüketeceğiniz tahıl gevreği kuruysa bu durumda son tüketim tarihinin geçmiş olması herhangi bir tehlike yaratmayacaktır. Ancak içerisindeki yağların oksidasyonu nedeniyle tadı ve kokusunun değişebileceğini unutmamalısınız.

2. Yumurta​

2-1012x675.jpg

Buzdolabında muhafaza edilen yumurtalar, son tüketim tarihi geçse bile gönül rahatlığıyla tüketilebilir. Tabii burada kast ettiğimiz şey son tüketim tarihinin üzerinden aylar geçmiş olması değil! ? Eğer yumurtayı kırdığınızda kötü bir koku yayılıyorsa o yumurtayı kesinlikle tüketmemeniz gerekiyor. Ek olarak yumurtaların son tüketim tarihi geçtikçe kalitesi de düşer. Eğer pasta, börek ya da çörek yapımında kullancaksanız taze yumurta kullanmaya özen göstermelisiniz.

3. Süt​

3.jpg

Eğer sütü de buzdolabında muhafaza ediyorsanız ve henüz açmadıysanız son tüketim tarihi geçse bile gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz. Bozulan süt, ekşi bir tada sahip olacağı için kendini kolayca belli edecektir.

4. Sert peynirler​

4-1013x675.jpg

Parmesan gibi eski ve sert peynirler, son kullanma tarihi geçse bile güvenle tüketilebilir. Benzer bir durum eski kaşar için de geçerlidir. Tabii zaman geçtikçe dokusunun ve tadının değişebileceğini unutmamalısınız.

5. Yoğurt​

son tüketim tarihi

Eğer yoğurdun üzerinde küf yoksa ve tadı alışılmadık şekilde ekşi değilse son kullanma tarihi geçmiş bile olsa güvenle tüketebilirsiniz.

6. Makarna​

son tüketim tarihi

Makarna, kuru bir yerde saklandığı takdirde yılllarca dayanabilir. Yani son kullanma tarihi geçmiş bir makarnayı da gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.

7. Konserve gıdalar​

son tüketim tarihi

Konserve gıdalar da yıllarca saklanabilen bir başka yiyecek türüdür. Son kullanma tarihi geçtikten sonra zamanla lezzeti ve besin kalitesi düşmeye başlar. Ancak bu onları hemen çöpe atacağınız anlamına gelmiyor. ? Tabii şişmiş kutuları tüketmemeniz gerektiğini de hatırlatalım.

8. Dondurulmuş gıdalar​

son tüketim tarihi

Konu dondurulmuş gıdalar olduğunda dikkat etmeniz gereken en önemli şey, bu gıdaları sürekli olarak donuk tutmaktır. Eğer çözülen yiyecekleri tekrar dondurursanız bu durumda yiyeceklerin bozulmasına neden olabilirsiniz. Yiyecekleri sürekli olarak dondurulmuş tuttuğunuz sürece dilediğiniz zaman gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz. ?

9. Çikolata​

son tüketim tarihi

Tarihi geçmiş çikolatalar, taze çikolatalar kadar lezzetli olmasa da gönül rahatlığıyla tüketilebilir.

10. Kuru baharatlar​

son tüketim tarihi

Kurutulmuş baharatlar da uzun yıllar boyunca rahatlıkla tüketilebilen bir başka yiyecek türü. Ancak tarihi geçmiş baharatların zamanla lezzetini kaybedebileceğini unutmamalısınız.

Alıntı

yesim434

Hırçın Karadeniz Kızı Biricik Yeşim
AdminE
Bu Ayın Lideri
cogu degilde bazilari evet ve ekliyorum köy yerlerinde olsa evet cogu kullanilir hatta kullaniliyorda gel gelelim simdiki sehirler yasadigimiz evler sicak ve cabuk bozuluyor kurtlaniyor köydekiler naturr yani sade hic bir katki madesi yok ya burdakiler ???? en basit yumurta makarna misal köydeki bir makarnayi 2 sene ye peynir yine ayni ama burda agzini ac 1 hafta gecince gör bakim ya kurtlanir ya küflenir

Enda

Neylersin!!!
V.I.P
cogu degilde bazilari evet ve ekliyorum köy yerlerinde olsa evet cogu kullanilir hatta kullaniliyorda gel gelelim simdiki sehirler yasadigimiz evler sicak ve cabuk bozuluyor kurtlaniyor köydekiler naturr yani sade hic bir katki madesi yok ya burdakiler ???? en basit yumurta makarna misal köydeki bir makarnayi 2 sene ye peynir yine ayni ama burda agzini ac 1 hafta gecince gör bakim ya kurtlanir ya küflenir
Öyle valalhş canısım