Smf SMF Kurulumu Resimli Anlatım

KeReM @

Özel Üye
Özel üye
Merhaba arkadaşlar SMF kurulumunu sizlere hızlı ve kolay bir şekilde anlatmaya çalışacağım. Daha sonra videolu anlatımlarda gelecek. Hazırsanız başlayalım.

1. Alan Adı ve Hosting Hizmeti

Forum kurmayı düşünüyorsanız bir alan adına ve dosyalarınızı barındırmak için bir hostinge ihtiyacınız var. SMF linux hostiglerde sorunsuz çalıştığından dolayı tavsiyem linux bir hosting seçmeniz. Alanı adını seçimi yaparken kuracağınız forumun içeriğine uygun ve akılda kalıcı bir alan adı seçermeniz yararınıza olacaktır. Ben yıllardır cliaweb 'i kullanıyorum ve sorun yaşamadım.

2. Veritabanı Oluşturma

Aldığınız hosting hizmetinin panelinde MySQL yönetimi sayfasına giriş yaparak veritabanınızı oluşturun. Oluşturduğunuz veritabanı adı, kullanıcı adı ve şifresi kolay bulunamayacak şekilde belirleyin.

3. SMF Kurulum Dosyaları ve Dil Dosyaları

SMF 'nin resmi sitesinden başka bir yerde karşılaşırsanız zaten indirmeyin, sadece resmi siteden indirdiğiniz dosyaları kullanın.

İndirme Sayfası:

İndirme sayfasından en güncel sürümün Full İnstall Zip dosyasını indiriyoruz.

Kurulum dosyalarını indirdikten sonra aşağıdaki linkten Türkçe Dil Dosyalarını indiriyoruz. Aşağıdaki sayfada görüldüğü gibi indirdiğiniz kurulum dosyalarının sürümüne uygun dil dosyalarını indirmemiz gerekiyor.

Türkçe Dil Dosyaları:

İndirdiğimiz sıkıştırılmış klasörleri sağ tıkla klasöre ayıklıyoruz ve dil klasörü içindeki dosyaları kurulum dosyalarının olduğu klasöre atıyoruz.

İndirdiğimi kurulum ve dil dosyalarını bir klasörde birleştirdikten sonra bütün kurulum dosyalarını forumu kurmak istediğimiz ana dizine ya da başka bir klasöre kurmak istiyorsak oluşturduğumuz klasörün içerisine aktarıyoruz. Bu aktarımı filezilla gibi ftp programıyla ya da panelinizden dosya yöneticisi marifeti ile aktarabilirsiniz.

4. Kurulum Sayfasını Başlatma

Veritabanınızı oluşturdunuz ve kurulum dosyalarınızı kurulum yapacağınız dzine attık sonra sıra geldi kuruluma. yolunu adres çubuğuna yazıyoruz ve kurulumu başlatıyoruz. Sadece 4. aşamaya geldiğinizde Varsayılan karakter seti olarak UTF-8 kullan. seçeneği seçili olmayacak, bu seçimi kaldırıyoruz.

En son olarakta install.php dosyasını silmek için burayı tıklayınız. seçeneğini tıklayınız ve bir alt satırdaki yeni yüklenen forumunuza göz ataabilirsiniz linkini tıklayarak foruma giriş yapabilirsiniz.

nYLQAM.png