Sizin yerinize park ediyor

BeReNN

Alyam?
Özel üye
645148_detay.jpg

Yeni Focus kadınlara jest yapıp “paralel park” sorununu çözmüş

Türkiye'de kamyonuyla, minibüsüyle yıllar boyu “erkeksi” bir duruşu olan Ford, Fiesta ile kadınlara ulaştıktan sonra belli ki bu işte uzmanlaşmaya adamış kendini.
Bunu yeni Focus'un kadın gazeteciler için organize ettiği test sürüşünde bizzat gördüm, denedim. Ford ekibi, hafta ortasında bir grup kadın gazeteciyi Şile'de düzenlenen test sürüşü için bir araya getirdi. Önce iki saatlik teorik eğitim, ardından 1 saatlik yol eğitimi. Bu eğitimden edindiğim önemli birkaç izlenim var. Bir kere bütün kadınlar trafikte, ama hiçbirimiz teorik sınavdan geçer not alamadık. Ama bu gezinin en heyecanlı anı bu değildi, yeni Focus'un tüm kadın sürücüleri en çok heyecanlandırıp etkileyen özelliği direksiyonu kendi kendine çevirip iki araç arasına yola paralel park edebilmesiydi.

TALİMAT VERİP SUSUYOR

Tanıdığım pek çok kadın, uzun yıllardır otomobil kullanmasına rağmen en çok yola paralel park etmede sorun yaşıyor. Ve sırf bundan kaçınmak için yer olmasına rağmen fazladan birkaç tur atıyor. Belli ki kadınlar bunu pek tercih(!) etmiyor. İşte Focus'un
reklamlarında da tanıttığı “Otomatik park sitemi” bu yüzden herkesin ilk denemek istediği özellik oldu. Ben sistemi dönüş yolunda test ettim. Oturduğum siteye girdikten sonra yan koltuktaki eğitmenimiz otomatik park tuşuna bastı ve “Siz strese girmeyin, bırakın o halletsin” dedi. “Park yeri aranıyor” yazısı ön panelde belirdi, araç
kendi ölçülerinin 1.2'si kadar bir alanı algıladığında bu kez ekranda, “Düz ilerleyin” yazısı çıktı. Ardından da “Durun” talimatı. O noktadan sonra aracı geri vitese aldım, direksiyon önce tam sağ yaptı, sonra düzeltmek için sol, bu arada ben sadece gaz ve fren ile ilgilendim, gerisini o halletti.

HT

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Birkaç model bu uygulamayı geçen yıldan beri yapıyordu. Ford Focus modeliyle paralel park olayına el attı. Ama hakikiaten çok güzel bir özellik bizzat test ettim aracın sığabileceği alana tek manevra ile park edilebiliyor :)