Siz Olsaydınız hangisini seçerdiniz?

İreeem42

Özel Üye
Özel üye
Şimdi şöyle bir kız profili çizin zihninize:

Hayatı ve hayalleri yazmak üzerine olan, çocukluğundan beri iyi kötü bir şeyler karalayan, yazdıkça mutlu olan bir kız var. Bu kız ailesinin istediği bir lisede okumak zorunda kalır ve okulda hiçbir şey yolunda gitmese bile ailesinin isteği üzerine bu okulu bitirmek zorundadır. Çünkü ailesinin tek isteği onun devlete atanıp sıradan bir hayat yaşaması. Kız, bilinçaltına işlenen o hayalin ailesine ait olduğunu bilmeden tüm zorluklara göğüs germeye çalır. 12.sınıfa geldiğinde artık sınava girmesi gerekir fakat hedefi zannettiği o şeye ulaşmak için hiçbir çaba sarf etmez. Hatta bahaneler arar ve sınava girdiğinde hedefine ulaşamaz. 2.seneye kalır ve sonuç yine aynı. 3.senesinde fark eder ki hedefi sandığı şey ailesinin ve hayat şartlarının ona dayattığı düşüncedir. Bu sefer kendi yolunu çizer ve kendi hedefi için çabalar. Elinden geldiğince çabalar fakat başaracağına inancı gelmişken ailesi onun bu hayalinin saçma olduğunu, eğer böyle bir hayalin peşine düşerse aç kalacağını söyleyerek onu vazgeçirmeye çalışır. Soru şu; Eğer o kızın yerinde siz olsaydınız ne yapardınız? Ailenizin sözünden çıkar mıydınız hayalleriniz için? Yoksa 'Onlar benim ailem, benim hakkımda en iyisini onlar bilir.' deyip hayallerinizden vazgeçer miydiniz?

Ha bu arada kız ailesinin sözünden hiç çıkmamaya özen göstermiş. Bedenen özgür olsa bile düşüncede ailesinin hapsinede yaşayan birisi.

Çözüm
Düşler ve gerçekler diyorum ben bu duruma. Başka bir ülkede başka bir yorum yapabilirdim ama Türkiye şartlarında ailen haklı. Önce geleceği garanti altına almak ve sonra hayallerini gerçekleştirmek için çabalamak en mantıklısı. Hayallere ket vurmak tarafında değilim hiç olmadım ama sırf hayallerle olmaz, gereklerin tokadı çok ağır ve acıdır...

Düş

Özel Üye
Özel üye
Yazarlık üzerine yoğunlaşmak değil bu. Benim hayalim. Hayalimi yaşayamadığım bir hayatı benimseyemem. Hem o zaman ülkeme de bir katkım olmaz ki. Ha belki yazarak ne katabilirsin diye düşünebilirsiniz. Fakat şuan tv yi açtığımız zaman o kadar boş ve kötü örnek olan dizi ve filmler varken, bunu değiştirip benden sonra gelecek nesillere daha gerekli ve faydalı bilgiler sunan dizilerin yazarı olabilmek benim ülkem için yapabileceğim en güzel şey olurdu.
Düşüncelerin muazzam güzellikte. Ama maalesef dizi film konusundaki anlayışı düzeltmek imkansız. Bunun için beyinleri değiştirmek lazım:) inan seni çok iyi anlıyorum. Ben de yazmayı seviyorum. Hatta bunu çocuk yaşta farkettim. Şuan bir dergide yazıyorum. Aynı zamanda ihtiyaçlarımı rahatlıkla karsilayabildigim bir mesleğim var. Sana da gerçekçi ve mantıklı olmayı tavsiye ediyorum. Şartlara ayak uydurmak gerekiyor. Aksi halde çok üzülür ve ezilirsin.

İreeem42

Özel Üye
Özel üye
Düşüncelerin muazzam güzellikte. Ama maalesef dizi film konusundaki anlayışı düzeltmek imkansız. Bunun için beyinleri değiştirmek lazım:) inan seni çok iyi anlıyorum. Ben de yazmayı seviyorum. Hatta bunu çocuk yaşta farkettim. Şuan bir dergide yazıyorum. Aynı zamanda ihtiyaçlarımı rahatlıkla karsilayabildigim bir mesleğim var. Sana da gerçekçi ve mantıklı olmayı tavsiye ediyorum. Şartlara ayak uydurmak gerekiyor. Aksi halde çok üzülür ve ezilirsin.
Kalbime bir hançer saplanmış gibi hissetmem normal mi? ?

Artemis

Özel Üye
Özel üye
Benim babam ileriyi öngörecek bir meslek düşündü benim için anlattığında gayet mantığıma uymuştu ama benim hayallerim buna izin vermedi ben ne istediysem onu yaptım pişman bile olacaksam yapmayı tercih ettim ki pişman olacağımı bildiğim halde tercih ettim. Sonuç olarak pişman oldum ama bu sadece bana sene kaybettirdi hala hayallerimin peşindeyim... Bence her şey inanmak denilen yoldan geçiyor inanmak başarmanın yarısıdır önce sen inanmalısın @İreeem42

İreeem42

Özel Üye
Özel üye
Benim babam ileriyi öngörecek bir meslek düşündü benim için anlattığında gayet mantığıma uymuştu ama benim hayallerim buna izin vermedi ben ne istediysem onu yaptım pişman bile olacaksam yapmayı tercih ettim ki pişman olacağımı bildiğim halde tercih ettim. Sonuç olarak pişman oldum ama bu sadece bana sene kaybettirdi hala hayallerimin peşindeyim... Bence her şey inanmak denilen yoldan geçiyor inanmak başarmanın yarısıdır önce sen inanmalısın @İreeem42
Acımı hafifletecek bir söz arıyordum ve aradığım da belki buydu. Çok teşekkür ederim? Kendime inanıyorum ve hata yapsam bile bunu kendim isteyerek yapmış olacağım.

Simurg

Kabullenmiş olmanın dayanılmaz hafifliği...
Özel üye
Düşler ve gerçekler diyorum ben bu duruma. Başka bir ülkede başka bir yorum yapabilirdim ama Türkiye şartlarında ailen haklı. Önce geleceği garanti altına almak ve sonra hayallerini gerçekleştirmek için çabalamak en mantıklısı. Hayallere ket vurmak tarafında değilim hiç olmadım ama sırf hayallerle olmaz, gereklerin tokadı çok ağır ve acıdır...

Çözüm

Enda

Neylersin!!!
V.I.P
Hem hayallerinin peşinden git hem de maaşlı bir işin olsun ablacım
Ailende senin iyiliğini düşünüyor onların da haklılık payı var benim eşim kuaför ve sürekli çalışıyor ve sıfıra sıfır elde var sıfır maaşlı bir işi olsa daha farklı olurdu ama hayatımız orası kesin