• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Siz Olsaydınız hangisini seçerdiniz?

İreeem42

Özel Üye
Özel üye
Şimdi şöyle bir kız profili çizin zihninize:

Hayatı ve hayalleri yazmak üzerine olan, çocukluğundan beri iyi kötü bir şeyler karalayan, yazdıkça mutlu olan bir kız var. Bu kız ailesinin istediği bir lisede okumak zorunda kalır ve okulda hiçbir şey yolunda gitmese bile ailesinin isteği üzerine bu okulu bitirmek zorundadır. Çünkü ailesinin tek isteği onun devlete atanıp sıradan bir hayat yaşaması. Kız, bilinçaltına işlenen o hayalin ailesine ait olduğunu bilmeden tüm zorluklara göğüs germeye çalır. 12.sınıfa geldiğinde artık sınava girmesi gerekir fakat hedefi zannettiği o şeye ulaşmak için hiçbir çaba sarf etmez. Hatta bahaneler arar ve sınava girdiğinde hedefine ulaşamaz. 2.seneye kalır ve sonuç yine aynı. 3.senesinde fark eder ki hedefi sandığı şey ailesinin ve hayat şartlarının ona dayattığı düşüncedir. Bu sefer kendi yolunu çizer ve kendi hedefi için çabalar. Elinden geldiğince çabalar fakat başaracağına inancı gelmişken ailesi onun bu hayalinin saçma olduğunu, eğer böyle bir hayalin peşine düşerse aç kalacağını söyleyerek onu vazgeçirmeye çalışır. Soru şu; Eğer o kızın yerinde siz olsaydınız ne yapardınız? Ailenizin sözünden çıkar mıydınız hayalleriniz için? Yoksa 'Onlar benim ailem, benim hakkımda en iyisini onlar bilir.' deyip hayallerinizden vazgeçer miydiniz?

Ha bu arada kız ailesinin sözünden hiç çıkmamaya özen göstermiş. Bedenen özgür olsa bile düşüncede ailesinin hapsinede yaşayan birisi.

Çözüm
Düşler ve gerçekler diyorum ben bu duruma. Başka bir ülkede başka bir yorum yapabilirdim ama Türkiye şartlarında ailen haklı. Önce geleceği garanti altına almak ve sonra hayallerini gerçekleştirmek için çabalamak en mantıklısı. Hayallere ket vurmak tarafında değilim hiç olmadım ama sırf hayallerle olmaz, gereklerin tokadı çok ağır ve acıdır...

İreeem42

Özel Üye
Özel üye
Hem hayallerinin peşinden git hem de maaşlı bir işin olsun ablacım
Ailende senin iyiliğini düşünüyor onların da haklılık payı var benim eşim kuaför ve sürekli çalışıyor ve sıfıra sıfır elde var sıfır maaşlı bir işi olsa daha farklı olurdu ama hayatımız orası kesin
Şöyle ki eğer onların istedikleri gibi memur olursam hayallerimden uzaklaşmam gerekecek. Çünkü büyük meslekler büyük sorumluluklar ister.

İreeem42

Özel Üye
Özel üye
Düşler ve gerçekler diyorum ben bu duruma. Başka bir ülkede başka bir yorum yapabilirdim ama Türkiye şartlarında ailen haklı. Önce geleceği garanti altına almak ve sonra hayallerini gerçekleştirmek için çabalamak en mantıklısı. Hayallere ket vurmak tarafında değilim hiç olmadım ama sırf hayallerle olmaz, gereklerin tokadı çok ağır ve acıdır...
Zootropolis'i izlemeni tavsiye ederim :)

Son düzenleme: