• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Sıyrıklar, Soyulmalar Ve Çürükler - Acil Durumlarda İlkyardım

BeReNN

Alyam?
Özel üye
Sıyrıklar, soyulmalar ve çürüklerde başvurulması gerekli ilk yardım metotları hangileridir?

a. Beş ile on dakika arası bir süre yara su ve sabunla adamakıllı yıkanmalıdır.

b. Temiz bir bandajla doğrudan baskı yaparak kan akması önlenmelidir.

c. Temiz bir bandaj konarak hasta, bir doktora ve hastaneye götürülmelidir.

Sıyrıklar, soyulmalar ve çürükler üzerine alkol, iyot, merküro-krom gibi antiseptikler konmalı mıdır?

Hayır. Bu gibi ilaçların yarardan fazla zarar yaptığı görülmüştür, iltihaplanmaya karşı en iyi çare, yaranın beş dakika kadar su ve sabunla iyice yıkanmasıdır.

Bir yaraya veya eziğe buz tatbik edilerek dokulara giden kanama azaltılabilinir mi?

Evet. Fakat şurası unutulmamalıdır ki, buz fazla yerinde tutulursa bu ancak zararlı olabilecektir. Buz uygulaması yirmi dakikayı geçmemeli ve sonra aynı süre yaradan uzak tutulmalıdır.
Hastanın midesi tamamen boşaldıktan sonra ne yapılmalıdır?

Bütün zehirlere karşı en iyi panzehirler süt, yumurta akı ve koyu çaydır. Bunlar hastaya verilmeli ve hasta tekrar tekrar kusarsa, süt, yumurta akı ve çay verilmesine devam edilmelidir.

Panzehir olarak süt, yumurta akı ve çay verilmesinin herhangi bir zararı olabilir mi?

Hayır. Bazı zehirlenmelere bunlardan daha tesirli panzehirler bulunursa da bunların verilmesi hiçbir surette zararlı olmaz.

Zehir yutmuş olan kişiler için başka ne gibi metotlara başvurulmalıdır?

a. Şuurlarını kaybetmişlerse ve gerekli şekilde nefes almıyorlarsa kendilerine suni solunum yaptırılmalı ve hastaneye kaldırılmalıdırlar.

b. Midesinden çıkanlar analiz için alıkonulmalıdır. Bu şekilde alınan zehirin cinsi meydana çıkacaktır. Böylece hastaya ne gibi ilaçlar verilmesi gerekli olduğu tesbit edilebilinir.

Hangi zehirler nefes almaya engel olmaktadır?

Nefese engel olan zehirlenmelerin başlıcası fazla uyku hapları alınmasıdır. Bu gibi olaylarda ilk acil yardım olarak hastaya suni solunum yaptırılmalıdır.