Siyaset Oyunları 1; Cambaza Bak Cambaza

Sypnosis

in god we trust all others we audit
Özel üye
Önsöz

Bu konu serimde(seriyi devam ettirebilirsem) sizlere siyaset alanında ustalıkla kullanılan ama çoğumuzun fark edemediği siyasi taktikleri, algı değiştirme ve yönetme taktiklerinden bahsetmek istiyorum. Söz konusu siyaset olunca herkesin aklına devlet adamlarının yaptığı ve siyasi partiler arasındaki siyaset olarak düşünebilir ancak konu ondan ibaret değil. Siyaset insanları yönetme sanatıdır. Her birey birer siyasetçidir bu nedenle ben siyaset ile ilgilenmiyorum demenize gerek yok, hepimiz siyasetçiyiz. :) Sizin kendi çıkarınız uğruna yaptığınız her şey siyasi oyundur. Mesela sevmediğiniz bir tanıdığınız sizden borç para istediğinde sizin de ne kadar sıkışık olduğunuzu anlatmanız bir siyasi taktiktir. Bu seride detaylı olarak bildiğim, öğrendiğim veya aklıma gelen siyasi taktiklerden bahsetmek istiyorum.

İLK YÖNTEM: Cambaza Bak Cambaza Taktiği

doga-duvar-kagidi-1024x768-1746-392b8331.jpg

Eski zamanlarda sirklerin çok popüler olduğu zamanlarda yaşanan yankesicilik yönteminden geliyor bu isim. Sirkteki cambazlar, sirk sahibi ve yankesiciler anlaşmalı olarak milleti soyduğu bu organize hırsızlıkta cambaz ipin üzerinde yürürken tüm halk pür dikkat kafasını kaldırmış cambaza bakar. Burada yankesiciler devreye girer ve o kalabalıkta milletin ceplerini boşaltır. Gösteriyi izlemeyenleri gördüklerinde ise "Şu cambaza bak cambaza, nasıl ipin üstünde böyle yürüyor aklım almıyor" gibisinden laflar ile kurbanın tüm dikkatini cambaza yönelterek soyar. Bu olay yıllar sonra siyaset diline aktarılmış bir deyim olarak geçer.

Bu yöntem siyasette gündem/konu değiştirme yöntemi olarak kullanılır. Mesela ses getirecek bir torba yasa onaylandıktan hemen sonra halkın dikkatini değiştirecek bir yapay gündem yaratılarak halkın dikkatini torba yasaya vermesini engeller.