• Merhaba Ziyaretçi.
    "Güzel söz"
    konulu yarışma başladı. İlgili konuya BURADAN ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada oy kullanmaya bekliyoruz...
  • Merhaba Ziyaretçi.
    Artık kazanılan ÇTL miktarları istenildiğinde TL ile değiştirilebiliyor. Konu ile ilgili detaylara BURADAN ulaşabilirsiniz.

Siyah İnci

yilmaz27

Sen uzakken sarar ecelim ve yangının dağılır evime
Özel üye

0001739999001-1.jpg

Roman Özeti​

Siyah İnci , Anna Sewell’in tek eseridir. Yazar Anna Sewell İngiltere doğumludur. Quaker geleneğine bağlı olarak saygı , nezaket ve sevgiyi hayatında ön planda tutarak yetişmiştir. Küçük yaşta bir kas hastalığına yakalanır ve yatalak kalır. Ömrünün son beş yılında Siyah İnci’yi kaleme alır ve bu dönemde annesi kitabı bitirebilmek için ona yardımcı olur. Kitap yayımlandıktan bir kaç ay sonra yazar ölür. Kendisi tekerli sandalyeye mahkum kaldığından ve onu çeken at arabalarından yola çıkarak Siyah İnci’yi kaleme almıştır.​

KONUSU: Siyah İnci , siyah bir attır. Başından geçen olaylar, değişen sahipleri ve yaşadıkları , arkadaşlarının hikayesi romanın kurgusunu oluşturmaktadır. Siyah İnci üzerinden anlatılan olaylar ; asıl insanlar ve hayvanlar arasındaki iletişimi , insanların şefkatini de ele almıştır. Roman sayesinde atların yaşantısına da şahitlik etmiş oluyoruz.

ÖNEMİ:
Tüm zamanların en çok satan dünya klasiklerinden biridir. Yazar Anna Sewell’in ilk ve son kitabıdır. Konusu ve içeriği itibari ile oldukça önemlidir. En çok okunan klasik romanlardan biri olarak hala bu özelliğini korumaktadır. İnsanların birbirine ve hayvanlara olan yaklaşımı, anlayışı hakkında eser bakış açısı kazandırmaktadır. Dünya’da en çok satılan ilk 100 kitap arasındadır.

Siyah İnci Roman Özeti​


Siyah İnci , siyah güzel bir attır ilk sahibi Bay Gordon’dur. Çok güzel ve genç bir at olur. Sahibi Bay Gordon ona çok iyi davranır, onu iyi besler, onunla ilgilenir ve iyi eğitir.Olgunluk çağına gelen atın hayat hikayesi başlar. Bay Gordon, atı yormaz, ona fazla yük yüklemez ona gayet kibar ve şefkatli davranır ve at bu durumdan oldukça mutludur ,memnundur. Ama bir gün sahibi Bay Gordon atı başka birine verir. Atın şansına bu sahibi de oldukça iyi ve şefkatli davranır. Sahibi bir gün işlerini halletmek için şehir dışına çıkmak zorunda kalır. Atı da bir vagona yükleyip köprüden geçmeye çalışırlar fakat at bir türlü ilerlemez ve alternatif bir yoldan gitmek zorunda kalırlar. İnsanlar bu yolu kullandıktan sonra anlar ki aslında büyük bir kazadan kurtulmuşlardır. At bu sahibi ile üç yıl yaşarve halinden oldukça memnundur. Fakat bir gün yeni birine satılmak durumunda kalır.

Atın yeni sahibi ,onun beklediği ve eski sahipleri gibi iyi biri değildir. Bu sahibinden dolayı başından çok farklı olaylar geçer. At sonra başka birine satılır ve bu sahibi de cahil ,bilgisiz biridir. Atı nasıl besleyeceğini nasıl onunla ilgileneceğini bilmez.Bu sahibinde kurtulmak için at resmen can atıyordu. Yeni sahibi onu adeta bir taksi gibi kullanmaya başlar. At bu durumdan oldukça memnundur . Bir gün Siyah İnci arkadaşı Zencefil’e denk gelir onu iyi beslenmemiş, yorgun , kötü bir halde görür ve üzülür. Bu arada at son olarak yaşlı bir adam olan Joe’ya satılır. Bu sahibini çok sever, yaşamından oldukça mutludur ve bu son sahibi bir daha onu satmayacaktır. Sahibi ile birbirleri çok severler ve aralarında iyi bir iletişim vardır.

ayrica filimide vardir
ilginiz icin tesekkürler
 

Top