Sivrisineklerden kurtulmanın doğal yolları

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Her yaz az veya çok sivrisineklerden mutlaka şikayetçi oluyoruz. Hem sesleri, hem uykularımızı bölmeleri hem de tende bıraktıkları etki nedeniyle bir şekilde bunlardan kurtulma yolları arıyoruz. Bu yollar genellikle kimyasal maddeler kullanarak deneniyor. Şimdi ise sivrisineklerden doğal yollardan nasıl kurtulabiliriz buna bir bakalım.


Kendinize ait bir bahçeniz varsa bu bitkileri ekmekte fayda var.


Sivrisineklerden korunma doğal yöntemleri


İdris Otu: Oldukça güçlü bir kokuya sahip olan idris otu, sadece sivrisinekleri kovmakla kalmıyor, yağı aynı zamanda böcek ilaçlarında da kullanılıyor. Kolay bakımı ve yapısıyla baharda bahçenizde yetiştirebileceğiniz bir bitki.

Yalancı Melisa: Kimi zaman sivrisinek otu olarak da bilinen yalancı melisa, güçlü narenciye kokusuyla sivrisinekleri yaklaştırmıyor. Bu bitki aynı zamanda Asya yemeklerinde de kullanılıyor. Mide ağrılarını ve boğaz ağrısını geçirme özelliği olduğu biliniyor. Yalancı melisayı da kolaylıkla yetiştirebilirsiniz.

Kedi Nanesi: Naneye bağlı bir bitki olan kedi nanesinin birçok sinek ilacından daha etkili olduğu saptanmıştır. Yetiştirilmesi de oldukça kolay.

Biberiye: Yenilebilen bir bitki olarak yetiştirilen biberiye aynı zamanda kokusuyla sivrisinekleri de uzaklaştırıyor.

Bahçenizde su birikintisi olmamasına dikkat edin. Durgun sular sivrisineklerin yaşam alanıdır. Çatınızdaki yağmur kanallarını düzenli olarak temizletin. Saksıların dibinde su birikmemesine özen gösterin.


Odaya taze fesleğen alın.

Fesleğen kokusu sivrisinekleri uzaklaştırır. Başucunuza bir saksı fesleğen ya da bir tutam reyhan koyarsanız, odanıza sivri sinek gelmez.


Koyu renk elbise giymeyin.

Sivrisinekler genellikle koyu renkleri barınağı olarak görür. Koyu renkteki nesneleri evinizde bulundurursanız, sivrisinekler sizin yanınıza uğramayacaklardır.


İçinde sirke bulunan bir bardağı pencerenin yanına koyun. Güçlü kokusu sinekleri yaklaştırmayacak ve içeri sokmayacaktır.


Kokusu rahatsız etmeyecekse sarımsak ya da soğanı ikiye bölüp başucunuza koyarak da sineklerden korunabilirsiniz.


Her gün bolca C vitamini tüketin. C vitamini suda eriyebilen bir vitamin olduğundan vücudunuzda birikmez, fazla terlemeyi önler, sivrisinekler de bundan nefret ederler.


Mercimek, badem ve mantar gibi B vitamininden zengin gıdalarla beslenin.
Tuzlu gıdalardan ve potasyumlu yiyeceklerden uzak durmalısınız. Çünkü laktik asitler sivrisinekleri size doğru çeker.


Lambanızın üzerine bir poşet su asın

Karadenizli vatandaşlarımızın denediği ve başarılı olduğu görülmüş olan bir yöntemde; gerekli olan malzeme 1 adet poşet biraz su ve bir de evimizdeki yanan lamba. İçine su doldurulan bir poşet, ağzı bağlanarak yanmakta olan lambamızın hemen yanında tavana asılı şekilde bırakılıyor. Çok ilginç de olsa sivrisinekler bu bölgeye yaklaşmıyor.


Doğal Sivrisinek Kovucu yöntemlerinden birkaçı daha...


Doğal sivrisinek kovucu 1: Süper Güçlü Kovucu


1 su bardağı elma sirkesi, birer tutam kurutulmuş Adaçayı, Biberiye, Lavanta, Kekik ve Nane, 1 adet kapaklı cam kavanoz

Cam kavanoza sirke ve otları koyun, ağzını sıkıca kapatın. 2 hafta boyunca her gün çalkalayarak, buzdolabında muhafaza edin. 2. Haftanın sonunda otları süzün ve geriye kalan sıvıyı yarı yarıya sulandırarak, gönül rahatlığıyla cildinize sürebilirsiniz.


Doğal sivrisinek kovucu 2: Nane Limon Spreyi

1 su bardağı su, 5 damla limon yağı, 10 damla fesleğen ya da nane yağı

Tüm malzemeleri şişenin içine koyup çalkalayın ve sivrisineklerden korunmak için cildinize tatbik edin.


Doğal sivrisinek kovucu 3: Limonlu karanfil

1 adet olgunlaşmamış limon ya da lime limonu, 10 adet karanfil

Olgunlaşmamış limonu avuç içinizde bastırarak sulandırın. Ortadan ikiye keserek, içine karanfiller saplayın ve masanın ortasına yerleştirin. Sivrisinekler limon ve karanfil esansının kokusunu sevmedikleri için odanıza yaklaşamayacaklardır.
 

dderya

kOkOşŞ
V.I.P
Cok guzel okunasi gorunuyor konu :) ama bizde sivrisinekten ziyade karincalar oluyo bazen.
3. Kata kadar cikabilen yetenekli karincalarimiz var :P bulunduklari yere bebek pudrasi dokerseniz oldurmeden uzaklastirmis olursunuz :)
 

Lelis

Ben O Eski Ben Değilim!!!
V.I.P
3 yıl geçmiş hala karınca sorunu yaşıyoruuum :D
Sivrisineğe çare var da karıncaya ben de çare bulamadım sarımsak kokusunu sevmezlermiş ben de geldiği yere toz sarımsak serpiştiriyorum şimdilik yok denecek kadar azlar ama her an evi basabilirler bir kaç bitkisel yağ da denedim ama pek fayda etmedi
 
Top