• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Sivri Dilli Kayınvalide

Papatya

V.I.P
V.I.P

Müstakbel kayınvalideniz zaman zaman yenilir yutulur olmayan şeyler mi söylüyor?
Sevgilinizi yani aslında oğlunu sizinle paylaşmak istemiyor mu?
Söylediklerine kırılıyor ancak ses çıkartamıyor musunuz?
Böyle giderse ilişkinizin bitmesinden endişeleniyor musunuz?

Üzülmeyin bunu yaşayan ne ilk ne de son kişi değilsiniz.
Kadınlar daha doğrusu anneler için çocukları onların en büyük eserleridir. Ancak annelerin oğullarına söz konusu olunca, "paylaşmak istememek" gibi bir direniş sergiledikleri gerçeği de hemen herkes tarafından bilinen bir gerçek.

Kocaman adam olmuş olsa dahi, oğlunun yanağını sıkarken " ben ona istediğimi yaparım, onu ben doğurdum" demesi hiç şaşırtıcı bir davranış değildir. Bu tarz bir hareketi oldukça sık görmek mümkün.

İlişki uzmanı Stef Safran bu tarz bir tutum karşısında " Umarım benim de aynı şeyi yapmamın bir sakıncası yoktur" benzeri bir ifadeyi sevimli bir mimik eşliğinde söylemek hem şaşırtıcı hemde arayı bulucu olacaktır diyor.

"Annenin oğlunu sahiplenme isteği -ve belki biraz da kıskançlığını- anlamaya çalışarak, fitili fazla ateşlemediğinizden emin olun ve sakın kendinizi ezdirmeyin" diye ekliyor Stef Safran.

Adın Neydi?

Eğer adınızı veya sizinle ilgili çok önemli bir detayı ısrarla unutuyorsa ve bu konuda kararlı görünüyorsa ona bunun neden kaynaklanıyor olabileceğini sorabilirsiniz. Bunu yaparak ona yaklaşmak istediğiniz ve ilişkinizi iyi tutmak istediğiniz hissini vermiş olacaksınız" diyor ilişki terapisti Rhonda Richards-Smith.

Eski sevgilisini çok severdim ve onunla evlenmesini çok istemiştim

Anlayışla karşılaması zor olan bazı ifadeler olduğunu biliyorum bu da onlardan biri" diyor Dr. Safran. "Ancak bu tip durumlarda erkek arkadaşınızın tavrı ve tutumu o kadar önemli ki." Müstakbel kayınvalideniz sizi birileri ile kıyaslamaya başladı veya yeltendiyse bunun önlemini bir an önce almanız gerekir. Zira oğlunun kafasını karıştıracak ifadeler ve hareketlerde bulunursa bu ilişkinize de zarar verebilecektir.

Biraz kilo mu aldın sen? Bir spor salonuna git istersen

Kadınlar birbirlerinin kilo konusunda ne kadar hassas olduklarını bilirler. Bir kadının başka bir kadına - eğer öz annesi değilse- "Kilo mu aldın" diye sorması pek iyi niyetli görünmüyor. Bu tip bir cümle karşısında "Ben de aynı şeyi düşünüyorum, beni bu konuda dışarıdan bir göz olarak uyardığınız için çok teşekkür ederim" tarzında oldukça sakin bir ifade kullanın.

Oğluma sahip olduğun için çok şanslısın, kıymetini bil/onu üzme sakın

Unutmayın! Erkek arkadaşınız 50'lerin ortalarında bile olsa annesi için küçük bir oğlan çocuğudur. Onu o doğurdu ve o hiç büyümeyecek. Bunu aklınızda tutmaya çalışarak annesine, sizin de kendi aileniz için aynı durumda olduğunuzu ve sapsiz bir üzüm olmadığınızı ifade edebilirsiniz.

Oğlumun evlenip bir başkasına "anne" demesini istemiyorum

Ona; oğlunun onun yerine kimseyi koyamayacağını ve ona oldukça düşkün olduğunu ifade edin. Bunun yanında sizin annenize "anne" diye ifade etmesi eğer sizin için gerçekten çok önemli değilsa farklı bir ifade kullanmasını da sağlayabilirsiniz. Bununla birlikte kendi annenizin de çocuğu olduğunu ve onun da müstakbel kayınvalidenizin annelik görevini almak gibi bir kaygısı olmayacağını yumuşak bir dille anlatabilirsiniz.

Sizin yanınızda olduğunda onu sürekli arayıp çağırıyorsa...

"Ona hissettirmeniz gereken şey sizinle birlikte olduğu zamanların ondan çalınan zamanlar olmadığını hissettirmek. Bunu yapmanın en iyi yollarından biri annesi ile birlikte olduğunda onu sürekli aramamak, annesi sizin yanınızdayken aradığında sevgilerinizi ve selamlarınızı samimi bir şekilde iletmek veya o sırada davet etmek olabilir" diyor Richards-Smith.

Odasında bulduğum külot senin mi yoksa bir başkasının mı?

Kadınlar rekabeti seviyorlar ve anneler için söz konusu oğlu ise, her türlü şeyi denemek hiç zor değil. Bu tip bir cümle ile geldiğinde ona " Ben iç çamaşırı giymiyorum" şeklinde şaşırtıcı bir tepki vermeniz duruma ne kadar hakim ve kendinizden emin olduğunuzu gösterecektir" diyen Dr. Safran bazen ani çıkışların bizi çözüme ulaştırdığını da ekliyor. Ancak unutmayın ki, erkek arkadaşınızın desteği olmadan bu çok daha zorlu bir yol olacaktır.

Bizim yöresel yemeğimizi sevmezsin diye sana makarna haşladım

Bu tavrı sizi dışarıda tutmak için yapıyor olduğunu düşünseniz bile nezaket sebepli olduğuna inanmaya çalışın ve bu nezaketine karşı, çok düşünceli olduğunu ancak mutlaka onu da tatmak istediğinizi ve kültürü öğrenmekten zevk duyacağınızı belirtin. Amacınızın oğlunu farklılaştırmamak olduğu mesajını da vermiş olacaksınız.

Bir erkeği elinde tutmak için asla onun çocuğunu doğurma, ben öyle yaptım ve sonra pişman oldum

"Kendi yaşadığı kötü bir tecrübeyi aktararak uyarıda bulunması aslında oldukça hiş bir davranış aynı zamanda da anaç bir tavır. Ancak unu oğlunu korumak ve sakınmak manasında yaptığı mesajını alıyorsanız, onunla aynı fikirde olduğunuzu nazikçe söyleyin. Oğlunu abluka altına almak gibi bir niyetiniz olmadığını belirtmenizde fayda var. Sizi oğlunu kandıran kadın olarak görmekten vazgeçmesini sağlayın" diyor Richards-Smith.

Beni ne zaman yemeğe davet edeceksin?
Böylece oğlumun güzel yemek yiyip yiyemeyeceğini de görmüş olurum

Bundan kaçışınız yok. Erkek çocuk için annesinin yaptığı yemeğin tadı her zaman sizinkinin üzerinde olacaktır, elbette istisnaları katmıyoruz. Ancak eğer yemek yapma konusunda kendinize gerçekten güveniyorsanız "Elbette zevk duyarım" diyerek bir gün kararlaştırın. Aksi taktirde kalkışmayın bile. Bunun yerine " Elbette rezarvasyonu ben yaptırırım" diyerek açıkça yemek yapmak ile aranızın hiç olmadığını ifade edebilir ve daha başında bu konuyu kapatabilirsiniz.

Günün sonunda iki kadının bir erkek için savaşıyor olduğu gerçeği ne yazık ki ortaya çıkıyor. İyi anlaşan Kayınvalide - Gelin örneği yok mu elbette var. Ancak ne kadar gerçek orası tartışılır. Özellikle sizden yaşça daha büyük birini asla değiştiremeyeceğinizi ancak sizi ve durumu olduğu gibi kabullenmesini sağlayabileceğinizi unutmayın.

Erkeğin bu duumdaki tavrının ilerisi için oldukça belirleyici olduğunu da aklınzıda bulundurun ve kararlarınızı buna göre verin.

ZeyNoO

V.I.P
V.I.P
Bende sanmam yaa :)
Ben anlaşırım hatta daha ileri giderek söylüyorum gerekirse kayınvalidemle bile otururum :))
Yani benim için sorun olmaz yaa. Karşılıklı anlayış sevgi ve saygıdan geçiyor. Eşini seviyorsan, kayınvalidenide seveceksin
Hem sevmemen için ne gibi bir nedenin var ki? Ön yargıları yıkmalı :)

-araz-

EYVALLAH...
V.I.P
Bende sanmam yaa :)
Ben anlaşırım hatta daha ileri giderek söylüyorum gerekirse kayınvalidemle bile otururum :))
Yani benim için sorun olmaz yaa. Karşılıklı anlayış sevgi ve saygıdan geçiyor. Eşini seviyorsan, kayınvalidenide seveceksin
Hem sevmemen için ne gibi bir nedenin var ki? Ön yargıları yıkmalı :)

mesela tutup da bana burma bilezik diye diretirse sevmem onu:)
benim dediğim olcak:D

-araz-

EYVALLAH...
V.I.P
Sanki takacaksın altın bilezikleri :D Burma olsun ne olacak ne değişecek :D
Alt tarafı yastık altı :D yada bozdurulacak :))
ben muhabbetini bile yapmam ne takılırsa takılsın :P

olsun sonuçta yeni gelinken illa ki bir süre takacaksın ve ekndimi kolumda o burmalarla düşünemiyorum:D koca karı bileziği onlar:D
biraz daha modern olabilir:D
zaten altın takı sevmem hele onları hiç sevmem