Sırtlanlar

Merhabalar bugün çoğumuzun bildiği ve genellikle sevmediğimiz bir hayvan olan sırtlanlar hakkında konuşmak istiyorum. Birçok hayvana ev sahipliği yapması ile bilinen Afrika da öyle bir tür yaşıyor ki bazı insanlar bu hayvanlar olmasa dünyanın daha iyi bir hal alacağını düşünüyorlar. Sırtlanlar, aslanlar ya da leoparlar gibi avlarını boğarak öldürmek yerine elli altmış sırtlandan oluşan klanlarında birbirleriyle haberleşerek bir hedef belirler ve %95 oranında hayvanları canlı canlı yerler. Geriye kalan %5lik dilimde ise leş ile beslenirler. Peki neden avlarını acısız bir şekilde öldürmek yerine canlı canlı yiyerek acı çektiriyorlar?

Sırtlanlar

Birkaç araştırma yaptım ve bana en mantıklı gelen cevap diğer yırtıcı hayvanlar gibi (aslan, kaplan, leopar...) avını kavrayacak pençeleri olmamasıdır. Biraz da sırtlanların klanlarından bahsedelim; diğer hayvan ırklarının aksine sırtlanları erkek bireyler değil dişi bireyler yönetir. Bu yönetim şeklini bir merdiven olarak düşünürsek en başta her zaman en güçlü dişi sırtlan yer alır. Onun ardından ise yavruları. Klandaki erkek sırtlanlar ne kadar güçlü olursa olsun hiçbir zaman dişi sırtlanların önüne geçemezler. İler ki zamanlarda klandaki yeni doğan erkek sırtlanlar 2 yaşına kadar klanla birlikte olup 2 yaşına geldiklerinde sürüden atılırlar ve kendilerine yeni bir eş aramaya koyulurlar. Dişi sırtlanlar kendi klanlarındaki erkeklerle çiftleşmek istemezler. Buna vahşi doğanın akraba evliliğine karşı aldığı bir iç güdü diyebiliriz sanırım. Sırtlanlar çok sosyal bireylerdir yapılan bir araştırmaya göre sırtlanlar birbirinden farklı birçok ses çıkarabilirler. Çünkü grup içerisinde iletişim kurabilmek hayatta kalmanın en kolay yoludur. Bilim insanları şimdiye kadar sırtlanların 14 farklı ses çıkarabildiklerini tespit etmişlerdir. Her ne kadar bu sesler 'kahkaha' gibi duysak da aslında öldürme iç güdüsünün dışa vurumu olarak da adlandırılabilir. Sırtlanlar bilinenin aksine köpek ırkından daha çok kedi ırkına daha yakındır. Ayrıca bilim insanları sırtlanların yalan söylemek için de sesler çıkardıklarını ortaya koymuşlardır. Bazı Afrika kabilelerinin ise sırtlanları evcilleştirdikleri biliniyor. Kim istemez ki bu kadar zeki bir hayvanla arkadaş olmayı!