SIRA BEKLEMEK

DELİBALTA Muharrem

Öyle bir geçer zaman ki!
V.I.P
Beklemek; bazen fatura ödemek, bazen bir araca binmek, bazen muayene, vesaire vesaire için beklemek...
Bir çoğumuzun hayata dair yaşadığı, yaşamak zorunda olduğu bir eylem...
Buraya kadar her şey normal, elbetteki zahmetsiz rahmet olmuyor, toplumca yaşıyoruz sonuçta, her şey bir anda olmuyor...
Lakin birde herkes sırasına razı olsa, yada aradan kaynak yapmasa... Kimse kimseyi aptal, kendini kurnaz yerine koymasa. Çok mu zor kişilerin hakkına saygı göstermek. Değil elbet, bizler zorlaştırmaz sak. Tabi bu durumun bir çok örnekleri var. Mesela kişi bankamatik sırasına girmiş bir süre sonra bir şeyler atıştırıp geleceğini söyleyerek önündeki sıradaki kişiden yerini korumasını ister. (daha sonra öyle olduğunu öğreniyoruz) Sizde bu olaya şahit olmadığınızdan, sırayı koruyan kişinin arkasına sıraya giriyorsunuz ve beklemeye başlıyorsunuz saygılı bir şekilde...
Tam sıra size geliyor, adamın biri bir anda önünüze geçerek, sıra benimdi, öndeki arkadaş biliyordu diyerek işlem yapmaya başlıyor. Ve sizde sıranın sizde olduğunu iddia ediyorsunuz haklı olarak. Ve o kişi hala haklı olduğunu savunarak rahatsız olmadan işleme devam ediyor bir taraftan size laf yetiştirerek... Elbette sizde cevap veriyorsunuz. Ve sonra kişi teşekkür ederek oradan ayrılıyor işlemini tamamlayarak... Haklı olduğunu düşünerek... Ya arkadaş hiç sorun değil beş dakika önce yada sonra işlemi yapmak. Sorun şu ki, saygılı olmayı becerememek. Tamam o an oradan uzaklaşıp tekrar geri gelebilirsin, ama ne yaparsın oradaki kişilere kısa bir açıklama yaparak sırana geçebilirsin. Bu durum normal karşılanabilir, belki. O halde herkes bir yerlerde sıra beklerken başka işleri çıksın, gitsin gelincede sıra hakkının olduğunu söylesin, biraz tuhaf kaçıyor. Bu durumun sonu yok çünkü, herkesin başka bir yerde işi çıkabilir, hesapladığı gibi gitmeyebilir işleri... Hayır yani, sıranın kişide olduğunu varsayalım, o durumun öyle olduğunu normal sıra bekleyen kişi, kişiler bilemez ki arkadaş! (söylenen kişi hariç) Bu gibi durumlar bir çok yerde yaşanıyor maalesef... Ne garip ki bazı durumlarda, bazı yerlerde cinayetle sonuçlanabiliyor, bu durumlar. İşin tuhafı hem suçlu hem güçlü mantığıyla... Ne kadar ilginç değil mi? Konu basit bir sıra mevzusundan nereye geldi. Daha çok trafikte yaşanan vahim olaylar... Herkesin bir acelesi var elbet, herkes işinin bir an evvel hal olmasını isteyebilir, gitmek istediği yere bir an evvel varmak isteyebilir.
Ne yapalım o zaman tüm toplumu yok sayalım, her şey de önce ben diyelim! Var mı böyle bir şey? Yok tabi ki, olmamalı da böyle hastalıklı düşünceler...
Nerede olursak olalım, sıramıza razı olalım, sıradaki kişilere saygımızı gösterelim, beklerken sabırlı olalım. ( özel durumu olan kişilere kolaylık sağlayıp sıra verelim elbet) EMİ.

Bu konuyu sıra beklemek adı altında tanımlaya çalıştım. Lakin bu durumu genelleyerek tüm sosyal yaşantımızda kişi, kişilere yada olaylara karşıda nasıl olmamız, nasıl hareket etmemiz gerektiği ile ilgili de örneklendirebiliriz... Öyle sadece kılık kıyafetle, zenginlik içinde yaşamayla tek başına asillik olmuyor! Diplomalarda tek başına yetmiyor! Bir çok şey söylem de kalıyor, pratiğe geçmiyor...
İşte tam da bu yüzden biraz daha dikkat! Bugünden itibaren daha dikkat edelim. EMİ.
Helede şu günlerde dahada bir önem taşıdığına inanıyorum...
Sen ve şen kalın. EMİ.

r0se

Forum Onuru
Özel üye
Farklı bir olay dün hastanede başıma geldi.
Sonuçlar için sıradaydım tam sıra bana geldi içerideki yardımcı (kadını parçalamak istiyorum hala) sonuç kağıtlarını okuyordu herkes okudugum sıraya göre sıraya grsin dedi! Tam bir buçuk saat bekledim ben o sırada sıra bana gelince mi kağıt sırası oluyor. Benden 1saat sonra gelenler ilk girdi. Okadar sinir oldum ki.
Benim gibi arkamda bekleyenlerde sinir oldu. Enayi gibi bekledik yahu! Neymiş okudugu dıraya göre dizilcekmişiz.
Resmen haksızlıktı. Zaten ayakta duramıyordum bir yarım saat daha beklemiş oldum. Bana saat 2de çıkıcak sonuçlar dediler 1.30da okunmuş isimler şimdi bunda benim suçum ne?
2de geldiğimde de kağıtları olanlar ilk girdi herkes bittikten sonra 2.defa okundu ama sıraya göre dizil dendi.
Birsürü yaşlı, hasta insan vardı hadi ben neyse de onlarada haksızlık oldu. Bilmiyorum ya kendisi rahat koltuğunda klimanın altında otururken dışardakilerin ne halt ettiği önemli değil tabi.
Allah düşürmesinde yarın birgün başına gelirde yaşarsa anlar ozaman.!
He başına gelse dahi ay ben personelim gireyim halledeyim 2dk işimi der ya böyleleri neyse!!!!!!!!!!!

Velhasıl kelam. Empati yoksunu bir ülkede yaşamak budur işte.
Selametle.