Sinop Nükleer Santrali İstemiyor..

KıRMıZı

TeK BaşıNa CUMHURİYET
V.I.P
Sinop Nükleer Santrali İstemiyor..Türkiye ile Japonya arasında yapılan uluslararası anlaşma uyarınca Sinop İnceburun’da yapılması planlanan nükleer santralı istemeyen Sinoplular ve Türkiyeli nükleer karşıtları Çernobil felaketinin 28. yıldönümünde Sinop Uğur Mumcu Meydanı’nı dolduracaklar. Ukrayna’nın Pripyat şehrini hayalet kente çeviren, Karadeniz bölgesi başta olmak üzere Türkiye’de yaygın sağlık sorunlarına yol açan ve binlerce yurttaşın ölümüne sebep olan Çernobil Nükleer Santralı kazasının 28’inci yılında Sinoplular bir kez daha AKP hükümetine enerjide nükleer santral yöneliminden vazgeçme çağrısında bulunacaklar. Sinop Nükleer Karşıtı Platform’un (NKP) düzenlediği eyleme Türkiye’nin pek çok yerinden yerel yaşam savunucuları, meslek odaları, sendikalar ve sivil toplum kuruluşları da katılacak. Diyojen Heykeli önünde saat 12.00’de toplanacak Sinoplular ve Türkiye’nin farklı bölgelerinden gelecek nükleer karşıtları, topluma ve yerel halka danışılmadan alınan nükleer santral kararını protesto edecekler.

SİNOP’TA SÜREÇ İLERLİYOR
Sinopluların ve Türkiye kamuoyu ile Japon yurttaşların tepkilerine karşın Japonya’yla yapılan anlaşma sonrasında başlayan Sinop Nükleer Güç Santralı (NGS) sürecinde bilimsel olmayan yöntemlerle santral yeri belirlenmiş, Sinop NKP mensupları Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na devredilen arazide binlerce ağacın kesildiğini iddia etmişti. Henüz nükleer santralı inşa edecek konsorsiyuma ilişkin somut adımlar atılmamış ve Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporu süreci başlamamışken, TÜBİTAK, Elektrik Üretim A.Ş. ve Türkiye Atom Enerjisi Kurumu Karadeniz’de incelemelere koyulmuştu.

TÜRKİYE ‘NÜKLEERE HAYIR!’ DİYOR
Sinop’taki mitingin yanı sıra, bir başka nükleer santral projesine karşı mücadele veren Mersin’de de Çernobil felaketinin yıldönümünde nükleer karşıtları sokağa çıkacak. “Çernobil yaşanmasın Akkuyu’da Sinop’ta, çocuklarımız yaşasın nükleersiz dünyada” sloganıyla Mersin NKP tarafından düzenlenecek basın açıklaması saat 12.00’de Mersin Büyükşehir Belediyesi önünde gerçekleştirilecek. Çernobil eylemlerinin bir diğeri ise İstanbul’da Kadıköy’de yapılacak. Karadeniz İsyandadır Platformu’nun çağrısıyla saat 19.30’da Boğa Heykeli önünde buluşacak olan nükleer karşıtları, “Nükleere isyan” sloganlarıyla yürüyecek. Türkiye’deki eylemlerin yanı sıra, Çernobil’in yıldönümünde yurtdışında da Türkiye’deki nükleer politikalarına yönelik eylemler yapılacak. Bu eylemlerden biri Mersin’e kurulması planlanan Akkuyu Nükleer Güç Santralı arazisine birkaç yüz kilometre uzaklıktaki Lefkoşa’da gerçekleştirilecek. Saat 18.30’da yapılacak basın açıklaması ve eylem için Ada’nın her iki toplumuna da çağrı yapıldı.
***
Sinop NKP’den Sinoplulara çağrı
“Biz çocuklarımıza temiz bir çevre bırakmak istiyoruz. İlle de Sinop’ta santral kurulacaksa 365 gün rüzgârı eksik olmaz, siyasal iktidar Sinop’un rüzgârından faydalanmayı denesin. Ülkemizde enerji krizi yoktur, enerji yönetimi krizi vardır. Bizler Sinop ilinde faaliyetini sürdüren demokratik kitle örgütleri, sendikalar ve siyasi parti temsilcileri olarak nükleer santral kurulumundan vazgeçilinceye kadar ve bu karar resmi yetkililerce açıklanıncaya kadar karşı duruşumuzu sürdüreceğiz.”
 
Top