• Merhaba Ziyaretçi.
    "Obje" Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Sinirlerinize Hakim Olmanın Yolları

yesim434

Hırçın Karadeniz Kızı Biricik Yeşim
AdminE
Bu Ayın Lideri

Sinirlere hakim olmanın bir yolu kendinize oyalanacak ve meşgul edecek işlerle ilgilenmenizdir. Bir işle uğraşarak hem stresten kurtulabilir hem de başka işlerle meşgul olduğunuzdan sinirlendiğiniz şeyi unutarak işinize odaklanabilirsiniz. Mesela hunharca yemek yemek :)

Ağlayarak Rahatlayın​

İnsanlar üzüntü ve sıkıntılarında ağlayarak rahatlamaktadır. Rahatlamanız da ve gevşemenize yardım ettiğinden dolayı uzmanlar sakinleşmede ağlamanın etkili olduğunu düşünmektedir. Ağlayarak içinizdekileri boşaltabilir kendinizi daha rahat hissetmenizi sağlayabilirsiniz.

Sakin Olmaya Çalışın​

Kendinizi sakin olmaya odaklandırın. Derin nefes alarak kendinizi sakin olmaya ikna edin.

Temiz Hava Almak​

Sinirlendiğinizde sakinleşmek için dışarıya çıkarak temiz hava alıp kendinize çekmek daha iyi hissettirir. Sakinleşmek için doğa ve temiz hava sizin daha iyi olmanızı sağlayacaktır.

Sinirlendiğiniz Şeyleri Not Alın​

Sinirlendiğiniz şeyleri bir yere not alarak daha sonra neden sinirlendiğiniz ve size neyin yol gösterebileceği konusunda arkadaşlarınızla konuşup yardım isteyebilirsiniz.

Doğaya Çıkıp Bağırın​

Sinirleriniz çıktığı zaman bağırarak kendinizi rahatlatın. Kendinizi gücünüzü ve enerjinizi harcayabileceğiniz işlere verin özellikle dövüş sporu yaparak sinirlerinizi atabilirsiniz. Doğal ortamlarda kulaklığınızı takın hoş bir müzik eşliğinde yürüyüş yapın.

Mantıklı Hareket Etmeye Çalışın​

Yapacaklarınızdan pişman olmamak için sakinliğinizi bozmamaya çalışın. Karşınızdaki insanı ilerde kırarsanız ne kadar üzüleceğinizi düşünün.

Kendinizi Sevdiğiniz İşlere Yöneltin​

Sakinleşmek için ilgilendiğiniz hobilerle uğraşabilirsiniz el işi yapmak, müzik dinlemek, yemek yapmak, film izlemek ya da şarkı söyleyerek rahatlamak gibi uğraşlarla ilgilenmeniz sinirlerinizin yatışmasına yarayacaktır.

Yalnız Kalmak​

Sinirli olduğunuzda tek başına olmanız ve sakinleşmeniz mantıklı olarak düşünmenizi sağlar. Sessiz bir ortamda yalnız kalarak sinirlendiğiniz konunun ne kadar önemli olduğunu düşünün ve nasıl çözüme ulaştıracağınızı hesap edin

Psikolojik Destek Alın​

Her şeyi denediniz ama bir türlü sinirlerinize hakim olamıyor musunuz o zaman psikolojik destek almaktan başka yapılacak şey bulunmuyor gibi. Sorunlarınızın psikolojik olduğunu düşünüyorsanız uzman bir psikolog ya da psikiyatrdan psikolojik yardım almanızda yarar vardır.

Mutlu Olmak İçin Kendinize Nedenler Yaratın​

Mutlu olmak için çaba göstermelisiniz. Bulunduğunuz durumdan daha kötü bir halde olabileceğinizi düşünerek şimdiki halinize şükür ederek utlu olmayı ve sevdiklerinizle yaşadığınız ya da yaşayacağınız mutlulukları düşünebilirsiniz. Sinirlerinize hakim olmak için sıkıntılar bir yana aileniz ve sevdiklerinizi ne kadar önemseyip düşünürseniz sinirlendiğiniz şeylerin ne kadar boş ve anlamsız olduğunu anlayabilirsiniz.
 
Top