• Merhaba Ziyaretçi.
    "Obje" Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Sinemada En Korkutucu 10 Çocuk

yeşüLL

limitsizsiniz...!
Özel üye
‘Korkunç çocuk’ meselesinin kaynağı, aslında 1960 yapımı “Village of the Damned”a dayanıyor. İşte şimdiye kadar en çok korktuğumuz çocukların 10 tanesi...
İçlerine şeytan, uzaylı veya belli bir güç girerek insanları terörize eden bu kavram, son derece işlevsel bir konuma oturtuldu ve çokça kullanılması da alana olan ilgiyi kanıtlıyor.

1-Damien (The Omen, 1976)

İçine şeytan girdikten sonra insanları güçleriyle öldürebilen Damien, Mia Farrow canlandırdığı korkutucu dadı karakterinin de katkısını alır arkasına. Zira o da şeytanın mürididir.

2-Bütün çocuklar (Lanetliler Kasabası / Village of the Damned, 1960)

Uzaylıların bir Amerikan kasabasının tamamındaki anneleri hamile bırakmasıyla doğan bir grup çocuk, küçük yaşlarda terör saçarlar. Telekinetik güçleriyle insanların korkulu rüyası olurlar. Bu yapıt, ‘korkunç çocuk’ meselesinin ilk ürünlerindendir.

3-Sadako ( Halka / Ringu, 1998)

Küçükken öldürülen Sadako’nun hayaleti Japon kültürüne göre geri dönüp arkasında bıraktıklarını temizlemekle görevlidir. Hideo Nakata’nın bu önemli filminde bu karakter, TV’nin içinden de monitörlerden de çıkabilecek kadar farklı güçlere sahiptir.

4-Chucky (Çocuk Oyunu / Child’s Play, 1988)

Kültleşen Chucky karakteri, aslında ‘metafiziksel slasher’ denince akla gelen en korkutucu şahsiyettir. Zira bir anda canlanan bir ‘oyuncak bebek’tir kendisi. Zamanla bir seri üretmesi de şaşırtıcı olmamıştır. Zira o zamanlar Freddy Krueger ve Candyman ile akrabadır.

5-Cole Sear (Altıncı His / The Sixth Sense, 1999)

‘Hayaletler görüyorum’ meselesiyle bir doktorun yardımına sığınan Cole, Haley Joel Osment’ın da Hollywood’a girmesini sağlamıştır. M. Night Shyamalan’ın yönetmenliğiyle sondaki sürpriz, onu korkutucu kontenjanına sokmuştur.

6-Toshio Saeki (Garez / Ju-on, 2002)

‘Gıpgri’ çizilmiş bir bebek olan Toshio, buradaki perili evin ‘çatı katı’ndaki ailenin oğludur. Böylece, aileden daha korkutucu olmayı becerir. Zira hiçbir şekilde beklemezken, bir anda gri makyajlı bir bebek çıkar karşınıza!

7-Charlene (Firestarter, 1984)

Drew Barrymore, küçükken farklı kılıklara girmişti sinemada. Bu da onun telekinetik güçlere sahip hali! Aman önleminizi alın!

8-Rhoda Penmark (The Bad Seed, 1956)

Bir ailenin en korkutucu çocuğu. Bu aileye girerken aman ha, birkaç dakika daha düşünün! Yoksa sonunuz fena olabilir.

9-Uzaylı bebek (It’s Alive, 1974)

Yeni bir bebek doğuran bir aile ve onun ‘uzaylı’ olmasını öğrenmeleriyle yıkılmaları. Tabii bebeğin tipini size de göstersek siz de korkarsınız orası kesin! Film, sinema tarihinin kült yönetmenlerinden Larry Cohen imzalı.

10-Gage Creed (Hayvan Mezarlığı / Pet Sematary, 1989)

‘Hayvan Mezarlığı’, Stephen King’in ‘zombi’ ve ‘hayalet’ meseleleri açısından sinema tarihine çokça malzeme üremesine yol açmıştır. Bu karakter de oradan çıkan bir ‘hayalet’tir ve son derece kızgındır!

(HABERTÜRK)
 
Top