Sigarayı Nasıl Bırakabilirim? Sigarayı Bırakmak İçin Yöntemler

~meLek~

GalataSaray'ım
Sigarayı bırakmak istiyorsunuz ama yapamıyor musunuz? İşte size sigara bırakma konusunda bazı tavsiyeler:

1- İçtiğiniz sigaranın markasını değiştirin tadını kötü bulduğunuz bir markaya geçin.
2- Hedeflediğiniz bırakma gününden 2 hafta önce katran ve nikotin içeriği düşük bir markaya geçin. Bu sigara içme davranışınızı değiştirmenize yardımcı olacaktır. Ancak daha fazla sigara içmeyin içinize daha sık ya da daha derin çekmeyin parmağınızla filtrenin deliklerini kapatmayın. Bunların hepsi aldığınız nikotin miktarını arttırır; oysa amaç vücudunuzu yavaş yavaş nikotinsizliğe hazırlamaktır.

Sigarayı Bırakmak İçin İpuçları
Her bir sigaranın sadece yarısını için.
Her gün ilk sigaranızı yakmayı bir saat geciktirin.
Günün yalnızca tek ya da çift saatlerinde içme kararı alın.
Önceden o gün kaç sigara içeceğinize karar verin. Bu sayının üstündeki her sigara için istediğiniz bir yere para bağışlayın.
Yeme alışkanlığınızı sigarayı azaltmanıza yardımcı olacak şekilde değiştirin. Örneğin süt için (çoğu kimse sütün sigarayla gitmediğini düşünür).
Yemeklerinizi sizi sigaraya yöneltmeyecek şeylerle bitirin.
“Kafanızı toplamak” istediğinizde sigara yerine bir bardak meyve suyu için.
Unutmayın ki sigarayı azaltmak bırakmanıza yardımcı olur ama bunun yerini tutmaz. Günde yedi sigaraya kadar indiyseniz bırakma tarihini belirleme ve ona bağlı kalma zamanı gelmiş demektir.
“Otomatik Olarak” Sigara içmeyin
Gerçekten istediğiniz zaman için. Sırf alışkanlıktan dolayı sigara yakmaya kalktığınızda kendinizi yakalayın.
Kül tablalarınızı boşaltmayın. Bu her gün kaç sigara içtiğinizi size hatırlatacak izmaritlerin görüntü ve kokular hoş olmayacaktır.
İçtiğiniz her bir sigaranın farkına varın. Ters elinizi kullanarak sigarayı farklı bir cebinize ya da her zaman koyduğunuzdan başka yerlere koyarak otomatik olarak sigaraya uzanma davranışınızı kırın.
Gün boyu birçok kere hiç düşünmeden sigara içiyorsanız her sefer bir sigara yakarken aynaya bakmaya çalışın. Bunu istemediğinize karar verebilirsiniz.
 
Top