Ses Hızını Aşan İlk İnsan..!

eFSaNe_KaRTaL

| çArŞı |
Özel üye
Avusturyalı sporcu Felix Baumgartner, dünyanın merakla beklediği “uzaydan atlayışını” 2 saat 30 dakikada ulaştığı 39 bin metreden başarıyla gerçekleştirdi.

Serbest düşüşte ses duvarını aşan ilk insan olarak tarihe geçmeyi hedefleyen Avusturyalı ekstrem sporcu Felix Baumgartner, helyum balonla çıktığı stratosfer tabakasında kendini boşluğa bıraktı ve yere inmeyi başardı.

ABD'nin New Mexico eyaletindeki Roswell kenti yakınlarında, 850 bin metreküplük helyum balonunun taşıdığı 1360 kilogram ağırlığındaki kapsülle gökyüzüne çıkan "Korkusuz Felix", yaklaşık 39 kilometre yükseklikten kendini boşluğa bıraktı.

Baumgartner'in dakikalar sonra paraşütüyle New Meksiko çölüne inişi, ekip arkadaşlarınca coşkuyla karşılandı.
Tüm dünyada merakla izlenen müthiş atlayışı sadece İnternetten 7 milyona yakın kişi izledi.
43 yaşındaki ordudan emekli paraşütçü Baumgartner, 1960'da saatte 988 kilometre hızla 31 bin metreden atlayan Joe Kittinger'in rekorunu kırmayı amaçlıyordu.

Baumgartner, mart ayında yaptığı denemede 21 bin 800 metre irtifadan kendisini boşluğa bırakmış, saatte 587 kilometre hıza ulaşarak 3 dakika 33 saniye sonra New Mexico çölüne inmişti.

Adam uzaydan 5 dk da atlıyor..Biz taksimden cevizlibağa 35 dk da gidiyoruz :D

biz daha murat gilin damından atlayamadık, #Felix uzaydan atladı.. ahh Türkiye !

atara atar gidere gider uzay çocuğuyuz şeklimiz yeter..

Uzaydan atlayan ben olsam annem komşunun çocugu daha güzel atlıyo diyip içimdeki #felix'i öldürürdü

Bunlarda Türk lerin felix yorumları..:)

arz-ı hal

şşşşştttttttt
Özel üye
biz daha muratgilin damından atlayamıyoz :D dediydi az önce arkadaş :D
çok saçma,anlamsız,yapılmaması gerekenler içinde yer alan bir davranış.

Düş

Özel Üye
Özel üye
Bütün akşam sözlükteki yazıları okumakla geçti.
Bkz: millet 37000 metreden atlar burnu kanamaz,
bizimkiler kaldırımda ayağı kayıp düşer, ölür.

DamLA

Katılımcı
Aslında bir gelenek biz Türklerin kendimizi eleştirmesi. Sanırım biraz da esprili yapımızdan kaynaklanıyor. Biz bu ülkede herkesle birlikte uçak ürettik, otomobil ürettik. Tank, top, tüfek ürettik. Aselsan'ın ürettiği bir çok askeri mühimmat yabancı ülkelerde kullanılıyor.

Ama her nedense ürettiğimizle kaldık. Bir şekilde ilerlemesine çomak soktu birileri. Hırsız, ipsizi, sapsızı inanılmaz yöntemler geliştiriyor. Örneğin Erciyes Üniversitesinde bir öğretim görevlisi çöplükte ürettiği gaz ile otomobilini kullanıyordu bir göründü ekranda bir daha görünmedi.

Abim Gölcük gemi tersanesindeydi ve orada insanlar yaratıcılıklarına göre becerilerini atölyede sergileyebiliyordu. Adamın biri orada Almanlardan alınan top için paletli bir sistem geliştirmiş ve ve topu çok daha seri çalışır hale getirmişti adamı imkanlardan yoksun bir tersaneye sürmüşler anında.

Bugün Microsoft bir yazılım sunuyor ve hackerlara bunu kıramayacaklarını söylüyor. Kıranları direkt işe alıyor.

Ya biz aslında çok iyiyiz, beyin göçünü önleyebilsek (adamlar milyon dolar veriyor diyoruz ama o beyinler üzerinde milyarlacara dolar kazanıyor) neler neler yaparız. Hatta mevcut beyinleri değerlendirsek.

Ama hala sözüm söz. O yükseklikten atlamayı hala mantıksız buluyorum. Boş işler adamı bu Felix Baumgartner :)

DamLA

Katılımcı
Daha sosyal medyaya bakma fırsatı bulamadım ama, bizimle kıyaslanmasını hakikaten etik bulmuyorum. Biri, bizi eleştirmek yerine bu adamın yaptığının olumlu sonuçlarının olabileceğine dair mantıklı bir açıklamasını yapsın lütfen :)

eFSaNe_KaRTaL

| çArŞı |
Özel üye
hayır madem atladın diyelim..Nie dünya ya düşüyosun..:D bu da geyik..

Boş bulmanıza Şaşırdım aslına bakarsanız..akşam haberle bir üni. öğretim görevlisini dinledim..Adam 10 sene içinde tahmin bile edemeyeceğimiz gelişmeler olacaktır diyor..Bu atlayıştan çok şey kazanmış nasa..diyor kendileri..

Adamın cesareti bile takdire şayan bence..

Suskun

V.I.P
V.I.P

TPbpv.jpg

Avusturyalı, Felix Baumgartner (43), bütün dünyanın merakla beklediği atlayışını büyük bir başarıyla gerçekleştirdi. İnternet üzerinden 7 milyon kişinin takip ettiği atlayışla 'Korkusuz' lakaplı Baumgartner ikisi kesin biri ise teyid bekleyen üç rekor birden kırdı. Baumgartner ilk olarak bir balonla bugüne kadar çıkılmış en yüksek irtifaya ulaştı. 850 bin metreküplük helyum balonunun taşıdığı 1360 kilogram ağırlığındaki kapsülle 2.5 saatte 38 bin 700 metreye çıkan 'Korkusuz Felix', en yüksekten serbest atlayış yapan sporcu ünvanını da kazandı. Ordudan emekli Baumgartner, 1960'da saatte 31 bin metreden atlayan ve saatte 988 kilometre hıza ulaşan Joe Kittinger'in rekorunu da kırmış oldu. Avusturyalı hava dalışçısına atlayışın başından sonuna kadar bizzat 'yer yüzünde' telsizin başında oturan 84 yaşındaki Joe Kittinger yardımcı oldu. New Mexico eyaletindeki Roswell kentinden havalanan Baumgartner'ın en büyük hedefi ise ses hızını (saatte 1124 kilometre) aşmaktı. İlk bilgilere göre Baumgartner'ın hızı saatte 1174 kilometreye ulaştı ve korkusuz paraşütçü bu hedefine de ulaştı. Ancak bu bilgi resmen teyit edilmedi. 4 dakika serbest düşüş yapan Baumgartner'ın paraşütü açılınca herkes rahat bir nefes aldı. Sporcu 15 dakika sonra yere indi. Baumgartner bu atlayış için özel olarak üretilen uzay giysisi sayesinde binlerce metre yükseklikte hayatta kalmayı olanaksız kılan şartlara dayandı.

Geyikleri yapan insanların köylerindeki gölle , okyanusu bir tutmaları...Bizler onun için hiç bir olaya vakıf olamıyoruz.üzücü.