• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Seo, Google ve Forumumuz

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Kelime anlamı ile SEO, İngilizce kökenli olup Search Engine Optimization sözcüklerinin açılımıdır. Türkçe karşılığı ise Arama Motorları Optimizasyonu anlamına gelir.

Forumda bunun için elbette çalışmalar yaptık. Zaten bu yapılan çalışmalar neticesinde 'da belirli yerlere gelinebiliyor geldikte. Forumumuzun footer (alt kısım) kısmına baktınızda gördüğünüz "Search Engine Friendly URLs by vBSEO" ifadesi forumda VBSEO adlı eklentinin kurulu olduğunu göstermektedir. Bu eklenti ile forum URL'leri arama motorlarının daha iyi anlayabileceği şekle getirilmiştir ve 2 yılı aşkın bir süredir kullanmaktayız. Ayrıca SEO için yapılan çalışmalar sadece bu eklenti ile sınırlı olmayıp birçok ince ayar da yapılmıştır. Bunlar teknik detaylar olduğu için çok fazla üzerinde durmak istemiyorum. Yapılan çalışmalar ve kaliteli içeriğimizle belli yerler geldik.

Ancak sadece SEO amaçlı yapılan çalışmalarla çok iyi yerlere gelmek mümkün değildir. Bu çalışmalarla birlikte kaliteli ve sürekli güncellenen bir içerikle desteklendiği sürece çalışmaların ürünlerini görmek mümkündür. Örneğin alexa konusunda tek bir çalışmamız olmamasına rağmen alexa değerlerimiz an itibari ile aşağıdaki gibi...

qn7c47.png

Dünyada ilk 191.126, Türkiye'de ilk 2388 içerisindeyiz.

Forum içeriğini oluşturan bizler, google'un bizi daha iyi yerlere getirmesi için neler yapabiliriz? Biraz bunun üzerinde duralım:

Aşağıda anlatılan yöntemlere elbette yeni üyelerimiz buna dikkat etmeyeceklerdir ancak biz yöneticiler olarak buna dikkat etmemiz bile harika sonuçlar verecektir.

1. Arama motoru botları konu içeriklerindeki ilk birkaç satırı çok önemserler. Bu satırların özgün (benzersiz) olması son derece önemlidir. Bunun için;

* Kopy/paste sırasında konunun başında 2-3 satır kendi ifadelerimizi yazabiliriz.
* Konunun birkaç bölümündeki ifadeleri değiştirebiliriz.
* Konu içerisine aynı içerikli farklı bir konudan paragraflar serpiştirebiliriz.

Emin olun bu çalışmalar bile bir konunun eklenecek 20 konudan daha etkili olması sağlayabilir...

2. Konu başlıklarını aynen olduğu gibi değil de, konu ile bağlantısını koparmadan kendimiz bir başlık yazabiliriz. Şöyle düşünelim. "Google'de benzer bir konuyu arayacak olsam google arama kutusuna ne yazardım?" Aslında bu sorunun cevabı konuya yazacağınız BAŞLIKtır...

3. Foruma her girdiğimizde konu eklemek zorunluluğu elbette yok. Bazen konu eklemek, bazen denetim yapmak, bazen eğlenmek, stres atmak için girdiğimiz zamanlar olur. Zamanımızın bir kısmını gölgede kalmış eski konular altına yazacağımız bir-iki cümlelik yorumla değerlendirebiliriz. Ya da eski konuların içeriğindeki birkaç cümleyi değiştirebiliriz. Bu küçük değişiklikler bile google botlarının o konuyu görmesini ve tekrar değerlendirmesini sağlayacaktır.

4. Foruma eklenen her eklenen içeriği beğenmeyebilirsiniz. (Maalesef bu konuda beğenmediğimiz konuya yorumsuz kalmak gibi bir zaaafiyet içindeyiz) Zaten yeni üyelerimiz forumu tanımazlar hatta bu konuda çok acemice davranabilirler. Ama içerik eklemekle paylaşmayı sevdiklerini göstermiş olurlar aslında bize. Ama desteklenmeye, takdir edilmeye, motiveye ihtiyaç duydukları da aşikardır...

Lütfen şöyle düşünün ve empati kurunuz: Forum konusunda çok yenisiniz veya bir miktar tecrübeniz var. Herhangi bir foruma girdiniz ve içerik paylaştınız. Şu soruyu kendimize soralım.

Forumda size nasıl davranılmasını istersiniz? Girdiğiniz forumdaki yöneticilerin hangi tavır ve tutumları sizin forumda kalmanızı sağlar? Ya da nasıl bir tavır sizi o foruma bir daha girmemek üzere çekip gitmenizi sağlar?

Bu soruların cevapları sanırım aramıza yeni katılan birine nasıl bir yaklaşım sergilenmesi gerektiğinin ipuçlarını içeriyordur...

Şimdilik konu ile ilgili söylemek istediklerim bu kadar. İyi forumlar...

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Sonuç olarak konulara 'etiket eklemek forumu Googlede 1 sayfaya taşımak demek' .

Google son dönemdeki sistemsel değişikliği ile ( ) konu ile alakasız etiketleri spam sınıfına koymaya başladı. Etiket olayı bazı sitelerde o kadar yoğun kullanılır oldu ki konu içeriği ile etiketlerin bağı kalmamıştı. Sistemdeki bu kararın son derece önemli olduğunu düşünüyorum. Etiket eklerken kesin olarak konu ile bağlantılı etiketler olması çok önemli. Doğru eklenmiş bir etiket bir konu kadar değerlidir :)

Dünya sıralamasında birkaç gün önce 169.000 civarına kadar düşebilmiştik ama şu an alexa'ya göre 172 binlerde TR sıralamasında 2156. sıradayız :) Yukarıdaki konuda verilen ekran görüntüsü ile şu anki ekran örüntüsünü kıyaslayabilirsiniz...

Mavi Gül

ѕση_¢ıqℓıк
Özel üye
ben doğru buluyorum bu uygulamayı etiketleri spam algılamasını çünkü bir şey arıyorum aradığım şeyi etiketlemiş ama konu alakası bile yok az rastlamıyorum ve çok sinir bozucu bir durum

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
ben doğru buluyorum bu uygulamayı etiketleri spam algılamasını çünkü bir şey arıyorum aradığım şeyi etiketlemiş ama konu alakası bile yok az rastlamıyorum ve çok sinir bozucu bir durum
Google amca da tam böyle düşünüyor işte :)

Ama bu etiket önemsizleşti anlamına gelmiyor. Bilakis daha değerli oluyor. Daha doğrusu konu ile doğrudan ilintili etiketlerin değeri daha da artıyor...

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
O halde konu eklerken etiketlere çok özen göstermemiz gerekiyor demek ki :) Birileri google'da indexlenen etikete tıklayıp foruma ulaştığında sinir olmasın :D:D