Selami önceki gelenmi yoksa sonra gelenmi ?

yesim434

Hırçın Karadeniz Kızı Biricik Yeşim
AdminE
Bu Ayın Lideri
Ortam neresi olursa olsun selami kim vermeli nasil bir selam vermek daha dogru olur ??

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Ortam neresi olursa olsun, ortama sonradan gelen selam verir. Biraz daha genişletirsek hareketli olan hareketsize selam verir :)

Ama nette bu durum değişkendir. Örnek vereyim kendi açımdan. Msn açtığımda ki (ayda bir bile açmıyorum) online hiç kimseye selam vermem çünkü meşgul olup olmadığını bilemem sohbetin ortasına balıklama atlamayı hiç sevmem tıpkı sohbetimin ortasına atlanmasını sevmediğim gibi :P

Suskun

V.I.P
V.I.P
"Resulullah (asm) buyurdular ki: "Allahü Teala Hazretleri, Hz. Âdem’i (as) kendi sureti üzere ve boynunu da altmış zirâ olarak yaratınca: "Git, şu oturan meleklere selam ver, onların seni nasıl selamlayacaklarına da dikkat et, dinle. Zira o selam, senin ve zürriyetinin selamı olacaktır." dedi.

Hiç aklıma gelmemişti ilk selam... sayende öğrenmiş oldum.Yazı Yorumsuzu doğruluyor.

yesim434

AdminE
Bu Ayın Lideri
bu konuyu biraz genisleteyim ama is satim geliyorrr biraz yazayim gidecegim

bu selam yuzunden cok arkdasla tartistik :)) bize gore yada aldigimiz egitime gore disardan girenn selamini verir gecer bir kenara oturur.... ve bir cok tartistigim kisi kesinlikle disardan gelen degil ev sahibi selam verir disardan gelen selamini alir sonra ev sahibi iceri buyur eder varmi böyle birsey sizce mantiklimii ..... ( arkasi gelicekkk ....... gitmem gerek

DELİBALTA Muharrem

Öyle bir geçer zaman ki!
V.I.P
Evet, selamlaşmak çok güzel bir olaydır. Her nerede ve her ne şekilde olursa olsun... Normalde bir mekana giriyorsak elbet giren kişi olarak selam vermeliyiz/selamlaşmalıyız. Ama yer zaman kişinin bulunduğu ruh hali v.s. gibi durumlarda bazen selamlaşmayı etkileyen faktörlerdir. İşin birde şu boyutu var. Hadi gelen veya giden duran veya hareketli olan kim selam verirse versin, güzel bir eylemde bulunuluyor, ama maalesef o selam alınmayıp(dalgınlık hariç) havada kaldığında insan dumura uğruyor... Tüm çerez ailesine selam olsun... Sen ve şen kalın.EMİ...

CeBuR

[maximum hokeli]
Özel üye
selamı ev sahibinin vermesi olayı biraz nezakete dayanır bizim burada yani başımın üstünde yerin var selam vermeye bile oyalanma gir buyur demek gibidir eme normal olarak yorumsuzun dediği gibi hereketli olan durağan olana selam verir çünkü durağan olanın dorduğu yerden herkese selam vermesi mantklı değildir
birde şu yönü verdır ben mesela yanımda bir büyüğüm abim babam vs varsa selam vermem önceliğin saygının ona gösterilmesi banımda ama buda yanlıştır bir çok kişi bu huyum yüzünden beni yadırgamıştır
neticede selam verilmelidir selam alınmalıdır kimin vereceği duruma göre değişir :)

yesim434

AdminE
Bu Ayın Lideri
Ortam neresi olursa olsun, ortama sonradan gelen selam verir. Biraz daha genişletirsek hareketli olan hareketsize selam verir :)

Ama nette bu durum değişkendir. Örnek vereyim kendi açımdan. Msn açtığımda ki (ayda bir bile açmıyorum) online hiç kimseye selam vermem çünkü meşgul olup olmadığını bilemem sohbetin ortasına balıklama atlamayı hiç sevmem tıpkı sohbetimin ortasına atlanmasını sevmediğim gibi :P

sohbetin ortasina atlamak farkli SElam vermek ayri bir konu :))) msn ye gelince insanlar is olsun diye arkdas olarak eklemez sadece deger verdigi icin saygi duydugu icin sevdigi icin msn ye alir yada arkdas listesine ve msn de selama gelince herkes ister kim olursa olsun selam verilip hatir gonul edilmek mesgul ise zaten secenekler var karsidaki insanda anlar musayit olmadigini ve rahatsiz etmez diye dusunuyorum :))

arz-ı hal

şşşşştttttttt
Özel üye
Topluma sonradan gelen verir selamı:)msn ye gelince bende bazen hoşlanmıyorum meşgul yazınca bile yazıyorlar:(uygun olunca yazsın ama:)