Sarılmak..

GüLüCüKツ

Tatlım tatlım 👶🏻
V.I.P
Sevginin Sıcaklığıyla Hoşça Olun
Her sarıldığınızda kendinizin de sarıldığınız kişinin de sağlığına olumlu katkıda bulunuyorsunuz.
Kucaklaşma en doğal ilaç. Birçok hastalığa iyi geliyor. İyileşmeyi hızlandırıyor. Sağlığı arttırıyor. Üstelik bu mucizevî ilacın hiç yan etkisi yok.
Çocuklar “uf” olunca bir sarılma ile geçer. Biz yetişkinlerin “uf”ları da sarılma ile geçer veya acısı azalır.
Kucaklaşmayla sevinçlerimizi de paylaşıyoruz. Kucaklaşma içimizdeki sevinci, yaşama bağlılığı, mutluluğu arttıran doğal bir ilaç.

41tE1it.jpg

Sarılmanın fiziksel yararları:

Sarılmak doğal sakinleştiricidir.
Stresi azalttığı için, kan basıncını da yüzde otuz oranında düşürür. (Yüksek tansiyon hastalarına iyi haber.)
Depresyona iyi gelir.
Daha rahat uyumayı sağlar.
Bağışıklık sistemini güçlendirir.
Metabolizmayı hızlandırır.
İnsanı canlandırır, enerjisini arttırır.
Kalp hastalıkları riskini azaltır.
Kalp atışlarını düzenler, sakinleştirir. (Sarılan kişilerin kalp atışı, sarılmayan kişilere göre dakikada beş ila on arası daha yavaş atar.)
Stres hormonu kortizol seviyesini düşürür. (Kortizol hormonu, ne yapsa kilo veremeyenlerde bol miktarda salgılanır.)
Çiftlerde “bağlılığı arttırıcı” ve kalp dostu oksitosin hormonu salgısını arttırır. (Bu pek güzel bir haber. Eşinizin size bağlılığını arttırmak Sarılın, sarılın. Bağlılığı doğal yolla arttıran oksitosinin sihirli gücünden yararlanın.)
Beyindeki dopamin salgısını arttırarak, doğal “kendini iyi hissetme” hali sağlar.
Sinir sistemini uyararak canlandırır.

Sarılmanın psikolojik yararları:

Yalnızlığı azaltır. Sarılma en kötü günü bile aydınlatır. Yaşananlar daha katlanılır hale gelir. Kızgınlıklar, korku ve endişeler azalır.
Değerlilik duygusunu arttırır. İlişkileri yakınlaştırır. Onay ve kabul gördüğünüzü hisseder ve hissettirirsiniz.
En başta siz kendinizi iyi hissedersiniz.
Sarılmak bizimle sevdiklerimiz arasındaki bağlantıyı en kısa sürede kurmamızı sağlar. “Yalnız” değilim” duygusunu hissettirir. Kendimizi yalnız hissettiğimizde olayların altında kalıyor duygusunu yaşarken sarılacak birisi olması gücümüzü arttırır.
Eşini kaybedenlerin depresyona girdikleri sıkça görülür. Bu, sadece sosyal yalnızlıktan değil, dokunulma yoksunluğundan da kaynaklanır. Hayvanlarımızı bile okşayarak sakinleştiririz. Dokunmak kadar güçlü bir bağlayıcı yoktur.

Beyinde temel olumlu duyguların gelişimi dokunma ve sarılma ile oluyor. Dokunma, “serebellar” beyin sistemini etkiliyor. Bu bölüm, güven ve şefkatin kaynaklandığı ve öğrenildiği bölge.
2000 yılında yapılan bir araştırma şunu gösteriyor: Bebeklerin kan testi yapılırken kucaklanılması daha az ağlamalarını ve kalp atışlarının düzenli olmasını sağlıyor. Bunun için araştırma yapmaya bile gerek yok. Her anne bunu bilir.

Her birimizin duygusal boyutta şefkate ihtiyacı olduğu gibi fiziksel boyutta da şefkate ihtiyacı var. Fiziksel şefkatin adı: sarılma. Sessiz, içten bir sarılma, binlerce kelimeden daha iyi gelir yalnız yüreğe de dolu yüreğe de. Hadi kalkın. Evinizde kim varsa hiç nedensiz, içten sarılın her birine. Evcil hayvanlarınız varsa onlara da sarılın. Evde yalnızsanız kendinize sarılın sımsıkı. Bitkilerinize de dokunun sevgiyle. Bakın evin enerjisi de sizin enerjiniz de nasıl değişecek. Her canlının dokunulmaya ihtiyacı var. Kucaklaşın hayatla. Ben de sizi kucaklıyorum.
Sevginin sıcaklığıyla hoşça olun.

GüLüCüKツ

Tatlım tatlım 👶🏻
V.I.P
tumblr_nxyvfeNYWY1t9689wo1_400.gif

Bir nefes buldum onda üstadım. Belki ilk, belki de son. Ama buldum işte. Akciğerim parçalandı üstadım sigaradan. Benim nefese ihtiyacım var. Bu nefese..

Bir can buldum üstadım, ve giydim bu cesete. Canım yandı, yandı her nefeste. Sarılsak düzelirdi belki herşey. Biz sarılmadık üstadım. ‘Biz’ olsak sarılırdık belki ama 'biz’ de olamadık..

Üzüldüm üstadım, ağladım hatta. Yanaklarım ıslandı severken. Gülmedi de gözlerim özlerken. Hele de geceler üstadım.. Geceler, nefret ettirdi beni yastığımdan.. Başımı koyduğum anda başladı yine eksik kalan bütün hayaller.. Ne hayaller ama! “Tuzlu kahveni içmeye gelecektim, söz vermiştin bana..”
Ne olurdu üstadım bir kahvenin bana da hatrı olsa..?

Ya şimdi üstadım sarılsak ya .. Kollarımız kenetlense bellerimizde.. Gömsek başımızı birbirimizin koynuna.. Yok üstadım yok..
Sarılsak düzelirdi belki herşey. Biz sarılmadık üstadım. 'Biz’ olsak sarılırdık belki ama 'biz’ de olamadık..

yesim434

Hırçın Karadeniz Kızı Biricik Yeşim
AdminE
Bu Ayın Lideri

Ömür dediğin nedir ki?

Çay bardakta

Soğuyana dek geçen zaman.

Çayınız bardakta soğumadan

Tadıyla için hayati

Soğutmadan sevgileri

Soğutmadan sevdaları

Soğutmadan dostlukları