Saniye Kuralları

BIYIKLI

V.I.P
V.I.P
MADDE 36. ÜÇ SANİYE

36.1 Kural

36.1.1 Bir oyuncu, takımı canlı bir topu sahada kontrol ederken ve saat çalışırken, rakibine ait kısıtlamalı alanda birbirini izleyen üç (3) saniyeden fazla kalamaz.

36.1.2 Aşağıdaki durumlarda oyuncunun daha uzun süre kalmasına izin verilmelidir:

Oyuncu kısıtlamalı alanı terk etmeye çalışıyorsa.

Kendisi veya bir takım arkadaşı sahadan sayı için atış halindeyken kısıtlamalı alanda ise ve top oyuncunun elini (ellerini) terk etmiş veya terk etmek üzereyse.

Kısıtlamalı alanda sayı atmak için dripling yaparken üç (3) saniyeden az kalmışsa.

36.1.3 Bir oyuncunun kısıtlamalı alanın dışına çıkmış olması için, her iki ayağının da kısıtlamalı alanın dışına basması gerekir.

MADDE 37. YAKINDAN SAVUNULAN OYUNCU

37.1 Tanım

Sahada canlı bir topu tutan oyuncu rakibi tarafından en çok bir (1) metre içinde aktif olarak savunuluyorsa, o oyuncu yakından savunuluyor demektir.

37.2 Kural

Yakından savunulan bir oyuncu beş (5) saniye içinde pas vermeli, şut atamalı ve dripling yapmalıdır.
 
MADDE 38. SEKİZ SANİYE

38.1 Kural

38.1.1 Bir oyuncu kendi geri sahasında canlı bir topun kontrolünü eline geçirdiğinde, oyuncunun takımı, topu sekiz (8) saniye içinde ön sahasına geçirmelidir.

38.1.2 Bir takımın geri sahası; takımının sepeti, arkalığın sahaya bakan kısmı ile takımın sepeti arkasındaki dip çizgi, kenar çizgiler ve orta çizginin tamamı ile sınırlanan sahadan olutur.

38.1.3 Bir takımın ön sahası; rakibinin sepeti, rakibinin arkalığının sahaya bakan kısmı ile rakibinin sepetinin arkasındaki dip çizgi, kenar çizgiler ve orta çizginin yakın kenarı ile sınırlanan sahadan oluşur.

38.1.4 Top, ön sahanın zeminine veya vücudunun herhangi bir kısmı ön sahaya temas eden oyuncuya veya ön sahaya temas eden hakeme dokunduğunda, o takımın ön sahasına gitmiş olur.

MADDE 39. YİRMİDÖRT SANİYE

39.1 Kural

39.1.1 Bir oyuncu sahada canlı bir topun kontrolünü eline geçirdiğinde, takımı yirmidört (24) saniye içinde sayı için şut atmak zorundadır. Sahadan sayı için şut sırasında şu koşulların tamamı gerçekleşmelidir:

24 saniye aygıtının sesli işaretinden önce top oyuncunun elini (ellerini) terk etmiş olmalı ve,

Top, tut için oyuncunun elini (ellerini) terk ettikten sonra, 24 saniye aygıtının sesli işaretinden önce çembere çarpmalı.

39.1.2 Topu kontrolünde bulunduran takım 24 saniye içinde şut atamazsa, bu, 24 saniye aygıtının sesli işareti ile belirtilecektir.

39.1.3 24 saniyenin sonlarına doğru sahadan sayı için şut atılmış ve top oyuncunun elini (ellerini) terk ettikten sonra havadayken sesli işaret gelmişse, topun sepetten geçmesi halinde sayı sayılacaktır.

39.2 İzlenecek Yol:

39.2.1 Hakem, 24 saniye aygıtının yanlışlıkla başa alındığını farkederse, takımlardan herhangi birini dezavantajlı duruma düşürmemek koşuluyla, oyunu derhal durduracaktır. 24 saniye aygıtı, göstermesi gereken saniyelere getirilerek düzeltilecek ve oyunun durdurulmasından önce topu kontrol eden takım, topu oyuna sokacaktır.

39.2.2 Takımlardan biri topu kontrolünde bulundururken 24 saniye aygıtı yanlışlıkla sesli işaret verirse, hakem oyunu derhal durduracaktır. Top, sesli işaret verildiğinde topu kontrol etmekte olan takoma verilecek ve 24 saniye başa alınacaktır.

39.2.3 Top hiçbir takımın kontrolünde değilken 24 saniye aygıtı yanlışlıkla sesli işaret verirse oyuna hava atışı ile devam edilecektir.
 
Geri
Top