SAMSUN SPOR

DELİBALTA Muharrem

Öyle bir geçer zaman ki!
V.I.P
Rahmetle anıyoruz... Ruhları şad olsun... O gün büyük bir yangına tanıklık ederken, çaresizce, bir de SAMSUN SPOR' un kaza haberi üstüne, öyle ağır gelmişti ki, herkes bir birine bakıyordu, gözü yaşlı... İtfaiye sireniyle, karışmıştı tüm sesler...


Samsun spor 20 Ocak 1989'da kaybettiği futbolcu ve teknik adamını anıyor

Bundan 26 yıl önce Malatyaspor maçına giden kafilenin karıştığı kaza ve 5 kişinin ölümünün Samsun'a verdiği acı geçen 26 yıla karşın hâlâ ilk günkü kadar hissediliyor.

Malatya spor ile oynanacak 1988-89 sezonu Türkiye 1. Ligi karşılaşmasına giden Samsun spor kafilesinin yaşadığı trafik kazası ve 5 kişinin ölümünün üzerinden 26 yıl geçti.

Türk futbolunun acı günlerinden biri olan 20 Ocak 1989 tarihinde Malatyaspor ile oynayacağı Türkiye 1. Futbol Ligi karşılaşması için bu kente giden Samsunspor takımı sabah saaat 9:30 sularında Amasya'nın Havza ilçesinde bir kamyonla çarpışması sonucu kafileyi taşıyan otobüs uçuruma yuvarlanmış ve Samsunspor üç oyuncusunu, teknik direktörünü, şoförünü kaybetmişti. Kazada Samsunspor Teknik Direktörü Nuri Asan, futbolcular Muzaffer Badalıoğlu ve Mete Adanır ile otobüs şoförü Asım Özkan olay yerinde, futbolcu Zoran Tomić ise Yugoslavya'da altı ay komada kaldıktan sonra vefat etti. Bu kazada hayatta kalan birçok oyuncu ve kafile üyesi de ciddi şekilde yaralanmış ve/veya sakat kalmıştı.

Trafik kazasından dolayı Samsunspor 1988-89 sezonuna devam edemedi, sezonun sonuna dek tüm maçlarda hükmen 3-0 mağlup sayıldı Ancak federasyon tarafından sağlanan özel statü ile ligde bırakıldı ve o sezon ligin "Onur Şampiyonu" ilan edildi.

Bir süre sonra Samsunspor, kırmızı ve beyaz olan renklerine kaybettiği isimlerin anısına siyah rengini de ekledi.

Bu olayın anısına 2013-14 sezonunda Samsunspor taraftarı Samsun 19 Mayıs Stadyumu'nda kazada hayatını kaybeden futbolcular ve teknik adamın koreografisini Hasretinle Yandı Gönlüm şarkısı eşliğinde açmış tüm futbolseverleri duygulandırmıştı ve bu elim kazanın da unutulmayacağını göstermişti.
 

Beyfendi

Kaf Kef
Özel üye
ŞİMDİKİ SAMSUNSPORDAN ESER YOK ORTADA Bİ GİRESUNSPOR MAÇI VERDİ SADECE ONUN HARİCİNDE ÇOK KÖTÜ DURUMDA
 
Top