Sağlıklı besinler kilo vermeye nasıl engel olur?

dderya

kOkOşŞ
V.I.P
Sağlıklı besinler kilo vermeye nasıl engel olur?
saglikli-besinler-kilo-vermeye-nasil-engel-olur%252CSzI-jFdBe0KON5656YWuNg.jpg

Birçok insan, sağlıklı olduğu söylenen her besinin aynı zamanda zayıflattığı yanılgısına düşüyor, sonra da ‘su içsem yarıyor’ diyor. Acaba sağlıklı her besin zayıflatır mı, hangi sağlıklı besinler kilo almaya yol açabilir?


Sağlıklı beslenmek; uzun ve kaliteli bir yaşamın en temel anahtarlarından olsa da sağlıklı besin seçimi ve zayıflama aynı matematik üzerinden işlemiyor.

Zayıflamanın günlük kalori alımı ve harcaması ile ilişkili bir durum olduğunu vurgulayan Diyetisyen ve Yaşam Koçu Gizem Şeber, “Yani tüketilen sağlıklı besinler de olsa yanlış miktarda tüketim zayıflamaya değil, kilo almaya yol açar” diyor.

Şeber’in işaret ettiği o sağlıklı besinlerin başında ise zeytinyağı, avokado, ceviz, bulgur, yoğurt, müsli, zeytin, kuru meyveler ve kahve geliyor.


Diyetisyen Gizem Şeber
İşte Diyetisyen Şeber’e göre yanlış tüketim sonucu kilo aldıran sağlıklı besinler:

Zeytinyağı: Zeytinyağı içerdiği tekli doymamış yağ asitleri sebebi ile kalp sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Doymuş yani katı yağlar yerine zeytinyağı tercih edilmesi kalp hastalıkları, diyabet gibi kronik birçok hastalığa yakalanma riskini azaltır. Fakat zeytinyağının bir tatlı kaşığı 50 kaloridir. Yani hesapsız tüketimi kolaylıkla kilo almaya yol açar. Salatanın üzerine “şöyle bir gezdiriyorum” denilen zeytinyağı miktarı ortalama yarım çay bardağıdır, ortalama 450 kalori içerir. Bu miktarda neredeyse günlük almamız gereken kalorinin dörtte biri eder.

Avokado: Tekli ve çoklu doymamış yağ asitlerinden zengin avokado kalp sağlığı başta olmak üzere genel sağlığımız için son derece yararlı bir meyvedir. Aynı zamanda yağlı içeriği ile zayıflama diyetlerinde görülen kabızlık sorununda çözülmesine yardımcıdır. Yanında tüketilen besinin vücutta daha iyi işlenmesini ve kullanılmasını sağlar. Antioksidan etkili E vitamininden de zengindir. Ancak yüksek kalorili bu meyvenin tüketim miktarlarına dikkat edilmesi gerekir. Büyük boy bir avokado ortalama 400 kalori içerir.


Ceviz: Son dönemlerde zayıflama diyetlerinin gözdesi ceviz içerdiği omega-3 yağ asitleri ile kalp sağlığı açısından oldukça faydalı olsa da tüketim miktarına dikkat edilmesi gereken besinlerin başında gelir. Yağlı tohumlar kategorisine giren bu besinin 100 gramında 650 kalori vardır. Siz siz olun diyette ceviz tüketecekseniz günde 3-5 adedi geçmeyin. Ayrıca doğru bilinen yanlışlardan biri de cevizin ekmek yerine geçtiğidir. Ceviz, beslenmede yağ grubundadır, ekmek ise karbonhidrat grubunda yer alır.

Bulgur: Kompleks yani zor sindirilen karbonhidrat içerdiğinden ötürü uzun süre tok kalmaya yardımcı olan bulgur kan şekerinin de dengeli yükselip alçalmasını sağladığından şeker hastaları için de uygun olan karbonhidrat kaynaklarının başında yer alır. Ayrıca pirinç ve beyaz ekmeğe göre daha fazla B vitamini içerir. Ancak bulgur da neticede bir enerji kaynağıdır ve serbestçe tüketilmesi kilo almaya yol açar. İki yemek kaşığı dolusu bulgur pilavının bir dilim ekmeğe eşit olduğunu unutmayın.

Yoğurt: Faydaları sebebi ile masum yiyecekler arasında kabul ettiğimiz yoğurt zayıflama döneminde en çok fark edilmeden kaçamak yapılan besindir. Acıktıkça yoğurt ve ayran tüketmek sınırları aştığında kilo aldırır. Çünkü bir kâse yoğurt ortalama 120 kalori içerir.

Müsli/Granola: Pratik kahvaltının ve lezzetli ara öğünlerin artık vazgeçilmez bir parçası haline gelen müsli ve granolalar miktar ve içerik ayarlanmadığında kilo almanın en kestirme yolu olacaktır çünkü kalorileri hiç de sanıldığı gibi düşük değildir. Yaklaşık 2-3 yemek kaşığı dolusu müsli/granola ortalama 1 dilim ekmeğe eşittir. Bunun dışında sabah kahvaltıları için hazırlanan sütlü veya yoğurtlu, bol taze ve kuru meyveli, kuruyemişli karışımların bir kâsesinin 600 kalorilere ulaşabileceğini de unutmayın.

Zeytin: Zeytin sağlıklı bir meyve kabul edilse de beslenmemizde yağ ihtiyacımızı karşılar. Tohumların neredeyse hepsi çok besleyici ve kalorilidir ki zeytinde bu grupta yer alır. Bu nedenle siz siz olun zeytini çerez niyetine tüketmeyin ve bir zeytinin 5 kalori olduğunu ve bunun 4 kalorisinin yağdan geldiğini unutmayın.
kuruyemis%252CXbtAZVIxWkOR0aGLxvTOwg.jpg

Kuru meyveler: Antioksidan içeriği yüksek yaban mersini, kurt üzümü gibi kuru meyveler kansere karşı koruma sağlasa da zayıflama üzerinde sanıldığı gibi olumlu bir etkileri yoktur. Sağlıklı beslenme düzeninde meyve yerine geçerler. Her açlık hissettiğinizde gidip atıştırdığınız bir avuç kuru meyvenin yaklaşık 100-150 kalori arasında olabileceğini unutmayın.

Kahve: Kafeinin zayıflatıcı ve yağ yakıcı etkisi gündemde olduğundan beridir zayıflamak isteyenler kahve tüketimini arttırdı. Günde 3 kupa kahvenin yüksek tansiyon hastası değilseniz ve mide probleminiz yoksa sizin için bir zararı yok ama içeriğini gözden geçirmelisiniz. Kahve dükkânlarından satın alınan orta boy sütlü, kremalı veya şuruplu kahvelerin 250 kalorilerde olduğunu unutmayın.
 
Son düzenleme:

KaderKatibi

Dürüstlük insanın kartvizitidir, Matbaada basılmaz
Özel üye
Şu kilo sorunu başımıza bela oldu. On kilo zayıfladıktan sonra yaklaşık bir yıldır kilo almamak için elimden geleni yapıyorum bazen usanmıyor değilim.
 
Top