• Merhaba Ziyaretçi.
    "Siyah Beyaz" konulu fotoğraf yarışması başladı. İlgili konuya BURADAN ulaşabilirsiniz. Sizinde bu yarışmaya katılamanızı isteriz.

Sağlık ve Tıp

Tuba

Özel üye

testtesttest

Bu yüzyıldaki hastalıkların tedavisi ve hastalıklardan korunmamız için üç önemli gelişme vardır. Bunlar hastalık enfeksiyonlarından çok sayıda insanı korumak için sağlık koruma sistemleri kurularak halk sağlığını kontrol etmek; anestezi ile ameliyat yapmak, apandisit patlaması gibi Ölümcül durumlarda tedavi etmektir.

Bunun için doktorların olması ve mikroplar tarafından yayılan hastalıkların Önlenmesini mümkün kılan antibiyotik ve aşıların kullanılmasıdır. Gen tedavisi tıpta dördüncü devrimi göstermektedir.

(Gen canlıda kalıtımsal temel birimdir) Kistik fibrosis ve hemofili içeren bilinen birkaç bin vaka doğuştan tek bir genin hasar görmesiyle taşınır.

Kanser, kalp hastalığı, AİDS ve kireçlenme gibi birçok diğer hastalıklar vücudun korumasında bulunan bir veya daha fazla genin bozulması sonucunda oluşur. Gen tedavisinde seçilen sağlıklı gen hastanın hücresine tedavi amacıyla veya hastalığı azaltmak için verilir. Böyle bir yöntemi uygulamak için bir doktorun moleküler bileşiklerin kimyasal Özelliklerinin güvenilir bilgisine sahip olması gerekir.

Kimyacılar ilaç endüstrisinde, kanser AIDS veya diğer hastalıkların tedavisinde de yan etkisi olmayan veya çok az olan güçlü ilaçlar ile birlikte aynı zamanda artan sayıda başarılı organ nakilleri için gerekli ilaçlan da araştırmaktadırlar. Geniş bir ölçekte yaşlanmanın mekanizmasını anlamak için yapılan gelişmeler dünya nüfusu için daha sağlıklı yaşamamıza yol gösterecektir.

R.Chang

alıntı
 
Top