Sadi Teltik Biyografi

Sadi Teltik

Özel Üye
Özel üye
SADİ TELTİK (BİYOGRAFİ)
1955 Yılında Nevşehir'de doğdu.İlkokul,ortaokul ve liseyi Nevşehir'de,yüksek tahsilini de Konya'da yaptı.Konya Selçuk Eğitim Enstitüsü Türkçe Öğretmenliği Bölümünden 1978 yılında mezun oldu. Aynı yıl Gaziantep Merkez Ortaokulu'nda Türkçe öğretmeni olarak göreve başladı.Daha sonra Eskişehir Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Edebiyat Bölümü'nü bitirdi.Sırasıyla Gaziantep İmam Hatip Lisesi,Nevşehir Çat Ortaokulu Müdürlüğü,Kaymaklı Lisesi, Kız Meslek Lisesi, Endüstri Meslek Lisesi,Anadolu Kız Öğretmen Lisesi,Nevşehir Lisesi Müdür Yardımcılığı,RNA İlköğretim Okulu ve 2000 Evler Süper Lisesinde Edebiyat Öğretmenliği görevlerinde bulundu.Çalıştığı okullarda belirli gün ve haftalarda çeşitli etkinliklerde bulunması sebebiyledir ki 1982-2002 yılları arasında 20 yıl sunuculuk görevi yaptı.1982 Gençlik yılı münasebetiyle Kız MeslekLisesi-Endüstri Meslek Lisesi ortak yapımı Reşat Nuri'nin Yaprak Dökümü adlı romanını 4 perdelik piyes şeklinde sahneye koydu.Türk Hava Kurumu Genel Başkanlığı'nın,Türkiye genelinde açmış olduğu havacılık konulu yarışmada Havacının Türküsü adlı şiiriyle mansiyonla ödüllendirildi. Atatürk Oratoryosu da yazan şairimiz 15 Ağustos 2003 yılında emekli oldu.17 yaşından itibaren şiir yazmaya başladı.Şiirlerini ISLAK KİRPİKLER adlı bir kitapta topladı.İkinci şiir kitabı SULARIN GÖLGESİNDE'yi yayımladı.BELİRLİ GÜNLER ve HAFTALAR adlı 3. kitabını çıkardı.Trt ud san'atçısı bestekar Naim İlgün Soysev'le tanıştı.San'atçı 7+5 kalıbıyla yazılmış 23 güftesini değişik makamlarda besteledi.Bunlardan O BİVEFA AY YÜZLÜ adlı şarkı trt repertuvarında yer aldı.Bütün şarkıları Mesam'da kayıtlıdır.Notaları da hem bestekarda hem de güftekarda vardır.
Şiirleri Kapadokya Gazetesi'nde yayımlanmaktadır.Değişik konularda yazdığı şiirlerini ilgili yerlere armağan ederek tablolaştırdı,ölümsüzleştirdi.Şiirlerinde konu sıkıntısı çekmeyen şairin, akrostiş şiir alanında da yetenekli olduğu gözlenmiştir.Bestelenen Şarkıları'nın listesi aşağıya çıkartılmıştır.
1-Sevda Bahçeleri-Muhayyer Kürdi
2-Ağlat Beni Yar-Nişaburek
3-O Bivefa Ay yüzlü-Hüzzam
4- Yüreğimde Bir Ateş-Hicaz
5-Hicranın Acısıyla-Uşşak
6-Saba Bana Rehber Ol-Buselik
7- Nerdedir O Nigarım-Rast
8- Cananın Busesini-Isfahan
9- Mevsim Bahardı- Suz-i dil
10- Bülbüller Gül Elinden-Nihavend
11- Mehtabı Seyre Daldım-Eviç
12-Bakışı Başka-Nihavend
13-Can Yakışın Var-Ruhnevaz
14-El Çek Tabip-Karcığar
15-Hala Sevdalı-Nihavend
16-Çağlayan Aşk Dalgası-Neveser
17-Bigane Kalamam-Bayati
18-Sevmeyi Sorma -Zavil
19-Akrostiş(İlgün Soysev'e)-Hüseyni
20-Akrostiş(İlgün Soysev'e)-Nihavend
21-Kapım Açık -Aşkefza
22-Gün Yakındır -Gülizar
23-Nevşehir Üniversitesi Marşı-Mahur

Şair,bütün şiirlerini Ağlat Beni Yar adıyla kısa zaman içerisinde yayımlamayı düşünmektedir.

Sadi Teltik

Özel Üye
Özel üye
SADİ TELTİK (BİYOGRAFİ)
1955 Yılında Nevşehir'de doğdu.İlkokul,ortaokul ve liseyi Nevşehir'de,yüksek tahsilini de Konya'da yaptı.Konya Selçuk Eğitim Enstitüsü Türkçe Öğretmenliği Bölümünden 1978 yılında mezun oldu. Aynı yıl Gaziantep Merkez Ortaokulu'nda Türkçe öğretmeni olarak göreve başladı.Daha sonra Eskişehir Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Edebiyat Bölümü'nü bitirdi.Sırasıyla Gaziantep İmam Hatip Lisesi,Nevşehir Çat Ortaokulu Müdürlüğü,Kaymaklı Lisesi, Kız Meslek Lisesi, Endüstri Meslek Lisesi,Anadolu Kız Öğretmen Lisesi,Nevşehir Lisesi Müdür Yardımcılığı,RNA İlköğretim Okulu ve 2000 Evler Süper Lisesinde Edebiyat Öğretmenliği görevlerinde bulundu.Çalıştığı okullarda belirli gün ve haftalarda çeşitli etkinliklerde bulunması sebebiyledir ki 1982-2002 yılları arasında 20 yıl sunuculuk görevi yaptı.1982 Gençlik yılı münasebetiyle Kız MeslekLisesi-Endüstri Meslek Lisesi ortak yapımı Reşat Nuri'nin Yaprak Dökümü adlı romanını 4 perdelik piyes şeklinde sahneye koydu.Türk Hava Kurumu Genel Başkanlığı'nın,Türkiye genelinde açmış olduğu havacılık konulu yarışmada Havacının Türküsü adlı şiiriyle mansiyonla ödüllendirildi. Atatürk Oratoryosu da yazan şairimiz 15 Ağustos 2003 yılında emekli oldu.17 yaşından itibaren şiir yazmaya başladı.Şiirlerini ISLAK KİRPİKLER adlı bir kitapta topladı.İkinci şiir kitabı SULARIN GÖLGESİNDE'yi yayımladı.BELİRLİ GÜNLER ve HAFTALAR adlı 3. kitabını çıkardı.Trt ud san'atçısı bestekar Naim İlgün Soysev'le tanıştı.San'atçı 7+5 kalıbıyla yazılmış 23 güftesini değişik makamlarda besteledi.Bunlardan O BİVEFA AY YÜZLÜ adlı şarkı trt repertuvarında yer aldı.Bütün şarkıları Mesam'da kayıtlıdır.Notaları da hem bestekarda hem de güftekarda vardır.
Şiirleri Kapadokya Gazetesi'nde yayımlanmaktadır.Değişik konularda yazdığı şiirlerini ilgili yerlere armağan ederek tablolaştırdı,ölümsüzleştirdi.Şiirlerinde konu sıkıntısı çekmeyen şairin, akrostiş şiir alanında da yetenekli olduğu gözlenmiştir.Mesam(Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği)ve İlesam(İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği)üyesidir.Bestelenen Şarkıları'nın listesi aşağıya çıkartılmıştır.
1-Sevda Bahçeleri-Muhayyer Kürdi
2-Ağlat Beni Yar-Nişaburek
3-O Bivefa Ay yüzlü-Hüzzam
4- Yüreğimde Bir Ateş-Hicaz
5-Hicranın Acısıyla-Uşşak
6-Saba Bana Rehber Ol-Buselik
7- Nerdedir O Nigarım-Rast
8- Cananın Busesini-Isfahan
9- Mevsim Bahardı- Suz-i dil
10- Bülbüller Gül Elinden-Nihavend
11- Mehtabı Seyre Daldım-Eviç
12-Bakışı Başka-Nihavend
13-Can Yakışın Var-Ruhnevaz
14-El Çek Tabip-Karcığar
15-Hala Sevdalı-Nihavend
16-Çağlayan Aşk Dalgası-Neveser
17-Bigane Kalamam-Bayati
18-Sevmeyi Sorma -Zavil
19-Akrostiş(İlgün Soysev'e)-Hüseyni
20-Akrostiş(İlgün Soysev'e)-Nihavend
21-Kapım Açık -Aşkefza
22-Gün Yakındır -Gülizar
23-Nevşehir Üniversitesi Marşı-Mahur

Şair,bütün şiirlerini Ağlat Beni Yar adıyla kısa zaman içerisinde yayımlamayı düşünmektedir.

Sadi Teltik

Özel Üye
Özel üye
Sayın yorumsuz,kendi adıma bir site hazırlayacaktınız.bunu gerçekleştirirseniz sevinirim.ayrıca sitenizle de şiir paylaşımım yine devam edecektir.selam ve sevgiyle...
Sadi teltik/nevşehir