Saç Kırıklarına İyi Gelen Yağlar

dderya

kOkOşŞ
V.I.P
Sağlıklı ve uzun saçlara sahip olmayı engelleyen en önemli faktörlerden birisi kırık saç uçlarıdır. Saç uçlarında oluşan çatallaşma ve kırılmalar bakımsız bir görüntüye yol açar. Cansız ve kırıklarla dolu saçlara bakım yapmak için bazı bitkisel yağlardan faydalanmak mümkündür. Çeşitli bitkisel yağlar ile düzenli bakımı yapılan saçlarda kırıklar da oldukça azalır.

Saç Kırıklarına İyi Gelen Yağlar Nelerdir?

Zeytinyağı

Zeytinyağı saça birçok yönden faydalıdır. Saçları yumuşatıp nemlendirdiği gibi aynı zamanda kepekleri de önler. Saç derisini nemlendirme özelliği bulunan zeytinyağı saçları güçlendirir ve kırılmadan sağlıkla uzamasına yardım eder. Zeytinyağı ile saçlara bakım yapmak için bir miktar zeytinyağı saç diplerine masaj yapılarak yedirilmelidir. Yaklaşık 2 saat bekledikten sonra günlük kullanılan şampuan ile saçlar yıkanmalıdır.

Biberiye Yağı

İçerisinde barındırdığı kafeik asit ve rozmarinik asit özellikleri ile saç derisini besler ve saçın kuruluğunu önler. Saçların sağlıkla uzamasına yardımcı olurken kırıkların oluşmasına da engel olur. Biberiye yağı ile saça bakım yaparken birkaç yağ ile birleştirilerek uygulanmalıdır. 10 damla biberiye yağının içerisine 4-5 damla çay ağacı yağı, 4-5 damla adaçayı yağı ve 2 damla jojoba yağı ile karıştırarak saç diplerine yaklaşık 10 dakika masaj yaparak uygulanmalıdır. 15 dakika bekledikten sonra günlük kullanılan şampuan ile yıkanmalıdır.

Jojoba Yağı

Cilt tarafından kolaylıkla emilebilen bir bitkisel yağ türüdür. Bu özelliğinden dolayı saç derisini yumuşatarak saçı kırıklara karşı korur. Jojoba yağı aynı zamanda saç derisinin ürettiği yağı dengeye sokarak gün içerisinde karşılaşılan ve rahatsızlık verici bir durum olan saç yağlanmasının önüne geçer. Saçlara jojoba yağı ile bakım yapmak için 10 damla jojoba yağı 4 damla biberiye yağı, 4 dama hint yağı, 3 damla hindistan cevizi yağı ile karıştırarak saç derisine masaj yaparak uygulanmalıdır. Jojoba yağının saç derisinde bekleme süresi yaklaşık 15 dakika olmalıdır.

Lavanta Yağı

Lavanta yağı saç derisine oksijen girmesini sağlar. Saç kökleri oksijenle nefes aldıkça saçlar güçlenir. Lavanta yağı ile saçlara bakım yapmak için 5 damla lavanta yağı, 2 damla badem yağı, 2 damla üzüm çekirdeği yağı ile karıştırılır. Saç derisine masaj yaparak uygulanır.

Püf Noktaları

  • Esansiyel yağlar saç derisinde tahrişe yol açabilecek güçlü yağlardır. Bu tür rahatsızlıklar ile karşı karşıya kalmamak için önerilen yağlar öncelikle saç derisinin küçük bir kısmında denenmeli ve tahrişe yol açıp açmadığı kontrol edilmelidir.
  • Önerilen yağlar saçlara uygulandıktan sonra nemli bir havlu ile başın üzerinde toplanmalıdır.
  • Saç kırıklarını azaltmak için saç kurutma, maşa ve düzleştirici gibi saça aşırı ısı veren ürünleri sıklıkla kullanmamakta fayda vardır.
 
Top