Saç bakımı nasıl olmalı ne sıklıkla yıkanmalı

BeReNN

Alyam?
Özel üye
Saç bakımı tüyoları

Saçlarınız dökülmeye başladığında ister istemez kaygılanmaya başlıyorsunuzdur. Günde 50-100 saç teliniz dökülüyorsa paniğe gerek yok. Fakat sayı daha fazlaysakaygılanmakta haklı olabilirsiniz.

Yetişkin bir insanda ortalama 100-150 bin adet saç bulunur ve bunlar ayda ortalama 1 santim uzar. Saçlarımız büyüme, gerileme ve dinlenme olarak 3 evreden oluşan bir döngüde yaşamını sürdürür. Her bir saç teli için büyüme evresi ortalama 4 yıldır. Ancak bir kısım saç telleri büyürken, bir kısmı da yaklaşık 3 ay süren dinlenme evresindedir. Saçın doğal döngüsü gereği son evreye giren saçlar dökülüyor. Sağlıklı bir kişinin günde 50 ila 100 tel saçı dökülür. Eğer sayı bundan fazlaysa bir sorun var demektir. Uzmana başvurulduğunda sorunun kaynağını bulabilmek için hasta detaylı olarak sorgulanır. Çünkü bazen sadece kullanılan ilacın kesilmesi bile saç dökülmesinde çözüm olabiliyor. Şikayetçi kişinin aşırı diyet yaptığı tespit edilirse, protein ve vitaminden zengin beslenmesi öneriliyor.

Haftada 1 fön çektirin
Saçları sık yıkamak, derideki koruyucu bakterileri yok ederek dökülmelere neden oluyor. Bu nedenle saçı haftada 3 gün yıkamak yeterlidir. Sık ve sert fırça kullanmaktan kaçının. Saçlarınızın havlu veya saç kurutma makinesiyle değil, doğal halinde kurumasını sağlayın. Haftada 2 kez yapılan saç maskeleri, saçlarınızın güçlenmesine yardımcıolur. Saçınıza jöle, saç köpüğü veya briyantin gibi ürünler uyguladıysanız, gece yatmadan önce saçınızı yıkayın. Güçlü saçlar için dengeli ve saçın ana maddesi keratinin yapı taşı olan proteinden zengin beslenin. Perma, boya ve düzleştirme gibi saçlarınıza zarar veren işlemlerin sık sık yapılması da saçların zayıflayıp kırılmalarına yol açıyor. En fazla haftada bir fön çektirin ve sık toplamaktan kaçının.

Saçınıza güç kazandırın
Saç dökülmesini engellemek için uygulanan yöntemlerden biri de “mezoterapi”dir. Bu şekilde derinin orta tabakasına enjeksiyon ile tedavi yapılır. Vitamin, mineral ve dolaşım güçlendirici maddelerle uygulanan tedavi sayesinde saç diplerindeki kıl köklerini besleyerek saçların canlanması sağlanır. Yine son dönemde saç dökülmesini engelleyen ve yeniden saç çıkartan birtakım ürünler eczanelerde satılmaya başlandı. Bu ilaçlar saçı kökünden besleyip nemlendiren, yaşlanma karşıtı buğday tohumu yağı içerikli ve bunlara ek olarak aminoasit, E vitamini, B vitamini, çinko, magnezyum, yağ asitleri ile antioksidanlar içerir. Son derece faydalı olan ilaçların en az 3 ay süreyle kullanımları gerekiyor. Ancak saç dökülmesinde yararlı bu ürünlerin cilt hekimi tarafından önerilmesi gerekiyor.

Kariyer saç döküyor
Günümüzde pek çok kadın saçının aşırı derecede döküldüğünden şikayet ediyor. Çalışma ve yaşam koşulları nedeniyle kariyer sahibi bazı kadınlar, bu sorunu daha çok yaşayabiliyorlar. Bunun da nedeni, iş yaşamından kaynaklanan stres, bakımlı görünmek amacıyla saçlara sıkça yapılan boya ve fön gibi zarar veren uygulamalar, kullanılan doğum kontrol haplarıdır.
 
Top