• Merhaba Ziyaretçi.
    "Evden Kareler" konulu fotoğraf yarışması başladı. İlgili konuya BURADAN ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Sabah sporunun faydaları

dderya

kOkOşŞ
V.I.P
Hiçbir şey yemeden yapılan sabah sporu yağ yaktırır. Çünkü vücut uykudayken ihtiyaç duyduğu enerjiyi karbonhidratlardan alır ve sabah uyandığımızda bu depo tükenmiş olduğundan vücut ihtiyacı olan enerjiyi yağlardan sağlar.

Yapılan araştırmalar da sabah saatlerinde yapılan yürüyüş, koşu gibi aktivitelerin yağ yakımını kolaylaştırdığını ve hızlandırdığını gösteriyor. Ancak sağlığınız zarar görmeden kilo verebilmeniz için dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var :

  1. Öncelikle kalbinizi zorlamayacak egzersizler yapmalısınız. Örneğin 30 dakikalık yürüyüş yeterli.

  2. Sabah egzersizlerinin ardından kahvaltı etmelisiniz. Uzun süre aç kalırsanız vücudunuz bir miktar yağ yaktıktan sonra ihtiyacı olan enerjiyi proteinlerden almaya başlar. Bu da kaslarınızın kullanacağı proteinlerin tükenmesi anlamına gelir. Kaslarınız güçsüzleşir. Bir süre sonra sabah sporunu isteseniz de yapamayacak hale gelirsiniz.

  3. Sabah sporuna ara verdiğinizde karbonhidrat ağırlıklı kahvaltı ederseniz, vücut insülin salgılayacağı için kilo alırsınız. İnsülin, vücudun yağ depolamasını kolaylaştırır.

  4. Sabah egzersizlerini uyandıktan on beş dakika kadar sonra yapmalısınız. Eğer daha geç yaparsanız vücudunuzun insülin direnci düşer ve açlık hissi ağır basar. Bu hisle güne başlamak bıkkınlık hissi doğurur ve kısa sürede sabah sporunu bırakırsınız.

  5. Eğer sabah sporuna hafif esneme hareketleri eklerseniz vücudunuz mutluluk hormonu salgılar.
 

_nehir_

Schrödinger'in Kedisi ♕
Özel üye
Geçen yaz gün doğarken koşuya çıkıyordum, iki ay kadar denedim. Hayatımın en dengeli ve harika hissettiğim dönemiydi. Havalar ısınsın yine başlayacağım.

Yalnız hiçbir şey yemeden çıkınca enerjim çok düşük oluyordu. Evden çıkmadan bir muz yemeyi tavsiye edebilirim. Hem kramplara vs de iyi gelir.
 
Top