Rösti Tarifi, Rösti Patates Tarifi, Rösti Nasıl Yapılır?

Papatya

V.I.P
V.I.P
İsviçre'de çoklukla yapılan kolay, hızlı ve nefis bir yemektir röşti.

Rösti rendelenmiş patatesten kızartılarak yapılan İsviçre mutfağına özgü bir yemek.

Patates rösti


Önceleri özellikle kanton Berndeki köylülerin kahvaltıda yedikleri bir yemek iken, sonradan tüm İsviçre'de yenen ve hatta batı ülkelerindeki restoranlarda sunulan bir yemek haline geldi. Birçok İsviçreli rösti'yi ulusal bir yiyecek olarak kabul eder. Bugün kahvaltıda yemek yerine, daha çok ıspanaklı yumurta, cervelat ve Fleischkäse gibi diğer yemeklerle birlikte servis edilir.

Rösti, rendelenmiş patatesin, haşlanmış ya da çiğ halde kızartılmasıyla yapılır. Tereyağı ya da sıvı yağ ile kızartılırken biçim alır. Çoğunlukla tavada yapılmasına karşın, fırında da yapılabilir. (Vikipedi)

Malzemeler​

2 adet orta boy patates
1 çay bardağı rende kaşar
1 yemek kaşığı tereyağı
Tuz ve çekilmiş tane karabiber
Haşlanmış brokoli, beybi havuç, karnabahar
4 adet tavuk pirzola
1 yemek kaşığı sıvıyağ

Röşti Patates Nasıl Yapılır?​

Patatesler haşlanır ve kabukları soyun. Rendeleyin, tuzla karıştırın. Teflon tavayı tereyağı ile yağlayın. Rende patatesi tavanın yüzeyine az bastırarak yerleştirin.

Tavayı orta ateşli ocağa koyun. Altı kontrol ederek kızarınca krep pişirir gibi diğer yüzünü çevirin. İki yüzü kızarınca üzerine rende kaşar serpip servis tabağına aktarın. Sıvıyağı ayrı bir tavada ısıtın.

Tavuğu tuz ve karabiber ile lezzetlendirin. Tavada arkalı önlü altın sarısı bir renk alıncaya kadar pişirin. Servis tabağına röşti patatesi, tavukları ve haşlanmış sebzeleri aktarın ve servis edin.

Şef : Eyüp Kemal Sevinç
 
Top