Ronit Baranga: İnsan Uzuvlarıyla Günlük Nesneleri Birleştiren Heykeltraş

Lelis

Ben O Eski Ben Değilim!!!
V.I.P

Sanatın pek çok farklı dalı ve yönü var. Şüphesiz sanat kişiye özgü. Nitekim bazı sanatçılar yarattıkları eserlerle bizleri bambaşka dünyalara sürüklüyor, yaratıcılığın sınırlarını zorluyor. İsrailli sanatçı Ronit Baranga da bunlardan biri. 1973 yılında İsrail’de doğan sanatçı, All Things Sweet and Painful isimli seramik serisinde anatomik parçaları günlük hayatta kullandığımız eşyalarla birleştirerek sıra dışı bir tasarım ortaya koyuyor. Parmaklar bir tabağı dengede tutuyor, bazı seramikler ise bize dil çıkartıyor… Adeta bir animasyon filminde fırlamış gibi görünen bu eserlerin hepsi el yapımı.


Uygulamalı sanat ve sanat tarihi bölümlerini bitirdikten sonra, psikoloji ve İbranice Edebiyatı alanında da eğitim gören Baranga, kile odaklanarak farklı çalışmalar yapmaya başlamış. Dünyanın farklı yerlerinde sergiler açan sanatçı, “All Things Sweet and Paintful” isimli seramik çalışmalarıyla ilgili bir röportajında şunları söylemiş; “Cansız ve canlı olan bu kombinasyonda, yararlı sofra takımlarını gözlemleme şeklimizi değiştirmeye çalışıyorum. Kullanışlı, pasif sofra takımı artık aktif bir nesne olarak algılanabilir, kendisi ve çevresinin farkında olabilir. Kullanılmaya izin vermiyor, nasıl davranacaklarına kendileri karar veriyorlar. Tabaklarım ve bardaklarım hakkında böyle düşünmeyi tercih ediyorum. Mecazi olarak tabii ki. “


Lafı daha fazla uzatmadan Ronit Baranga ve tüm dünyada büyük ses getiren bu sergisindeki çalışmalara yakından bakalım. Ayrıca sanatçının diğer eserlerine de Instagram hesabından ulaşabilirsiniz.?

1.​

ronit baranga

2.​

ronit baranga

3.​

ronit baranga

4.​

ronit-2.jpg

5.​

ronit-3.jpg

6.​

ronit-4.jpg

7.​

ronit-5.jpg

8.​

ronit baranga

9.​

ronit-7.jpg

10.​

ronit baranga

11.​

ronit-11.jpg

12.​

ronit baranga

13.​

ronit baranga

14.​

ronit-15.jpg

15.​

ronit-14.jpg

16.​

ronit-16.jpg

17.​

ronit baranga

18.​

ronit-18.jpg

19.​

ronit baranga

20.​

ronit-20.jpg

21.​

ronit-21.jpg

22.​

ronit-22.jpg


Listelist
 
Top