Romatoid Artriti Tedavi Etmek Için Doğal Çözümler

Çağlayağmur

👪
Süper Moderatör
*Soğuk kompres uygulayın: Bu eklemlerdeki şişkinliği ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olacaktır. Buz torbaları kullanıp bunları doğrudan ağrının söz konusu olduğu bölgeye uygulamanızı öneririz. Bunu en fazla 15 dakika uygulayın ve tekrarlamak istemeniz durumunda yarım saat bekleyin. Buz kullanırken dikkatli olun çünkü bu cildinizi yakabilir. Cildinizi bir kumaş veya havluyla kaplamak iyi bir fikirdir.
*Kaslarınızı gevşetmek için ısı uygulayın: Bunun için ağrının olduğu bölgeye ısı sağlayabilen termik yastıklardan faydalanabilirsiniz. Bazı insanlar kaynar suyun buharıyla bir havlu ısıtıp bunu uygularlar, bazı insanlarsa ayaklarını ve bileklerini bir kova sıcak suda tutarlar. Eğer ağrı vücudunuzun her tarafına yayılmışsa küveti doldurun ve içerisinde su soğuyana kadar uzanın.
*Beden ve zihin tedavisi kullanın: Artrit için konvansiyonel tedavilere ek olarak stresi kontrol etmek, ağırları gidermek ve daha iyi uyku çekmek için kullanılan tekniklerden faydalandığınızda belirtiler kayda değer şekilde azalır.
* Doğru nefes alın: Ulusal Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp Merkezine göre karından yavaşça ve derinden alınan nefesler sizin ruhsal durumunuzu değiştirmenize yardımcı olur. Bu aynı zamanda stresi, gerginliği ve zor durumlarda hissettiğiniz öfkeyi azaltmanıza da yardımcı olur.

*Kas ve progresif gevşeme tekniklerinden faydalanın: Bu egzersizde iyice konsantre olup vücudunuzdaki tüm kasları gevşetmeniz gerekir. Başınızdan başlarsınız, ardından boynunuzu, kollarınızı, sırtınızı, göğsünüzü, kalçanızı, bacaklarınızı ve ayaklarınızı gevşetirsiniz. Bunu isterseniz oturarak, isterseniz uzanarak gerçekleştirebilirsiniz (ancak elbette uyumadan). Derinden ve yavaşça nefes alın.
*Meditasyon yapın: Bu tedavi sizin kalp atış hızınızı azaltmanızı ve ağrıdan kurtulmanızı sağlar. Bu aynı zamanda depresyon, anksiyete ve stresi azaltır ve konsantrasyona ve öz farkındalığa yardımcı olur. Lotus çiçeği pozisyonu (dizlerinizin üzerinde dinlenen bilekleriniz ve boynunuzun “arkasına düşen” omuzlarınız) bazı kasların ve eklemlerin dinlendirilmesine yardımcı olur.
*Tai chi veya yoga yapın: Bu Uzakdoğu uygulamaları romatoid artritten muzdarip hastalar için oldukça etkili ve güvenlidir. Bunlar, ilgili hareketlerin rahat ve kolay bir şekilde uygulanabilmesi nedeniyle özellikle yaşlı hastalar için önerilir. Bunlar vücudunuzun gücünün tamamını arttırır ve hareket yeteneğini de iyileştirir. Ayrıca bunlar zihnin ağrının ötesine odaklanabilmesini sağlayan bazı ruhsal gelişim özelliklerine de sahiptirler.
 
Top