Regl Öncesi Sendrom Nedir? Regl Sancısına İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

Enda

Neylersin!!!
V.I.P
Kadınların aylık yaşadıkları regl dönemi öncesi değişen hormon nedeni ile sendroma girdiklerini biliyor muydunuz? Sinirli, kaygılı ve baş ağrısı gibi yaşam kalitesini olumsuz etkileyen belirtilerle kendini gösteren bu durumu atlatmak ve adet sancısını hafifletmek için bazı besinler tüketilmelidir. Peki regl sancısına iyi gelen yiyecekler nelerdir?

Regl dönemi

Regl sürecine birkaç gün kala kadınların geneli susuzluk, iştah değişimi, vücutta ödem, yorgunluk ve cilt problemleri yaşar. Bunlara ek olarak bağırsak problemleri, mide bulantısı ve baş dönmesi gibi semptomlarda görülür. Bazı kadınlar güçlü bağışıklık ve ağrı eşikleri sayesinde bu durumları çok hafifi atlatır. Ancak bazıları ağlama krizleri, öfke nöbetleri ve sosyal topluluklardan uzakta kalmak ister. Bu belirtiler yüksek fonksiyonlarda görüldüğünde buna regl öncesi sendrom nedir. Regl öncesi sendromu olması için bir kadının en az üç regl öncesi bu semptomları yaşaması gerekir. Çünkü uzun süreli tekrarlayan semptomlar farklı hastalıkların da ortaya çıkmasına zemin hazırlayabilir. Bu yüzden regl zamanları ve yaşadıklarını not etmek en iyi tanı olacaktır.
Uzmanlar bu dönemin ağır psikolojik rahatsızlıklara dönmemesi için; düzenli yürüyüş ve spor egzersizlerini öneriyor. Bunun yanı sıra normal yaşam fonksiyonlarını bozmadan her gün aynı saatte uyanmak ve aynı saatte uyumak gerekir. Tüm bu durumlar dışında da regl öncesi ve sırasındaki ağır sancıları azaltmak için belirli besinleri tüketilmelidir. Aynı zamanda yağ, tuz, şeker ve karbonhidratlı besinlerin tüketimi azaltılmalıdır. Özellikle kış aylarında kadınların bol bol yeşil sebze tüketilmesi daha sağlıklı bir süreç yaşanmasına neden olacaktır.
PEKİ REGL SANCISINA İYİ ELEN YİYECEKLER NELERDİR?
BİTTER ÇİKOLATA

Değişen hormonlarda en fazla mutluluk hormonunun azalması kadınları olumsuz etkiler. Ancak bu süreçte magnezyum bakımından zengin olan bitter çikolata bol bol tüketilmelidir. Bu besin hem kan oranını düzenler hem de içerdiği serotonin maddesi beyin fonksiyonlarını hareketlendirerek stres ve depresyonu azaltır.
Bitter çikolata
YOĞURT
Regl öncesi ve sonrası sürekli şişkinlik hisseden kadınların bu süreci atlatmasındaki en doğal besinlerden biride yoğurttur. Özellikle bu süreçte vücut ciddi oranda kalsiyum kaybeder.Yoğurt içerdiği kalsiyum maddesi sayesinde bu olumsuzluğun yaşanmasını önler. Yanı sıra sindirimi kolaylaştırarak vücudun ödem toplamasını ve şişkinlik yaşamasını önler.
Yoğurt
SOĞAN VE SARIMSAK
Sarımsak ve soğan içerdikleri yüksek oranda antioksidan sayesinde vücudun serbest radikallerle çoğalmasını önler. Kadınların adet sancılarını azaltmak için bol bol bu iki besini tüketmesi uzmanlar tarafından önerilir. İdrar yolu ile vücudu temizlediklerinden herhangi bir rahatsızlığın yaşanma oranı azaltılır.
Soğan ve sarımsak
ZENCEFİL
Yapılan bazı araştırmalarda zencefilin kadınların ilk üç gün şiddetli geçen regl sancılarını azaltığı tespit edilmiştir. İçerdiği kurkumin maddesi sayesinde antioksidan etkisi göstererek vücudun temizlenmesini destekler. Beyinde regl öncesi artan sinir sinyallerini düzenler. Sinirlilik ve asabiyet hallerinin yaşanmasını engeller.
zencefil
YEŞİL SEBZE
Hemen hemen tüm yeşil sebzeler A, C, B6 ve E vitaminleri içerir. Bu özellikleri sayesinde vücudun acı eşiğini yükselterek yaşanan sancılar ağrılar ve ruhsal rahatsızlıkların riski azaltılır.

Enda

Neylersin!!!
V.I.P
Kaç ay neler çektim ama aklıma onunla alakalı olduğu hep sonradan geldi
Bir ay ağzımdan su geldi
Bir ay üzerimde bir yorgunluk yorgunluk gözümü uykudan acamadım zannedersiniz uyku hapı aldım
Bir ay hazımsızlık ,şişkinlik
Bir ayda dayak yemiş gibi heryerim ağrıyordu
Sinir, stres zaten hak getire
Son haftasında yaşadım hep bu sorunları en son civanpercemli macun aldım bu ay rahatım şimdi

Papatya

V.I.P
V.I.P
Benim hep psikolojik olarak çıldırmama sebep oluyor.
Dize getirmek için hiçbir şey yapmıyorum.
Herşeyi oluruna bırakıyorum. Kendimi seviyorum, her halimle benliğimdir.
Saygılar. :)