Referans Nedir ? Referans Mektubu Nedir ?

Suskun

V.I.P
V.I.P

Referans Nedir?

Referans Fransızca référence kelimesinden gelmektedir kelimenin tam karışığı Türk Dil Kurumu sözlüğünde
Tavsiye mektubu.

Tavsiye. olarak tanımlanmaktadır.

genelde bir iş başvurusu esnasında kişinin daha önce nerede, kimlerle, neler yaptığının sorgulanması aşamasında
iş başvurusunda bulunan kişinin vermiş olduğu bilgileri doğrulama maksatında bilgisine başvurulan 3. şahıs olarak değerlendirilir.


Güncel ve popüler kültürde ise bireysel önermek anlamına gelen argo bir kelime olan "Torpil" olarakta yorumlayanlar olmaktadır.


Referans Mektubu Nedir?

Referans mektubu, yüksek lisans başvurularında birçoküniversite tarafından gerekli belgeler arasında gösterilen referans mektubu, adından da anlaşılacağı gibi referans gösterebileceğiniz kişiler tarafından hakkınızda yazılmış bir mektup demektir. Yurtiçi ya da yurtdışı başvurularınızda mutlaka sizden en az 2 adet olmak üzere referans mektubu istenecektir.

Referans mektupları için genel bir şablon olmamakla birlikte, mektubu talep edeceğiniz kişi(ler) çoğunlukla akademisyen(ler) olduğu için zaten nasıl yazılması gerektiğini biliyorlardır.

Başvurularınız için sizden referans mektubu talep edildiğinde özellikle akademik dünyadan ve en önemlisi de sizi iyi tanıyan, öğrencisi olduğunuz, bir projede birlikte çalıştığınız ve başvuru yaptığınız üniversitede sizi kabul edecek olan öğretim görevlilerince kabul görecek kişilerden alınması gerekmektedir.
 
Top