• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Rasyonel Sayılarda Toplama ve Çıkarma İşlemi

Egtmci

Katılımcı
Rasyonel Sayılarda Toplama İşlemi

Rasyonel sayılarda toplama işlemini yaparken daha önceden öğrendiğimiz tam sayılarla işlem yapma ve kesirlerle işlem yapma becerilerimizi kullanacağız. Zaten bu konuları iyi kavradıysanız bu konuda sıkıntı çekmezsiniz. Bu konunun kesirlerden farkı negatif sayılarla da işlem yapacak olmamız.

Kesirlerde toplama ve çıkarma işlemi yaparken payda eşitleniyordu.

Aynı durum rasyonel sayılarda işlem yaparken de geçerli.

sT4LNPs.png


işleminde önce paydalar eşitlenir.

5cyYBYw.png


Paydalar eşitlendikten sonra paydaki sayılar toplanır ve paya yazılır. (Burada tam sayılarda toplama işlemindeki öğrendiklerimizi kullanıyoruz.) Ortak payda sonucun paydasına yazılarak sonuç bulunur.

QjyarbI.png


yaparak sonuca ulaşıyoruz.

NOT: Tam sayılı kesirlerde toplama işlemini bileşik kesre çevirerek yapabiliriz. Aynı şekilde ondalık kesirleri de rasyonel şekline çevirerek işlem yapabiliriz.

Rasyonel sayılarda toplama işleminin değişme özelliği vardır. Yani toplanan sayıların yeri değişse de işlemin sonucu değişmez.

Rasyonel sayılarda toplama işleminin birleşme özelliği vardır. Yani üç veya daha fazla rasyonel sayı ile toplama işlemi yaparken, toplama işlemini önce istediğimiz iki sayı arasında yapabiliriz.

Toplamları 0 olan iki rasyonel sayı toplama işlemine göre birbirinin tersidir. Diğer bir ifade ile ters işaretli iki rasyonel sayı toplama işlemine göre birbirinin tersidir.

8IbeBWr.pngRasyonel Sayılarda Çıkarma İşlemi

Çıkarma işleminde de tam sayılarda olduğu gibi toplamaya dönüştürerek yapabiliriz. Önce paydalar eşit değilse paydalar eşitlenir. Sonra çıkarma işlemi toplamaya dönüştürülür ve çıkan sayının işareti değiştirilir. En son olarak da toplama işlemi yapılır.

NURnOu1.png


işleminde paydalar eşittir.

Şimdi çıkarmayı toplamaya dönüştürürüz ve çıkan sayının işaretini değiştiririz.

VXODILX.png


daha sonra payları toplarız.

AbPpFrG.png


NOT: Tam sayılı kesirlerde çıkarma işlemini bileşik kesre çevirerek yapabiliriz. Aynı şekilde ondalık kesirleri de rasyonel şekline çevirerek işlem yapabiliriz.
 
Top