Pruritis Cutaneus (Kaşıntı) Hastalığı

jeriko

Özel Üye
Özel üye
[B]Pruritis Cutaneus (Kaşıntı) Hastalığı Nedeni :[/B]
Kaşıntılar oluşum şekline bağlı olarak iki grupda incelenebilir.

Deride kaşıntıya neden olacak bir değişim olmadığı halde kaşıntı olması hali.
Nedeni genellikle gıda allerjileri, karaciğer, böbrek gibi organların hastalıkları, diabetes mellitus ve hormonal bozukluklardır.

Deride şekillenen bir bozukluğa bağlı olarak kaşıntı olması hali.
Nedeni genellikle ekzama, parazit, dermatit, mantar gibi hastalıklardır.

Kedilerde, F.A.D (Flea Allergy Dermatitis-Pire Alerjisi) nedeniyle sık olarak karşılaşılan bir durumdur.

Ayrıca kulak uyuzuna bağlı olarak bölgesel kaşıntılar görülebilir.


Kaşıntının şekillenmesinde santral ve periferik uyarılar rol oynamaktadır. Bu uyarılar nedeniyle kaşıntı bir semptom olarak ortaya çıkar.

Santral uyarılar, direk olarak beyindeki kaşıntı merkezini uyararak kaşıntıya sebep olurlar

Periferik uyarılar ise çoğunlukla uyuz, bit, pire gibi parazitlerin deride yaptığı etkiye bağlı olarak gelişir ve kaşıntıya neden olur.
 

jeriko

Özel Üye
Özel üye
Pruritis Cutaneus (Kaşıntı) Hastalığı Belirtileri :
Bazı vakalarda deri de herhangi bir lezyon görülmemekle birlikte deri duyarlıdır ve kaşıntı söz konusudur. Derinin hassasiyetine ve etkenin şiddetine göre kaşıntıda şiddetli olabilir. Çoğunlukla sürekli kaşınma isteği vardır. Kaşıntıya bağlı olarak tüy dökülmeleri ve sıyrıklar oluşabileceği gibi enfeksiyona bağlı dermatitislerde şekillenebilir.

Bazı vakalarda ise nedene bağlı olarak değişik belirtiler görülebilir. Bu belirtiler bölgesel kızarıklık, kıl dökülmesi ve kaşıntı olabileceği gibi, ekzama benzeri bir nedenin varlığı halinde bölge dokusunda sızıntılar da görülebilir.
 

jeriko

Özel Üye
Özel üye
Pruritis Cutaneus (Kaşıntı) Hastalığı Tedavi Yoları/ Sağaltım :
Bir çok deri hastalığında semptom olarak görülen kaşıntıların oluşum nedeni çok çeşitlidir. Ancak kaşıntıya neden olan etkenin dışında, kaşıntıya bağlı olarak gelişebilecek bozukluklarda önem taşıdığından tedavisinde gecikilmemelidir. Örneğin allerji nedeni ile şekillenen bir kaşıntı durumunda asıl nedeni tanımlamak ve nedene yönelik bir tedavi uygulamak güçtür. Ancak bu kaşıntıya bağlı olarak dermatit, yangı, yaralanma ve tüy dökülmesi gibi birçok bozukluk oluşabilir. Bu sebeple bölgesel etkilerin kaldırılmasını amaçlamak genellikle daha doğru sonuç verir
 
Top