• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Drone Profesyonel Droneler ve Ağırlıkları

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Artık bir drone bölümümüz var arkadaşlar. Bu sıralar drone olayına takmış durumdayım, yakın zamanda (10 gün içinde) birini almam gerekiyor. Şu an arada kaldığım modeller var, konu ile ilgili tecrübesi olan arkadaşlar varsa sevinirim.

Bir de İstanbul drone konusunda üs gibi. Nerelerden uygun fiyata bulunur, güvenilir firmalar hangileri gibi bilgilere ihtiyacım var. :)

Arada kaldığım modeller DJI firmasının şu modeller. Üretimi duranlar var ancak yedek parça konusunda 10 yıl süre ile sıkıntı yok...

Dji Phantom 3 Advanced: Hem fiyatı uygun hemde çekimlerde kalite benim için önemli değil. Bu modelin ağırlığı 1280 gram. 2 km'lk kontrol mesafesi var, bu medelin de üretimi durmuş. Dolayısıyla başlangıç için bu model yeter diye yola çıkmıştım ki şu 2 model daha aşırı dikkatimi çekti.

phantom-advanced.jpg

Dji Phantom 4: Bu model 5.000-6.000 :TL fiyat aralığında satılıyor. Ancak üretimi durmuş. Beğendiğim iki özelliği var. 5 km'lik mesafesi ve engel tanıma sensörleri. Aşırlıığı: 1380 gram.

Phantom-4.jpg

Dji Mavic Pro: Küçük boyutlarına rağmen 7 km'lik bir kontrol mesafesi var ve Phantom 4 teki özelliklerin hemen hepsini kapsıyor, taşıması da kolay. Ağırlığı 734 gram. Ancak fiyatı ağırlığı ile doğru orantılı değil. :) 5.000-5.500 :TL fiyat aralığında satışta.

mavic-pro.jpg

Bakalım 10 gün sonra bu modellerden hangileri elimde olacak. :)

Şimdi gelelim asıl konumuza. Eğer 500 gr.dan daha ağır bir drone kullanacaksanız SGHM'ye (Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü) internet üzerinden cihazı kayıt yapmanız gerekiyor. Eğer aldığınız drone 25 kg.dan daha ağır ise o zaman tescilde gerekiyor ama bu ağırlıkta drone zaten askeri amaçla veya film yapımcıları tarafından kullanılır sanırım. Dolayısıyla bizi ilgilendiren drone ağırlığının 5000 gramdan fazla lması durumunda yapılacaklar.

SGHM sisteminde kayıt oluşturmak için link:

Burada e-posta adresinizi doğru vermelisiniz, zira kayıt sonrasında e-posta adresine onay maili geliyor.

Bu aşamalardan sonra sistem sizi zaten yönlendirecektir. Drone kaydı sırasında cihazın ağırlığı da gerekecektir. Cihazın ağırlığını bilmiyorsanız kayıp aşamasında sorun yaşayabilirsiniz.

Piyasada yaygın olarak profesyonel kullanılabilen dronelerin ağırlıklarını paylaşıyorum. (Profesyonelden kastım bu cihazla çekim yaparak para da kazanabileceğiniz cihazlardır)

Drone ağırlıkları - Pil dahil (500 gr.dan ağır)

Dji Phantom 4 Pro ve Pro Plus: 1388 gr ( 1,38 kg)
Dji Phantom 4: 1.380 gr ( 1,38 kg )
Dji Phantom 3 Standart: 1.216 gr ( 1,21 kg )
Dji Phantom 3 Advanced: 1.280 gr ( 1,28 kg )
Dji Phantom 3 Pro: 1.280 gr (1,28 kg )
Dji Phantom 2: 1.000 gr ( 1,00 kg ) Kamera ve gimbal hariç
Dji Phantom 2 Vision: 1.160 gr ( 1,16 kg )
Dji Phantom 2 Vision Plus: 1.242 gr ( 1,24 kg )
Dji Phantom 1: 1.000 gr (1,00 kg )
Dji Mavic Pro: 734 gr
İnspire 1: 2.935 gr ( 2,95 kg )
İnspire Pro: 3.400 gr ( 3,4 kg )
GoPro KARMA Drone: 1006 gr ( 1 kg)