Prebiyotiklerin Bebeklerin Bağışıklık Sistemi İçin Önemi

Çağlayağmur

👪
Süper Moderatör
Bebeklerde doğduğu andan itibaren bağışıklık sistemi vardır. Fakat var olan bağışıklık sistemi oldukça zayıftır ve bu sistemin gelişmesi zaman alır. Bebek büyüdükçe bağışıklık sistemi gelişir. Bu gelişimi hızlandıran ve koruyan hiç kuşkusuz beslenme, hijyen ve düzenli uyku gibi etmenlerdir. Bağışıklığın güçlenmesi için beslenme düzeni oldukça önemlidir ve bu önemli konuda, prebiyotikler öne çıkar. Prebiyotikler, sağlam bir bağışıklık sistemi için çok önemlidir. Peki, prebiyotikler, bağışıklık sistemi için neden önemlidir?

Prebiyotiklerin Bağışıklığa Etkisi

Bağırsakta insan hücrelerinin 10 katı kadar bakteri vardır. Bu da yaklaşık olarak 100 trilyon bakteri demektir. Bu bakterilerin bazıları vücuda zararlıdır ve enfeksiyon riskini arttırır. Fakat vücutta, bağışıklığı güçlendiren yararlı bakteriler de bulunur. Bu yararlı bakterilerin güçlenmesi ve sayılarını arttırması için prebiyotiklere ihtiyaç vardır. Prebiyotikler, bağırsaktaki yararlı bakterilerin sayısını artırır ve yararlı bakterilerin oluşumu için uygun ortamı oluştururken onları korur. Ayrıca zararlı bakterilerin oluşumunu da önlemeye çalışır. Bağırsakta yararlı bakterileri koruyup zararlı bakterilerle savaşan bu faktör, bağışıklık sistemini doğrudan etkiler ve güçlendirir. Bunun yanında prebiyotikler;

  • Sindirim sistemini düzenler,
  • Bebekleri alerji riskinden korur,
  • B ve K vitaminlerinin yanında, kalsiyum ve magnezyum gibi minerallerin vücuttaki emilimini arttırır.
  • Bağırsakta zararlı bakteri yerleşimini engeller, yararlı bakterilerin gelişimini artırır.
Bebek Beslenmesinde Prebiyotikler Nasıl Yer Alır?

Bebeğin bağışıklık sistemi gelişimini sağlayan en önemli besin kaynağı, anne sütüdür. Anne sütü içeriğinde antikorlar ve diğer önemli bileşenlerin yanında prebiyotikler, bebek bağışıklık sistemi için çok önemli değerlerdir. Bu doğrultuda bebeğinizin güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olması için ilk 6 ay sadece anne sütüyle beslenmelidir. 6. aydan sonra ek gıda dönemine geçilse de bebeğin 2 yaşına kadar anne sütüyle beslenmesi önemlidir. Anne sütü eksikliğinde ya da yokluğunda doktorunuza danışarak, prebiyotik içeren çocuk devam sütlerini kullanabilirsiniz. Bu şekilde hem bebeğinizin beslenmesine hem de prebiyotik ihtiyacını karşılamasına yardımcı olabilirsiniz.

*Bebeğiniz için en uygun besin anne sütüdür. Anne sütü ile beslenmenin mümkün olmadığı durumlarda doktorunuza danışınız. Aptamil Çocuk Devam Sütleri prebiyotik bileşen içerir. Prebiyotik bileşenler, bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı olan probiyotiklerin gelişimini destekler.
İlkadımlar
 
Top