Peynirli Tepsi Böreği Tarifi İçin

Gül 34

Usta

MasterChef Programında Yıldız Olmuş Enfes Börek Tarifi​

MasterChef Programında Yıldız Olmuş Enfes Börek Tarifi

MasterChef programında ün kazanmış mükemmel bir börek tarifi sizlerle paylaşacağız, bu börek tarifi adeta programda yıldız olmuştu…
Sabah kahvaltılarının, çay saatlerinin hatta gün sofralarının vazgeçilmezidir börekler. Sıcacık bir çay yanına çok yakışırlar. Yemesi kadar yapması da zevklidir onları. Tek tek serilen yufkaların üzerine önce sosunu sürer daha sonra iç harcını yerleştiririz. Bir sürüde çeşidi vardır. Ispanaklı, patatesli, havuçlu daha bir sürü. Ben ise sizlere peynirlisi hazırladım. Peynirli tepsi böreği nasıl yapılır? sorusunun cevabını görmek için tarifimi incelemelisiniz. Az malzemesi ile sizinde dikkatinizi çekecek, çocuklarınızın çok seveceği, oldukça da doyurucu peynirli tepsi böreği tarifimi denemeyi unutmayın. Deneyeceklere şimdiden afiyet olsun.

Peynirli Tepsi Böreği Tarifi İçin Malzemeler​

• 6 adet yufka
İçi için:

• Peynir (ben 2-3 çeşit peynir karıştırıp kullanıyorum, çok lezzetli oluyor)
  • Maydanoz
Böreğin sosu için;
  • Yarım su bardağı eritilmiş tereyağı
  • 1 su bardağı sıvı yağ
  • 1 su bardağı süt
  • 1 yumurta

Peynirli Tepsi Böreği Tarifi Yapılışı​

1. İlk olarak böreğin sosuu hazırlanır. Bunun için; uygun bir karıştırma kabına süt, sıvı yağ, eritilmiş tereyağı ve yumurta alınarak karıştırılır.
  2. Daha sonra fırın tepsisi üzerine 1 tane yufka açılır.
  3. Hazırlanan sostan yufkanın üzerine sürülür. Bir yufka parçalara ayrılarak tepsiye serilir.
  4. Üzerine birkaç çeşit peynir ve maydanozdan oluşan iç harçtan konur. Peynirli katlara sos dökmüyoruz.
  5. Üzerine parçalara ayrılmış yufka serilerek hazırlanan sostan tekrar bolca sürülür. Bir kat daha 3 parçaya ayrılmış yufka serilir.
  6. Peynirli harçtan serpilir. Üzerine bir kat daha yufka serilir. Hazırlanan sostan sürülür.
  7. Üzerine bir kat yufka serilir, sostan sürülür. Son peynirli katımız için yufka serilir peynirler serpilir ve üzerine kalan yufka serilir.
  8. Tepsinin kenarlarından sarkan yufkalar üzerine kapatılarak börek dilimlenir.
  9. Yapımını her kat için yazdığımdan karışık gelebilir. Özetle bir kat peynirli bir kat soslu olacak şekilde yufkalar diziliyor.
  10. Börek dilimlenir ve kalan sosun tamamı böreğin üzerine gezdirilir, her yerinin ıslanması sağlanır.
  11. Üzerine susam serpilerek sonrasında 180 derece fırında altı üstü kızarana kadar yaklaşık 40 dakika pişirilir.
  12. Hazırlanan sosu ile yüzeyi çıtır çıtır içerisindeki harcı ile damak lezzetimizi zenginleştiren peynirli tepsi böreği nasıl yapılır diyorsanız börek tariflerinize eklemeyi unutmayın.
  13. Leziz sunumu ve iştah açan görünümü ile peynirli tepsi böreği tarifini sizlerinde beğeneceğini düşünüyorum.
  14. Kat kat hazırlanan yufkaları ve kabarması ile harika gözüken peynirli tepsi böreğini misafirlerinize ve ailenize kolaylıkla hazırlayabilirsiniz.
Deneyeceklere şimdiden afiyet olsun. ?