Perseverance Rover

Artemis

Moderator
Site Yetkilisi
Moderatör
Dün Türkiye saatiyle 23.55 te PERSEVERANCE ROVER Mars'a başarılı şekilde iniş yaptı .Bu güzel anı milyonlarca insan (ben de dahil olmak üzere) ekran başında takip etti ve şu ana kadar her şey çok başarılı geçti .Mars'tan iniş yapıldıktan kisa bir süre sonra düşük çözünürlüklü resimler geldi .Daha sonra bu çözünürlük artacak tabiki. Şimdi sizlere görsellerle bu çok özel anlardan bilgi aktarmak istiyorum NASA'nın sayfasında da bu bilgilere rahatlıkla erişebilirsiniz. Yayında benim dikkatimi çeken şey öğrencilerin dikkatini çekebilmek için gerek isim bulma gerekse röportaj yapma gibi etkinlikleri oldu .Rover her gün 200 metre gidebilecek örnek toplayabilecek bu topladığı örnekleri iç kesesine mühürleyebilir ve bunu dünyaya araştırma yapılması için getirebilecek ayrıca Rover da mikrofonda mevcut 😏
1600px-PIA22106-Mars2020Rover-ArtistConcept-03-20171117.jpg


GettyImages-1190614802.jpg

Azim lakaplı Percy , bir araba büyüklüğünde olan Rover Mars için tasarlanmış keşfetmek Jezero krater üzerinde Mars parçası olarak NASA 'nın Mars 2020 misyon. Jet Tahrik Laboratuvarı tarafından üretildi ve 30 Temmuz 2020, 11:50 UTC'de piyasaya sürüldü . Gezginin Mars'a indiğine dair onay 18 Şubat 2021'de 20:55 UTC'de alındı. Perseverance , 19 Şubat 2021 itibarıyla 0 sol (0 Dünya günü ) için Mars'ta bulunuyor . Perseverance , yedi yeni bilimsel enstrüman taşır ve toplam 19 kamera ve iki mikrofona sahiptir. Gezici, başka bir gezegende ilk motorlu uçuşu deneyecek deneysel bir uçak olan Ingenuity mini helikopterini taşıyor .

Bilim hedefleri Azim rover destekleyen dört bilim hedefi vardır Mars Keşif Programı 'nın bilim hedeflerini:
1) Yaşanabilirlik aramak: mikrobiyal yaşamı destekleyebilen geçmiş ortamları belirleyin.
2) Biyolojik imzalar aramak: Bu yaşanabilir ortamlarda, özellikle de zaman içinde işaretleri koruduğu bilinen özel kayalarda, olası geçmiş mikrobiyal yaşamın işaretlerini arayın.
3) Önbelleğe alma örnekleri: çekirdek kaya ve regolit ("toprak") örnekleri toplayın ve bunları Mars yüzeyinde saklayın.
4) İnsanlar için hazırlık: Mars atmosferinden oksijen üretimini test edin.

tarih
Curiosity gezgininin Ağustos 2012'deki inişinin yüksek profilli başarısına rağmen , NASA'nın Mars Keşif Programı 2010'ların başında belirsizlik içindeydi. Bütçe kesintileri, NASA'yı Avrupa Uzay Ajansı ile planlanan bir işbirliğinden çekmeye ve bir takip gezici görevini iptal etmeye zorladı . 2012 yazında, her iki yılda bir Mars'a bir görev başlatan bir program, aniden 2013'ten sonra onaylanmış bir görev olmadan kendini buldu. 2011 yılında , Ulusal Bilimler, Mühendislik ve Tıp Akademileri'nden gezegen bilimi topluluğu tarafından yapılan etkili bir dizi öneriyi içeren bir rapor olan Gezegen Bilimi Decadal Araştırması , NASA'nın gezegen keşif programının 2013 arasındaki on yılda en önemli önceliğini belirtti ve 2022 , Mars yüzeyinin örneklerini toplamak, başlatmak ve güvenli bir şekilde Dünya'ya iade etmek için üç görevli bir proje olan Mars Örneği Geri Dönüş kampanyası başlatmalıdır. Rapor, NASA'nın maliyetleri 2,5 milyar doların altında tutmak amacıyla bu çabanın ilk adımı olarak bir örnek önbelleğe alma gezicisine yatırım yapması gerektiğini belirtti . Curiosity gezgininin başarısından sonra ve on yıllık anketin tavsiyelerine yanıt olarak NASA, Aralık 2012'deki Amerikan Jeofizik Birliği konferansında 2020 yılına kadar yeni bir Mars gezici görevi başlatma niyetini açıkladı. Başlangıçta iddialı bir örnek önbelleğe alma yeteneğini (ve sonraki takip görevlerini) taahhüt etmekte tereddüt etse de, Mars 2020 projesi için NASA tarafından toplanan bir bilim tanımlama ekibi, Temmuz 2013'te görevin "ilgi çekici bir paketi seçmesi ve saklaması gerektiğine dair bir rapor yayınladı iade edilebilir bir önbellekte örnek sayısı ".
1600px-Diagram_of_the_perseverance_rover-instruments.jpg

Tasarım
Azim içinde Jet Propulsion Laboratory yakınlarındaki Pasadena , California Azim tasarım selefi, evrimleştiği Merak rover. İki gezici benzer bir gövde planı, iniş sistemi, seyir aşaması ve güç sistemini paylaşıyor. Ancak yeni gezici, Curiosity'den birçok ders içeriyor . Mühendisleri tasarlanmış Azminiz daha sağlam olması için tekerlekler gezici merak 'in bir zarar görmüş tekerlekler. Gezici azaltılmış genişlik ve daha büyük bir çapa (52.5 cm (20.7)) ile, daha kalın, daha dayanıklı alüminyum jantlar, var merak 'in 50 cm (20 inç) tekerlek. Alüminyum jantlar yaylı destek çekme için mesnetleri ve kavisli titanyum konuşmacı ile kaplıdır. Gibi Merak rağmen, gezici, bir robot kolu içerir Perseverance ' ın kol 2.1 m (6 ft 11) ölçülmesi, daha uzun ve daha güçlüdür. Kol, Mars yüzeyinden alınan jeolojik örnekleri ultra temiz önbellek tüplerinde depolamak için ayrıntılı bir kaya kazma ve örnekleme mekanizmasına ev sahipliği yapıyor. Daha büyük aletler, yeni örnekleme ve önbellekleme sistemi ve modifiye tekerleklerin birleşimi Perseverance'ı daha ağır kılar ve 899 kg (1.982 lb) Curiosity ile karşılaştırıldığında 1.025 kg (2.260 lb) ağırlığındadır -% 14 artış. Gezginin güç üreteci ( MMRTG ) 45 kg (99 lb) kütleye sahiptir ve güç kaynağı olarak 4,8 kg (11 lb) plütonyum-238 oksit kullanır . Plütonyum-238'in doğal çürümesi, elektriğe dönüştürülen ısı yayar - fırlatma sırasında yaklaşık 110 watt. Güç kaynağı azaldıkça bu zamanla azalacaktır. MMRTG , gezginin faaliyetlerine güç sağlayan iki lityum iyon şarj edilebilir pili şarj eder ve periyodik olarak yeniden şarj edilmesi gerekir. Güneş panellerinden farklı olarak MMRTG, mühendislere gezginin aletlerini gece ve toz fırtınalarında ve kışın bile çalıştırmada önemli esneklik sağlar. Gezginin bilgisayarı, BAE RAD750 radyasyona dayanıklı tek kartlı bilgisayarı kullanıyor. Bilgisayar 128 megabayt uçucu DRAM içerir ve 133 MHz'de çalışır. Uçuş yazılımı, ayrı bir kart üzerinden 4 gigabaytlık NAND geçici olmayan belleğe erişebilir . Ayrıca birlikte seyahat Perseverance olan Mars helikopter deneyi adında, Yaratıcılık. Güneş enerjisiyle çalışan bu helikopter insansız hava aracının kütlesi 1.8 kg (4.0 lb). Uçuş stabilitesini ve planlanan 30 günlük görevi boyunca gezici için ideal sürüş rotalarını keşfetme potansiyelini gösterecek. Kamera dışında hiçbir bilimsel alet taşımaz.

İsim
NASA'nın Bilim Misyon Müdürlüğü Associate Yönetici Thomas Zurbuchen Rover'ın resmi adı, ilan Azim de 2020 ile 5 Mart, Göl Braddock Ortaokulu içinde Burke, Virginia . Zurbuchen, her ABD eyaletinden ve bölgesinden K-12 öğrencisi tarafından 28.000'den fazla makalenin toplandığı 2019 ülke çapında bir adlandırma yarışmasının ardından son seçimi yaptı. Associate Yönetici NASA'nın 'ın Bilim Misyon Müdürlüğü, Thomas Zurbuchen adını seçilen Azim ülke çapında K-12 öğrenci den fazla 28.000 önerilerimiz ilgi yarışma 'gezici isim' Aşağıdaki. Bir yedinci sınıf öğrencisi Alexander Mather Gölü Braddock Ortaokulu içinde Burke, Virginia , en kazananı ibraz Jet Propulsion Laboratory . Rover adlandırma onuruna ek olarak, Mather ve ailesi NASA'nın davet edildi Kennedy Uzay Merkezi'nden gelen Rover'ın Temmuz 2020 başlatılması izlemek için Cape Canaveral Uzay Gücü İstasyonu içinde Florida . Mather kazanan makalesinde şunları yazdı: Merak. İçgörü. Ruh. Fırsat. Düşünürseniz, geçmiş Mars gezginlerinin tüm bu isimleri, insanlar olarak sahip olduğumuz niteliklerdir. Her zaman merak ederiz ve fırsat ararız. Ay'ı, Mars'ı ve ötesini keşfetmek için ruha ve içgörüye sahibiz. Ancak, gezginler bir yarış olarak bizim niteliklerimiz olacaksa, en önemli şeyi kaçırdık. Azim. Biz insanlar, ne kadar sert olursa olsun her duruma uyum sağlamayı öğrenebilen yaratıklar olarak evrimleştik. Biz bir kaşif türüyüz ve Mars'a giderken birçok aksilikle karşılaşacağız. Ancak sebat edebiliriz. Biz millet olarak değil insan olarak vazgeçmeyeceğiz. İnsan ırkı daima geleceğe direnecektir. Mars geçişi Azim gezici bir gemiye saat 11:50 UTC de temmuz 2020 30 başarıyla havalandı Birleşik Fırlatma İttifakı Atlas V fırlatma aracı dan Uzay Lansmanı Kompleks 41 at Cape Canaveral Uzay Gücü İstasyonu içinde Florida . Gezici, Kızıl Gezegene gitmesi yaklaşık yedi ay sürdü ve bilim aşamasına başlamak için 18 Şubat 2021'de Jezero Krateri'ne iniş yaptı . West Jezero Crater Haritası Ok, Perseverance gezgininin indiği Mars'taki noktayı gösterir (tıklanabilir resim).

İniş
Başarılı iniş Perseverance içinde Jezero Kraterine 18 Şubat 2021 tarihinde 20:55 UTC açıklandı.
83b57951ad809ba3965b45cfa3d645a6.jpg
 
Son düzenleme:
Top