Percy Williams Bridgman, ABD'li fizikçi

Suskun

V.I.P
V.I.P
Percy Williams Bridgman
(21 Nisan 1882 - 20 Ağustos 1961)
ABD'li fizikçi.
1946 yılında yüksek basınçları konu alan araştırmaları hasebiyle Nobel Fizik Ödülü'ne lâyık görülmüştür. Ayrıca bilimsel yöntem ve bilim felsefesinin diğer yönleri üzerine de birçok eser vermiştir.​

1900 yılında Harvard Üniversitesi'ne giren Bridgman yıllarca fizik dalında eğitim görmüş ve doktorasını tamamlamıştır. 1910 yılından itibaren, emekliliğine kadar, Harvard'da ders vermiştir. 1919 yılında profesör olmuştur. 1905 yılında yüksek basınç altındaki maddenin özelliklerini araştırmaya başlayan Bridgman bu alanda çok önemli başarılara imza atmıştır. Bunlara ek olarak birçok kere elmas sentezlemeyi denemiş fakat başarısız olmuştur.

Bridgman 1961 yılında, metastatik kanserle bir süre boğuştuktan sonra, intihar etmiştir. İntihar mektubunda bulunan "Toplumun, birisinin bu şeyi kendi kendisine (kendi başına) yapmasına sebep olması nazikçe (bir davranış) değil. Büyük ihtimalle bu, bunu kendi kendime yapabileceğim, son gün." Bridgman'ın intiharı ve bu sözü yardımlı intihar tartışmasındaki her iki taraf tarafından da birçok kez alıntılanmıştır.
 
Geri
Top