Paul Ehrlich, Alman bilim insanı

Suskun

V.I.P
V.I.P
220px-Paul_Ehrlich.png

Paul Ehrlich,
(d. 14 Mart 1854 Strehlen, ö. 20 Ağustos 1915 Hamburg),
Yahudi asıllı Alman bakteriyoloji bilgini.
Stasbourg, Freiburg ve Leipzig üniversitelerinde öğrenim gördü. 1878 yılında tıp öğrenimini tamamladı. Mezuniyetinden sonra kimyanın ve bakterilerin tıp üzerine etiklerini araştırmaya başladı. Birçok hastalığın asıl sebebinin bakteriler olduğunu biliyordu. Bakterileri salgıladığı toksinlerin insan vücuduna verdiği zararları araştırdı ve bunun üzerine antitoksinler üzerinde çalışmalara başladı. Hayvanlar üzerinde yaptığı çalışmalarda; hayvan vücuduna verilen zehirden sonra, hayvanın kendi doğal savunma mekanizması ile bu zehre karşı panzehir ürettiğini gözlemledi. Bu yöntemin insanlar üzerindeki etkilerini incelemek istedi. Hayvanların ürettiği antitoksitlerin insanlara ne gibi faydalar sağlayabileceğini araştırmaya başladı.

1906 yılından itibaren, Frankfurt'taki Speyer Deneysel Tedavi Enstitüsü'nde çalışmaları desteklenmeye başlandı. Difteriye karşı bağışıklık kazanmada at serumunun etkileri incelendi ve olumlu sonuçlar verdiği gözlemlendi.

1878 yılında Mast hücrelerini ilk kez Ehrlich tanımlamış, başta difteri olmak üzere birçok hastalığın tedavisi üzerine çalışmalar yapmıştır. Kemoterapinin öncüsü sayılmaktadır.

Almanya'da, adına Paul Ehrlich Enstitüsü (PEI) kurulmuştur. Personel sayısı yaklaşık 200 civarındadır. Ayrıca, adına bir de Paul-Ehrlich Tıp Ödülü düzenlenmektedir.

Ödülleri


Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü, 1908. Mikrobiyoloji, humoral bağışıklık.
Ödülü İliç Meçnikov ile beraber paylaşmıştır.
 
Geri
Top