• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

patlamış mısır ve Kağıt ile ağaç yapımı

yesim434

Hırçın Karadeniz Kızı Biricik Yeşim
AdminE
Kağıt ve patlamış mısır ile ağaç yapımı oldukça basit ve eğlenceli bir aktivite. Çocuklar ile iyi vakit geçirmek için kimi zaman evde çeşitli aktiviteler yaparız. Bu aktiviteler her ne kadar masa başında yapılıyorsa da siz hareket etmeyi, çocuklar ile hareketli oyunlar oynamayı da ihmal etmeyin. Bu hareketlilik gece olduğunda çocukların enerjisini harcamış olarak daha iyi uyumalarını sağlar. Tüm gün az hareket eden bir çocuk yorulmayacağı için gece saatlerinde de enerjik olacaktır.
Kağıt ve patlamış mısır ile ağaç yapımı da masa başı bir etkinlik ama kullanılan malzemelerden olan patlamış mısırı biraz uzağa koyarak her seferinde çocuğunuzdan birkaç tanesini getirmesini isteyebilir, etkinliği biraz hareketlendirebilirsiniz.

drama-etkinligi.jpg

Kağıt ve patlamış mısır ile ağaç yapım​

Yaş grubu: 3 yaş ve üzeri
Dikkat!: Makas ve yapıştırıcı kullanımı ebeveyn gözetimi gerektirir.
Öncelikle malzemelerimizi listeleyelim;
  • Renkli A4 karton
  • El işi makası (ucu sivri olmayan)
  • Yapıştırıcı
  • Kahverengi veya siyah el işi kağıdı
  • Yeşil el işi kağıdı
  • 1 kâse patlamış mısır

drama-etkinligi2.jpg

Yapılışı​

Kahverengi veya siyah el işi kağıdına bir ağaç çizin. Sonra çizgileri takip ederek kesin. Kestiğiniz ağaç gövdesi ve dallarını A4 kartona yapıştırın. Yeşil el işi kağıtlarından yapraklar kesin ve ağacın dallarına yapıştırın. Sıra geldi patlamış mısırlara. Patlamış mısırların da bir yüzeyine yapıştırıcı sürün ve istediğiniz ağaç dallarına yapıştırın. Evet, işte beyaz çiçekler açmış ağacınız hazır. Arzu ederseniz patlamış mısırları çocuğunuz ile birlikte sulu boya kullanarak farklı renklere boyayabilirsiniz. Onlara renklerine göre bir meyve adı verebilirsiniz. Gerisi hayâl gücünüze kalmış.

Unutmayın!​

Bu aktiviteyi yaparken çocuklara ağaçlar, mevsimler, ormanlar ve çevre hakkında bilgiler verilebilir. Sohbet ederek iletişim halinde bir aktivite yapmak çocuk ve ebeveyn için önemlidir. Ebeveyn ve çocuk bağını güçlendirir. Çocuğunuza onunla zaman geçirmekten keyif aldığınızı hissettirir. Çocukların zekâ gelişimi için onunla sevgiyle, iletişim içinde bol bol oyun oynayın.

Ağaçlar hakkında örnek bilgi:​

Ağaçlar canlıdır. Onların sayesinde temiz hava oluşur. Yağmurların yağması için gereklidir. Pek çok ağacın bir arada olduğu yere orman denir. Ormanlar aynı zamanda hayvanların da evleridir. Onları korumak, çoğaltmak da biz insanların görevidir. bazı ağaçlar meyve verir. Biz o meyveleri yiyerek besleniriz. Kışın portakal, mandalina, yazın kiraz, şeftali ağaçları meyvelerini verir.
 
Top