Paslı Kedi (Prionailurus rubiginosus)

BeReNN

Alyam?
Özel üye
Bilimsel Sınıflandırma

Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Alt şube: Vertebrata
Sınıf: Mammalia
Takım: Carnivora
Alt takım: Fissipedia
Familya: Felidae
Alt familya: Felinae
Cins: Prionailurus
Tür: Prionailurus rubiginosus Saint-Hilaire (1831)
Alt türleri
Prionailurus rubiginosus phillipsi
Prionailurus rubiginosus rubiginosus
Paslı kedi veya Kızıl benekli kedi (Prionailurus rubiginosus) küçük bir yaban kedisidir. Bengal kedisi ile yakın akrabadır.

Özellikleri

Paslı kedi 40 cm'lik gövde boyu ve 20 cm kuyruk uzunluğu ile en küçük kedilerdendir. Adını boz sarı kürkü üzerindeki paslı-kahverengi lekelerden alır. Görünümü bengal kedisine çok benzer; ancak benekleri daha az belirgindir ve rengi atmışsoluk bir izlenim bırakır.

Yaşam Alanı
Paslı kedinin biri Hindistan'ın güney ucu ve diğeri Sri Lanka olmak üzere birbirinden ayrı iki popülasyonu bulunur. Buralarda farklı ortamlarda yaşarlar. Paslı kediler Sri Lanka'da yağmur ormanları'nda bulunurken Hindistan'daki popülasyonları kuru ve açık alanları mekan tutarlar. Yaygın bir teoriye göre Hindistan'daki bengal kedisi ile olan rekabetpaslı kedileri daha uygunsuz yaşam alanlarına çekilmeye zorlamıştır. Sri Lanka'da ise paslı kedileri ormandan kovabilecek bengal kedisi bulunmamaktadır.

Yaşam Tarzı

Paslı kediler tek başına hareket eden gece faal olan kediler olup yaşam tarzları büyük ölçüde bengal kedilerine benzer. Kuşları fareleri kertenkeleleri ve böcekleri avlarlar. Çok iyi tırmanıcı olmalarına rağmen genelde yerde hareket ederler.
 
Top