• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Otomobil fiyatlarındaki fahiş artış

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Arkadaşlar maalesef ülkemizde sıfır otomobil piyasası öyle allak bullak oldu ki bayiler dışında bir sürü sıfır araç satan site oluştu. Nasıl olur bu demeyin çünkü bu siteler bayilerle danışıklı dövüş içinde ve bayiye gelen arabaları ve kampanya araçlarını asla alamıyorsunuz bunlar alıyor ve sıfır kilometre araçları liste fiyatından 30-40 bin TL artı fiyatla satıyorlar.

Bu durum ancak bizim ülkemizde olur, bu durumun kesinlikle denetlenmesi ve bu sorguna son verilmesi lazım. Dünyada otomobile ödenen ÖTV komsusunda birinciyiz ve ödediğimiz ÖTV nin bir de %18 KDV'sini ödüyoruz. Verginin vergisi çok tuhaf demi.

Bu durumun özeti şu: %50 ÖTV dilimi 231.500 TL de biliyor. Bunun üzerine 1 TL lik bir artış gelirse otomobil 280.000 TL oluyor. Nasıl oluyor da 230 bin TL ile 280 bin TL arasında araba olmaz ya. Böyle bir saçma vergilendirme sistemi dünyanın başka bir yerinde var mıdır bilmiyorum ama hiç sanımıyorum.

Ayrıca ÖTV dilimlerimizden %45 ÖTV diliminde bir tane araba kalmadı nasıl bir ülkeyiz ya. Bir vergi dilimi var ve o vergi diliminde araç yok :) %50 ÖTV diliminde ise sanırım 10 kadar model kaldı. Garip bir durum demi :)

Bu konuda yazacağım çok şey var aslında ama şimdilik bu kadar olsun. Lütfen YouTube kanallarında bu işe ışık tutan şu arkadaşları zaman buldukça dinleyin...

Bilin ki resmen bir satış psikolojisi ile soyuluyoruz.

yilmaz27

Ne Mutlu Türküm Diyene
Site Yetkilisi
Süper Moderatör
abi artis varsa gurbetciler izine geliyor demektir :-))
ev fiyatlarida artar turitik bölgeler kesin
oteller pansiyonlar
artarda artar ))
sonrada gelsinler diye her sey dahil 199,euro yaparar ucakta dahil :-))

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Yok @yilmaz27 uzun zamandır her ay zam gelecek hemen alın psikolojisi yaratıldı ve gerçekten adamlar her ay zam yapıyorlar. Bu bir satış stratejisi psikolojik algı. Bayiler asla liste fiyatından araba satmıyorlar. Aksesuarlı satıyoruz diye 3 bin TL lik bir aksesuar koyum 20-30 bin TL fazlasına satıyorlar. Yani resmen hava parası alıyorlar müşteriden.

Sıfır araçlarda Türkiye'de bir soygun furyası var biz vatandaşlar olarak tepkimizi kesinlikle sıfır araç almayarak göstermememiz gerekiyor.

Bu durumu Hyundai Türkiye'ye bildirdim böyle bir durum olduğuna dair hiçbir şey yapmadılar. Yani bayilerin bu soygununa merkezler de göz yumuyor.

yilmaz27

Ne Mutlu Türküm Diyene
Site Yetkilisi
Süper Moderatör
Yok @yilmaz27 uzun zamandır her ay zam gelecek hemen alın psikolojisi yaratıldı ve gerçekten adamlar her ay zam yapıyorlar. Bu bir satış stratejisi psikolojik algı. Bayiler asla liste fiyatından araba satmıyorlar. Aksesuarlı satıyoruz diye 3 bin TL lik bir aksesuar koyum 20-30 bin TL fazlasına satıyorlar. Yani resmen hava parası alıyorlar müşteriden.

Sıfır araçlarda Türkiye'de bir soygun furyası var biz vatandaşlar olarak tepkimizi kesinlikle sıfır araç almayarak göstermememiz gerekiyor.

Bu durumu Hyundai Türkiye'ye bildirdim böyle bir durum olduğuna dair hiçbir şey yapmadılar. Yani bayilerin bu soygununa merkezler de göz yumuyor.
sparisi avrupadan yaptirsaniz olmuyormu gümrüklük sorunmu olur yoksa sparis ettigin yer gümrük sorununu cözüyormu
ben cok arkadas tr den geldiler mercedesten alip girttiler nasil yaptilar bilmiyorum galiba firma üzerinden
hic bir fikrim yok yani ama gercekten soygunculuk yaptiklari kendi halkimizin kendimize yaptigi eziyet baska bir sey degil
avrupa ile kiyaslamak istemiyorum her yerde aynisi yasaniyor

GitarisT

Üye
Yıllar sonra bu durum beni konuya çekti. Sıfır otomobillerde hakikaten bir soygun dönemi yaşanıyor, eğer sıfır araba almak istiyorsanız aksesuar adı altında en az 20.000 TL ile 40.000 TL hava parası ödüyorsunuz. Zaten bayilerden alanlar biz son kullanıcılar değiliz parasal ilişki içinde oldukları ve kendi kurdukları şirketlere satıyorlar

yilmaz27

Ne Mutlu Türküm Diyene
Site Yetkilisi
Süper Moderatör
Desenize soygunculukta ancak 1 inci oluyoruz ,çok üzücü halkımıza yapılan çok büyük haksızlık 😑