• Yazarlık... E-COZUM.NET
    Fikirlerinizi/yazılarınızı yayınlayabileceğiniz elit bir platform arıyorsanız; E-COZUM.NET doğru adres! Detaylar BURADA ...
  • Merhaba Ziyaretçi.
    Kazandığınız her 1000 ÇTL birikiminizi 5 TL ile değiştirip ödeme alabilirsiniz...

Osmanlı'da bayramlar nasıl kutlanırdı?

AybüKe

İnsanın Sahip Olduğu Tek Şey Kendisiymiş
V.I.P
Osmanlı'da bayramlar nasıl kutlanırdı?

Bayramlar kültürümüzde her zaman önemli bir yere sahip olmaktadır. Osmanlı döneminde Ramazan'a önem verildiği gibi Ramazan bayramı ve diğer dini bayramlar oldukça değerliydi. Öyle ki bayramlar yerleşmiş kurallar ve gelenekler çerçevesinde kutlanmaktaydı. İşte, Osmanlı'da bayramların nasıl kutlanıldığına dair derlediğimiz haberimizin içerikleri...
Osmanlı zamanında dini bayramlarda padişahın özel kıyafetini giyerek tüm sarayda selamlaşma hakim olmaktadır. Saray hanedanlarının yanı sıra padişah camilerde kaynaşmayı- bütünlüğü sağlamak ve usulleri yerine getirmek nedeniyle selamlaşma talep etmektedir. Peki günümüze kıyasla Osmanlı'da bayramlar nasıl kutlanırdı? Osmanlı'nın bayram gelenekleri hakkında tüm ayrıntıları haberimizin içeriğinde yansıtıyoruz...
Osmanlı'nın bayram gelenekleri
Osmanlı'nın bayram gelenekleri
OSMANLIDA BAYRAM
Iyd-i Said-i Fıtr
Iyd-i Said-i Fıtr

Ramazan Bayramı’nın ve Kurban Bayramı’nın ne zaman başlayıp ne zaman bittiğini belirlemek İstanbul kadısının sorumluluğundaydı. Osmanlı’da Ramazan Bayramı’nın geldiğini anlamak için hilalin görülmesi beklenmekteydi.
Osmanlı'da bayram havası
Osmanlı'da bayram havası
Bayramın tarihinin belli olmasından sonra memur ve subaylara ikramiye ve büyük camilerde iftariye ve kürk bahası altında hediyeler dağıtılmaktaydı. Askere salata, helva, kuzu ve şeker verilmekteydi.

Padişahla bayramlaşma hakkı
Padişahla bayramlaşma hakkı
Kannuname çerçevesinde bazı kişilerin padişah ile bayramlaşma hakkı bulunmaktaydı. Kişiler Ayasofya Camii’nde namazlarını kılarak sarayda toplanırlardı. Belirli törenler eşliğinde padişahın bayramını tebrik edilirdi. Bayram Alayı olarak toplanırlar atlarına binerek camiye doğru yol alırlar ve Bayram namazını kılarlardı.

Hırka-i Saadet Dairesi
Hırka-i Saadet Dairesi

Saraydaki bayramlaşma ise Fatih Kanunnamesi çerçevesinde yapılmaktaydı. Padişah bayram sabahında Hırka-i Saadet Dairesi’nde namaz kıldıktan sonra taht yerine yerleştirilir ve padişah yerine oturduktan sonra hocalar eşliğinde dualar okunurdu. Sonrasında bayram hediyelikleri verilirdi.

Yardımlaşma geleneği
Yardımlaşma geleneği
Osmanlı döneminde dini bayramlarda padişah tarafından fakirlere yardım sağlanmaktaydı. Dağılma döneminde özellikle göçmen çocuklarını giydirmek bir geleneği her bayramda sürmekteydi. Şenliklerde yarım ay şeklinde oturulur ve padişahın otağı merkezde yer alırdı.

Misafirliklerde önce şeker ardından kahve
Misafirliklerde önce şeker ardından kahve
Hazır giyim olmadığından halk kendi kıyafetlerini kendileri dikerdi. Şeker ardından kahve ikram edilmekteydi. Osmanlı kahvesi özellikle bayramlarda şekerden sonra en çok tüketilen gıda olarak bilinmekteydi.
 
Top