Orgeneral Necdet Özel (1950 - .... )

r0se

Forum Onuru
Özel üye
Orgeneral Necdet Özel (1950 - .... )
1950 yılında Ankara’da doğmuştur. 1969 yılında Kara Harp Okulundan, 1970 yılında Piyade Okulundan mezun olmuştur.

1978 Yılına Kadar Kara Kuvvetleri Komutanlığına Bağlı Çeşitli Birliklerde Takım Ve Bölük Komutanlığı Yapan Korgeneral Özel, 1980 Yılında Kara Harp Akademisinden Mezun Olmuş, Ardından Kurmay Subay Olarak; Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı Harekat Ve Eğitim Şube Plan Ve Harekat Subaylığı, Kara Kuvvetleri Genel Sekreterliği İşlem Ve Koordinasyon Şube Müdürlüğü, Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliğinde Proje Subaylığı, Kara Kuvvetleri Genel Sekreterliği, Kara Harp Okulu Kurmay Başkanlığı Ve 9’uncu Piyade Tümen 17’nci Piyade Alay Komutanlığı Görevlerini Yürütmüştür.

1995 Yılında Tuğgeneralliğe Terfi Etmiştir. Tuğgeneral Rütbesi İle 172’nci Zırhlı Tugay Komutanlığı, Kara Kuvvetleri Eğitim Ve Doktrin Komutanlığı Eğitim Başkanlığı Ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı İç Güvenlik Daire Başkanlığı Görevlerinde Bulunmuş, 1999 Yılında Tümgeneralliğe Terfi Etmiştir. Tümgeneral Rütbesi İle 39’uncu Mekanize Piyade Tümen Komutanlığı Ve Kara Harp Akademisi Komutanlığı Görevlerini Yürütmüş, 2003 Yılında Korgeneralliğe Terfi Etmiştir. Korgeneral Rütbesi İle 7’nci Kolordu Komutanlığı Ve Kara Kuvvetleri Eğitim Ve Doktrin Komutan Yardımcılığı Görevlerinde Bulunduktan Sonra, 30 Ağustos 2007 Tarihinden Geçerli Olarak Orgeneralliğe terfi etmiş ve Ege Ordusu Komutanlığı görevine atanmıştır.

30 Ağustos 2008 tarihinden geçerli olarak 2. Ordu Komutanlığı görevine atanmıştır.

30 Ağustos 2010 tarihinden geçerli olarak Jandarma Genel Komutanı olarak atanmıştır.

2011 yılı Yüksek Askeri Şurasına son iki gün kala yaşanan Genelkurmay Başkanı, Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlarının şok istifalarının ardından, boşalan koltuklar için hükümet ilk atamayı yaparak 2010 Ağustos YAŞ kararıyla Jandarma Genel Komutanlığı'na atanan Orgeneral Necdet Özel'i Kara Kuvvetleri Komutanı olarak atadı.

Başbakanlık, Necdet Özel'in, Kara Kuvvetleri Komutanlığına ilişkin kararnamesinin Cumhurbaşkanınca onaylandığını, Orgeneral Özel'in Başbakanlık onayıyla Genelkurmay Başkan Vekili olarak görevlendirildiğini 29 Temmuz 2011 günü açıkladı.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) komuta kademesi 3 gün süren 2011 yılı Yüksek Askeri Şûra toplantısının ardından belirlendi. Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Necdet Özel, asaleten Genelkurmay Başkanlığı görevine atandı.
Bayan Neriman Kamuran Özel ile evli olan Necdet Özel’in bir çocuğu vardır. İngilizce Bilmektedir.

Kaynaklar
•Genelkurmay Başkanlığı