Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu (1934 - .... )

r0se

Forum Onuru
Özel üye
Aralık 1934’te Bilecik / Bozüyük'te doğmuştur. Lise tahsilini Işıklar Askeri Lisesi’nde tamamlamış ve 1955 yılında topçu subayı olarak Kara Harp Okulu'ndan mezun olmuştur. 1957 yılında Topçu Okulu’nu bitiren Orgeneral KIVRIKOĞLU, mezuniyetini takip eden sekiz yıl boyunca çeşitli topçu birliklerinde takım ve batarya komutanı olarak hizmet etmiştir.

1965-67 yıllarında Kara Harp Akademisi’nde kurmay subay öğrenimini tamamlayan Orgeneral KIVRIKOĞLU, 1970 yılına kadar 9 ncu Piyade Tümen Komutanlığında karargah subayı olarak görev yapmıştır. Orgeneral KIVRIKOĞLU, 1970 yılında Silahlı Kuvvetler Akademisi’nden mezuniyetini müteakip, İtalya / Napoli'de Güney Avrupa Müttefik Kuvvetleri Komutanlığı (AFSOUTH) Karargahı Harekat Başkanlığında plan subayı olarak görev yapmıştır.

1972-73 yıllarında Kara Harp Akademisi Öğretim Üyeliği görevinde bulunan Orgeneral KIVRIKOĞLU, müteakiben Genelkurmay Personel Başkanlığında, General Amiral Şubede Kısım Amiri ve Kara Kuvvetleri Personel Başkanlığında, Kurmay Şube Müdürü olarak görev yapmıştır.

Orgeneral KIVRIKOĞLU, 1975-78 yıllarında Kara Kuvvetleri Genel Plan ve Prensipler Başkanlığında Savunma Araştırma Şube Müdürlüğü, 1978-80 yıllarında ise Kara Harp Okulu Öğrenci Alay Komutanlığı görevlerini ifa etmiştir. İtalya / Roma'da NATO Savunma Kolejini de bitiren Orgeneral KIVRIKOĞLU, 1980 yılında Tuğgeneralliğe terfi etmiştir.

Tuğgeneral rütbesinde, 1980-83 yıllarında Belçika / Mons'da Avrupa Müttefik Kuvvetleri Yüksek Karargahı Harekat Merkez Amirliği (SHAPE), 1983-84 yıllarında da 3 ncü ve 11 nci Tugay Komutanlığı görevlerinde bulunmuştur.

1984 yılında Tümgeneralliğe terfi eden Orgeneral KIVRIKOĞLU, 1984-86 yıllarında NATO Güneydoğu Avrupa-Müttefik Kara Kuvvetleri (LSE) Kurmay Başkanlığı, 1986-88 yıllarında ise Sarıkamış'ta 9 ncu Piyade Tümen Komutanlığı görevlerini deruhte etmiştir.

1988 yılında Korgeneralliğe terfi ederek, 1990 yılına kadar Genelkurmay Personel Başkanlığı, 1990-93 yıllarında ise 5 nci Kolordu Komutanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı Müsteşarlığı görevlerinde bulunmuştur.

KIVRIKOĞLU, 1993 yılında Orgeneralliğe terfi ederek, 1996 yılına kadar NATO Güneydoğu Avrupa Müttefik Kara Kuvvetleri (LSE) Komutanlığı görevini sürdürmüş, 1996-97 yıllarında İstanbul’da bulunan 1 nci Ordu’ya komuta etmiştir, Orgeneral KIVRIKOĞLU Genelkurmay Başkanlığı görevine getirilmeden önce 1997-1998 yıllarında Kara Kuvvetleri Komutanlığı görevini ifa etmiştir.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin KIVRIKOĞLU, Türk Silahlı Kuvvetleri Üstün Hizmet Madalyası, ABD Liyakat Madalyası, Pakistan Nishan-ı İmtiyaz Madalyası, Romanya Yıldızı “Grand Cross” Nişanı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Altın Şeref Madalyası ile K.H.O. Mezuniyet, Mesleki İhtisas, Eğitim Ve Öğretim Başarı, İdari ve Lojistik Hizmetler, NATO Yurtdışı Sürekli Görev, Harekat ve Genelkurmay Başkanlığı Şerit Rozetleri sahibidir.

Emekli Orgeneral KIVRIKOĞLU evli olup, bir erkek çocuk babasıdır.

Annesi Şükriye Hanım, oğlu Hüseyin'in generalliğe yükselişini görememiş; 1976'da yaşamını yitirmişti.


Evliliği
25 Şubat 1956'da kıyılan nikahla yaşamını birleştirdiği Olcay Hanım da liseyi bitirmişti. Olcay Hanım, Edirne'de doğmuştu. İlk çocukları, iki yıl sonra doğdu. Adını Levent koydular. Bir yıl sonra doğan ikinci çocukları da oğlandı. Ona da Haluk adını verdiler.

Büyük oğlu Levent'in evliliği de tuğgeneralliğine rastladı. Jinekolog olan Levent, kendisi gibi doktor bir eş seçti. 1983'de evlenen Levent'in, üç yıl sonra bir kızı oldu. İlk toruna Funda adı verildi. ikinci torunu Pelin 1995'te doğdu.


Kötü Yıl
Korgeneral olduğu 1988 kötü bir yıldı. Önce babasını kaybetti, sonra da küçük oğlu Haluk'u. 29 yaşındaki genç, daha önce bir dolaşım sistemi rahatsızlığı geçirmişti. Yeniden rahatsızlanınca İstanbul'da askeri bir hastaneye kaldırılmış ve hiç beklenmedik bir biçimde yaşamını yitirmişti.


Seken Kurşun
30 Ağustos 1997'de Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na atandıktan sonra Kıbrıs'ta yakınında cereyan eden bir olay onu çok üzmüştü. 5 Kasım 1997 günü, KKTC devlet erkanı ve komutanlar, Kıbrıs'ta S-300 füzelerinin imha edilmesi tatbikatını izliyorlardı. Tam o sırada bir M-16 kurşunu Kıvrıkoğlu'nun üç sıra arkasındaki Albay Vural Berkay'ın göğsüne saplandı. 39. Tümen destek kıtalar grup komutanı olan Albay Berkay, dürbünüyle tatbikatı izlerken ayağa kalkmıştı...

Merminin nereden geldiği araştırıldı. Tatbikat sırasında kullanılan mermilerden birinin sekerek protokol çadırına ulaştığı sonucuna varıldı.


Fenerbahçe
Orgeneral Kıvrıkoğlu da kendisinden önceki Genelkurmay Başkanı İ.Hakkı Karadayı gibi Fenerbahçe taraftarı. 1.Ordu Komutanı Orgeneral Çevik Bir ve eski Cumhurbaşkanı Kenan Evren de Fenerbahçeliydi. Fenerbahçe'nin kongrede oy kullanma hakkına sahip 5030 üyesinden biri olan Kıvrıkoğlu, takımının maçlarıyla yakından ilgileniyor. Hatta katıldığı kimi küçük toplantılarda yanında küçük bir radyo bulundurup önemli maçları dinlediği de oluyor.


Amcası ve Kuzeni
Hüseyin Kıvrıkoğlunun amcası; Kuzeni olan Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu'nun babası emekli Tuğgeneral Mustafa Kıvrıkoğlu 2001 yılında toprağa verildi. Emekli Tuğgeneral Mustafa Kıvrıkoğlu, 86 yaşında, solunum yetmezliği nedeniyle yaşamını yitirdi.
 
Top