• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Önemsiz Sanılan Önemli Şeyler

r0se

Forum Onuru
Özel üye
Çocukların hayatlarında bir şeyler yolunda gitmiyor...
Birçok anne/baba, çocuğunun hayatında neyin doğru gitmediğini bilmiyor... ya da neyin doğru gittiğini...
Genelde herkes evladı için en iyisini yaptığını düşünüyor...
...oysa çocuklar?

Onların hayatında yolunda gitmeyenlerin neler olduğunu hiç merak ettiniz mi??
Kocaman, akıl almaz zorlukları yok onların biz büyüklerle... yetişkinlerle... anne-babalarla...
...

Onların bütün derdi önemsiz sanılan önemli şeylerle aslında
...

Çocuklara göre anne/babaları hiç sır tutmaz biliyor musunuz sevgili dostlar!

...hatta anneleri hiç sır tutmayı bilmez... olur olmaz her şeyi akşam olunca babasına anlatır... çocuğun utandığı, sıkıldığı, başkalarından gizlemek istediği her şeyi herkese söyler... çocuğun babasına, varsa ablasına, ağabeyine...
Hatta bunlar yetmiyormuş gibi kendi yakın arkadaşlarına...

"Ayyy şekerim biliyor musun? Bugün benim oğlan, sınıfındaki Ayşe'yi yanağından öpmüş..."

"...haaa haaa haaaa"

Anne ve arkadaşı kahkahalarla gülerken, oğul evde yerin dibine giriyordur da kimsenin haberi yoktur...
Çocuk utancından nereye saklanacağını şaşırır... haayyy AllAh... annesine niye söyledi ki... bak şimdi Fatma teyzeye de rezil oldu...
Ya da altını ıslatıyordur... anne ile kızının arasında kalması gereken bir sırdır... çocuk kimsenin bu durumu bilmesini istemiyordur.
Ama nafile...

...olanlar olur... anne anlatacak birilerini bulmuştur bile...

"Ahhh sorma arkadaşım... benim kız dün gece yine altını ıslatmış... yatak yorgan... bu saate kadar işim de bitmedi bu yüzden... kusura bakma seni arayamadım..."

Ya da öğretmene, çocuğu anlaması için masum bir biçimde aktarılır...

...ama olsun... annelerin aktarması ne kadar masum olursa olsun... ne kadar arkadaşını aramayı ihmal etmesinin faturasını, çocuğuna çıkarmak olursu olsun... olan olmuştur bir kere...

...anne sırrına ihanet etmiştir!

Çocuğun annesine hiçbir güveni kalmamıştır artık...
...

Çok sık küçük düşürülüyorlar mesela...
En ufak hataları yüzlerine vuruluyor...
"Kızım sen aptal mısın? Aynı şeyi sana kaç kez söyleyeceğim?"

"Oğlum şöyle boş boş suratıma bakma... bir şey söylediğimde cin gibi yap... oyalanma... anlamıyor musun söylediğim lafı...?"

Küçük düşürülmeleri, çocukları son derece saldırgan yapar. Kendilerine saldırgan bir tutumla davranıldığını hissettikleri için, başkalarıyla ilişki kurma yolu olarak aynı yöntemi kullanır.
Yapılan her türlü önemsiz sanılan önemli ayrıntılar, çocuğun hayatını olumsuz yönde etkileyebilir. Çocuklar hem kendileri hem de başkaları için dayanılması güç çocuklar haline gelirler.
...

Bir gün bir bayan çocuğu için yardım almaya gelmişti. Son derece saldırgan bir oğlu vardı. 7 yaşında huysuz, yaramaz bir çocuk...
Annesi oğlunu eğlendirmek için elinden geleni yaptığını anlatınca merak edip sordum:

"Onu eğlendirmek için neler yapıyorsunuz...?"

"Ben şakadan çok hoşlanıyorum... çok yaramazlık yapıp kudurduğunda kendimi koltuktan yere atıp bayılma numarası yapıyorum. O aksi çocuk nasıl fır dönüyor etrafımda bir görseniz inanamazsınız Mehtap Hanım..." diyordu anne...

...inanamıyorum...
...evet evet gerçekten inanamıyorum...
Ama çocuğun, annesinin etrafında fır fır dönmesine değil...
...bir annenin kendisini koltuktan yere atıp, bayılma numarası yapmasına... çocuğuna bu kadar ciddi bir travma yaşatmasına... çocuğun bilinç altına korkunç mesajlar yüklemesine...

...inanamıyordum gerçekten...!

Ve daha neler neler var buna benzer sevgili okuyucular...
Boğazına ekmek kaçıp ölme numaraları mı ararsınız...
Eve hırsız girmiş gibi panik havası uyandırmalar mı istersiniz...
Banyo yaparken suda boğulma davranışları mı dersiniz...
İnanılır gibi değil ama bizim ülkemizde böyle garip şaka (!)lar yapılıyor maalesef...
...

Sevgili dostlar,
Çocukların şakası yoktur... lütfen bu cümleyi hiç unutmayınız...
Hayatı son derece ciddiye alırlar...
Kelimelerle oynanmasını sevmezler...
Mecazdan anlamazlar...
Şaka olsun diye dengesiz bir şey söylemeniz onları eğlendirmez... tam da tersine kaygılandırır... kendisini kötü hisseder... güvende hissetmez... endişelenir...
Tam da bu nedenle çocuklarla konuşurken son derece dikkatli olmalıyız.
Ağzımızdan ne çıktığına dikkat etmeliyiz...
Kelimelerimizi seçerken, şaka için bile olsa, incitici kelimeler olmamasına özen göstermeliyiz...
Gururlarını incitici, onları istismar edici tavırlarda bulunmamalıyız...
...

Belki hepimiz çocuk yetiştirmeye başlamadan önce kendimize bir soru sormalıyız...
Demeliyiz ki:

"Neden çocuğumu küçük düşürmekten bu kadar keyif alıyorum?"

Çünkü bizim şaka olsun diye dikkat etmeden söylediğimiz önemsiz sanılan önemli şeyler, onların hayatlarını alt üst edebiliyor...
Ve biz yetişkinler, onlar acı çekip üzülürken, iyi bir şey yaptık duygusuyla göğsümüzü gere gere ilgili anne/babayı oynayabiliyoruz...

Onların acıları bizim acımız olmalı...

...onları güldüren gerçek şakalar bizim için de keyif verici olmalı...
...

Sevgiyle kalın...

Alıntı~

Sentinus

Tengri biz menen!
Özel üye
Bir çoğumuzun başına gelen olaylar ve bir çoğumuza da gelecek. Bizim ülkemizde tek düze insan tipi yetiştiriliyor çünkü.

r0se

Forum Onuru
Özel üye
Çocukların gözünden ailelere...

Bakmadığımı sandığın zaman
, ilk yaptığım resmimi buzdolabının kapısına astığını gördüm ve hemen bir başka resim yapmak istedim.

Bakmadığımı sandığın zaman, sokaktaki bir kediyi beslediğini gördüm ve hayvanlara karşı nazik olmanın iyi bir şey olduğunu öğrendim.

Bakmadığımı sandığın zaman, benim için en çok sevdiğim keki yaptığını gördüm ve küçük şeylerin yaşamdaki özel şeyler olabileceğini öğrendim.

Bakmadığımı sandığın zaman, yemek yaptığını ve hasta olan bir arkadaşına götürdüğünü gördüm ve hepimizin birbirimize bakmamız gerektiğini öğrendim.

Bakmadığımı sandığın zaman, zamanını ve paranı, hiçbir şeyi olmayan insanlara verdiğini gördüm ve bir şeylere sahip olanların, hiçbir şeyi olmayanlara vermeleri gerektiğini öğrendim.

Bakmadığımı sandığın zaman, evimizi ve içindeki herkesi gözettiğini, özen gösterdiğini gördüm ve bize verilenlere bakmamız gerektiğini öğrendim.

Bakmadığımı sandığın zaman, iyi duyumsamadığın zamanlarda bile sorumluluklarını yerine getirdiğini gördüm ve büyüdüğüm zaman sorumlu olmam gerektiğini öğrendim.

Bakmadığımı sandığın zaman, gözlerinden yaşlar aktığını gördüm ve kimi zaman olayların incittiğini; ama ağlamanın yanlış olmadığını öğrendim.

Bakmadığımı sandığın zaman, umursadığını gördüm ve olabileceğim herşey olmayı istedim.

Bakmadığımı sandığın zaman, büyüdüğüm zaman iyi ve üretici bir insan olmak için bilmeye gereksinim duyduğum yaşamın derslerinin çoğunu öğrendim.

Bakmadığımı sandığın zaman, sana baktım ve “Bakmadığımı sandığın zaman gördüğüm herşey için teşekkür ederim"; demek istedim.

r0se

Forum Onuru
Özel üye
Bir çoğumuzun başına gelen olaylar ve bir çoğumuza da gelecek. Bizim ülkemizde tek düze insan tipi yetiştiriliyor çünkü.

Bu bilinçli olmaktan geçer.
Daha duyarlı olunmalı.
Çünkü bunları birçoğumuz yaşamıstır...
Ben kendi adıma daha duyarlı ve dikkatli olmaya özen göstericem.
Ailelere komik gibi gelen olaylar çocukları yaralayabılıyor.
Belki bunları not tutup büyüdüğünde gülümsemesi için okuyablır yada anlatabilirim.
Anlayacagı yasa geldiğinde onun dışında ben çok yanlıs buluyorm.

Sentinus

Tengri biz menen!
Özel üye
Bu bilinçli olmaktan geçer.
Daha duyarlı olunmalı.
Çünkü bunları birçoğumuz yaşamıstır...
Ben kendi adıma daha duyarlı ve dikkatli olmaya özen göstericem.
Ailelere komik gibi gelen olaylar çocukları yaralayabılıyor.
Belki bunları not tutup büyüdüğünde gülümsemesi için okuyablır yada anlatabilirim.
Anlayacagı yasa geldiğinde onun dışında ben çok yanlıs buluyorm.
Haklısın. Açık konuşmak gerekirse yukarıda ki benzetmelerin bir çoğunu yada benzerlerini bende yaşadım. Ve iyi bir aile ortamı olduğunu sanmıyorum evde. Her filmde geçen bir replik geldi aklıma. " Baba - Anne olmak okula gönderip, harçlık verip, eksiklerini gidermekle olmuyor."

r0se

Forum Onuru
Özel üye
Haklısın. Açık konuşmak gerekirse yukarıda ki benzetmelerin bir çoğunu yada benzerlerini bende yaşadım. Ve iyi bir aile ortamı olduğunu sanmıyorum evde. Her filmde geçen bir replik geldi aklıma. " Baba - Anne olmak okula gönderip, harçlık verip, eksiklerini gidermekle olmuyor."
Yada benim çok sevdiğim bir hikaye'nin en güzel özeti.
-Baba günlük nekadar kazanıyorsun
+5lira
-(Biriktirdiği 5lirayı uzatıp) Bugünü bana ayırır mısın ? demesi...