• Merhaba Ziyaretçi.
  "Güzel söz"
  konulu yarışma başladı. İlgili konuya BURADAN ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada oy kullanmaya bekliyoruz...
 • Merhaba Ziyaretçi.
  Artık kazanılan ÇTL miktarları istenildiğinde TL ile değiştirilebiliyor. Konu ile ilgili detaylara BURADAN ulaşabilirsiniz.

Önemli Şeyleri Aklınıza Kazıyan Hafıza Teknikleri

Lelis

İnsanın Sahip Olduğu Tek Şey Kendisiymiş
V.I.P
Teknolojinin de etkisiyle tembelleşen zihnimizi hatırlama teknikleri ve hafıza teknikleri ile yeniden güçlendirebiliriz. Hafıza teknikleri ya da görsel hafıza teknikleri eğitimi almadan da kendi kendinize uygulayabileceğiniz bazı temel ezber yöntemleri var.
Telefon numaraları rehberde, şifreler tarayıcıda, en önemli bilgiler bile notlarda kayıtlı. Günümüzde artık kimse aklında bir şeyler tutmak ya da ezberlemek zorunda kalmıyor. Ancak bu durum zihnimizi tembelleştiriyor ve bir şeyler ezberlemek gerektiği zaman bazı hafıza teknikleri kullanmak gerekiyor. Aslında zihninizde kıvılcımları uçuşturmak için uygulayabileceğiniz bazı hafıza teknikleri var.

Hafıza teknikleri, insanı bir anda beyni süper kapasite ile çalışan Einstein gibi bir dahi yapmıyor. Yalnızca bazı nedenlerden ötürü körelen ezber yapma yeteneğimizi yeniden eski günlerine döndürmeyi hedefliyor. Listemizdeki hafıza teknikleri ile üzerinde çalıştığınız şeyi bir daha unutmamak üzere belleğinize kazıyabilirsiniz. Hatırlamak istemediğiniz şeyler için unutma teknikleri ise başka bir yazının konusu olabilir.
hafıza teknikleri
Ezber yaparken kullanabileceğiniz hafıza teknikleri:
 • Hatırlamak istediğiniz şeyin ilgi çekici yanını bulun.
 • Görsel hafızanızı kullanın.
 • Hatırlamak istediğiniz şeyi parçalayarak zihinsel bir bağlantı kurun.
 • Bildiğiniz şeylerle hatırlamak istediğiniz şey arasında bağlantı kurun.
 • Hafıza teknikleri arasında en önemlisi; yazarak öğrenin.
 • Zihninizde özet oluşturun.
 • Uykunuzu ihmal etmeyin.
 • Zihin egzersizleri yapın.
 • Beden egzersizleri yapın.
 • Hafıza teknikleri çalışmalarınızı öğleden sonra yapın.
Hatırlamak istediğiniz şeyin ilgi çekici yanını bulun:
ilgi çekici

Kabul edelim, kimse ilgisini çekmeyen bir şeyle ilgili bilgileri aklına tutmak istemez ya da tutamaz. İstemeseniz bile aklınızdan çıkarmamanız gereken bir bilgiyi, örneğin iş arkadaşınızın adı, unutmamak için ilgi çekici bir yan bulun. İsme göre bir lakap takabilir, sevdiğiniz bir roman kahramanı ile o kişiyi özdeşleştirebilir ya da zor da olsa onu özel yapan bir nokta keşfederek isim ile arasında bağlantı kurabilirsiniz.
Görsel hafızanızı kullanın:
görsel hafıza

Bazı insanların daha güçlü olsa da herkesin temel bir görsel hafıza gücü vardır. Görsel hafızanızı hatırlamak istediğiniz şey için kullanın. Örneğin; adını hatırlamak istediğiniz bir kişi ile bıyığını, marketten alacağınız peynirin markası ile rengini, eniştenizin arabasının plakası ile arabanın kendine özel jant kapaklarını zihninizde birleştirebilirsiniz. Böylece bu iki öğe zihninizde birbirini destekleyen bilgiler olarak yer edeceklerdir.
Hatırlamak istediğiniz şeyi parçalayarak zihinsel bir bağlantı kurun:
tanıdık bağlantısı

"Parçala - kendin bağla" yönteminin en sık kullanıldığı alan, hepimizin sahip olduğu TC kimlik numaraları ya da telefon numaralarıdır. 11 haneli kimlik numaralarımızı ya da yine 11 haneli telefon numaralarımızı milyar, milyon gibi değerler üzerinden değil; ikili, üçlü ya da dörtlü kombinasyonlar halinde aklımızda tutuyoruz. Bu yöntemi, neredeyse aklınıza gelen her şey için kullanabilirsiniz.
Bildiğiniz şeylerle hatırlamak istediğiniz şey arasında bağlantı kurun:
tanıdıklık bağlantısı

Adventures in Memory (Hafızadaki Maceralar) kitabının yazarları Ylva Ostby ve Hilde Ostby’nin örneğini yerelleştirerek anlatmak gerekirse; “Bu fotoğraftaki adam, Ahmet Amca'nın geçen yıl gittiği Antalyalı Mehmet.” tamlaması ile aslında Mehmeti'i bir daha unutmanız imkansız. Böyle bir “tanıdıklık” bağlantısı kurarak o ismin ya da o herhangi bir şeyin zihninizdeki diğer verilerle tutunmasını ve kaybolmamasını sağlarsınız. Bir nevi yeni bilgiyi, arkadaşlarının yanına koymak gibi düşünebilirsiniz.
Hafıza teknikleri arasında en önemlisi; yazarak öğrenin:
yazarak öğrenme

Okuma, pasif bir eylemdir. Bu nedenle çoğu zaman kitap okumak uykumuzu bile getirebilir. Ancak yazmak, zihnin en aktif olduğu eylemlerden biridir. Bir yandan okuyup, bir yandan aynı şeyi yazmak zihinde çift dikiş etkisi yapacaktır. Zihnin hem geliş hem de gidiş yollarında iz bırakan bilgileri unutmak çok daha zor olacaktır. Özellikle sınava çalışan öğrenciler, bu yöntemden şaşmamalıdırlar. Yazarak çalışma tekniğinin en sık karşımıza çıktığı hafıza yöntemlerinden birisi de Pomodoro Tekniği ile ders çalışmaktır.

Slıntı
 
Top